Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Metro Vídeň – ceny jízdenek, mapy, informace

Provedeme vás po vídeňském metru. Seznámíme vás s pojmem Metro Vídeň a vším co o ní potřebujete vědět: ceny jízdného, mapy, jak to zde chodí a přidáme pár zajímavostí.

Vídeň je velmi oblíbená u českých turistů. Máme jí přeci za humny a je to město, se kterým je spjata i česká historie. Se svými 1,84 miliony obyvatel je to navíc velkoměsto, které nabízí mnohá lákadla pro každého. Unikátní historické památky, přírodní zákoutí, zábavu (třeba v oblíbeném zábavním parku Prátr) a nakupování (ať žije Primark), akce a kulturu (nepřekonatelné jsou například vídeňské vánoční trhy) a samozřejmě i další lákadla jako vyhlášenou místní ZOO.

Vídeň je velkoměsto, jehož všehochuť uspokojí každého. I kdybyste se jenom měli projít po centru kolem Dómu sv. Štěpána a dát si vyhlášený Sachr dort, tak stojí za to.

Průvodce po Vídeňském metru

V tomto článku vám přinášíme kompletního průvodce po vídeňském metru. Dozvíte se, jak doprava v metru funguje, kam všude se dostanete, jakou si koupit jízdenku (a kolik bude stát) a samozřejmě spoustu dalších informací.

Jak vypadá Metro Vídeň

Vídeňské metro je především účelová stavba. Stanice většinou nejsou nijak zvlášť hezké ani zdobné. Najde se ale i pár výjimek – například stanice Volkstheater. Vídeňské metro na rozdíl třeba od Pražského jezdí mimo centrum většinou po povrchu (nekryté). Linka U6 bývá dokonce označovaná spíše jako povrchová velkokapacitní tramvaj.

Metro se zde nazývá U-Bahn a je značené modrou cedulí s velkým bílým U.

Interiér vozu vídeňského metra

Linky Metro Vídeň

Metro Vídeň má 5 linek. Aby to nebylo úplně jednoduché, tak jsou značeny jako U1 až U6 (přičemž chybí U5). Vstupy do metra jsou dobře označeny a jednotlivé linky dobře značeny a barevně odlišeny. Jednotlivé linky jsou:

 • U1 – červená (Leopoldau – Reumannplatz) v provozu od roku 1978
 • U2 – fialová (Seestadt – Karlsplatz) v provozu od roku 1980
 • U3 – oranžová (Simmering – Ottakring) v provozu od roku 1998
 • U4 – zelená (Heiligenstadt – Hütteldorf) v provozu od roku 1981
 • U6 – hnědá (Floridsdorf – Siebenhirten) v provozu od roku 1995

Délka a počty stanic

Metro Vídeň je celkem dlouhé 83 kilometrů a má 104 stanic. Každá linka má kolem 20 stanic. Nejstarší a nejdelší linkou je U1, která měří 19,2 kilometrů a má 24 stanic. Zajímavostí jsou přestupní stanice, kterých je celkem 10. Na stanici Karlsplatz v centru se kříží dokonce 3 linky najednou (U1, U2, U4).

Nejdůležitější stanice metra

Při vaší návštěvě Vídně se vám bude možná hodit seznam těchto nejdůležitějších stanic:

 • Stephansplatz – přestupní stanice (U1, U3) se nachází v centru Vídně a nabídne východ metra přímo u katedrály Svatého Štěpána. Výchozí bod pro mnoho krásných procházek a turistických zajímavostí.
 • Schönbrunn – kdo nenavštívil rozlehlé zahrady Schönbrunnu, jakoby ve Vídni nebyl. Zámek, ZOO, bludiště a mnoho dalšího najdete v těsné blízkosti této stanice.
 • Erdberg – stanice metra u hlavního autobusového nádraží pro dálkové spoje. Tady budete nastupovat, vydáte-li se do Vídně s autobusovou společností RegioJet, Flixbus, Leo Express a Eurolines.
 • Praterstern – jak už napovídá název, tak vás zavede do zábavního parku Prater. Nachází se u přestupní stanice s linkami U1 a U2.
 • Landstrasse – zastávka, která slouží k přestupu na expresní spoj CAT (City Airport Train) na vídeňské letiště Schwechat.

Provozní doba Vídeňského metra

Metro je jezdí každý den od 5:00 hodin ráno přibližně do 0:30 hodin v noci. Ve dne jezdí vlaky ve dvou až 5 minutových intervalech. Po 20. hodině potom přibližně každých 7–8 minut. V den předcházející volnému dni (víkendy a svátky) je v provozu nepřetržitě s intervalem 15 minut mezi 0:30 a 5:00.

Mapa metra

Podívejte se sami, jak Vídeňské metro vypadá. Doporučujeme vám si stáhnout tuto mapku do mobilu, abyste jí měli kdykoliv po ruce.

Mapa vídeňského metra

Jízdné a ceny jízdenek

Jízdenku na dopravu po Vídni zakoupíte v samoobslužných automatech, které lze přepnout i do češtiny pro snadnější orientaci – stačí vybrat českou vlaječku.

Platit pak můžete mincemi, bankovkami i platebními kartami.

K dispozici je několik druhů jízdného. Varianty a jejich ceny uvádíme zde:

 • Jednorázový lístek za 2.20 € (platí pro jednu cestu s možností přestupů)
 • Dětský lístek za 1.10 € (jednorázový lístek pro děti)
 • 24 hodinový lístek za 8.00 € (platí 24 hodin od označení)
 • 48 hodinový za 14.10 €
 • 72 hodinový za 17.10 €
 • Týdenní (7 dní a 7 nocí) za 17.10 €
 • Cestování na Vienna City Card (na 48 hodin za za 25 €)

Jak cestovat Vídeňským metrem?

Lístek je nutné označit při prvním nástupu do přepravního prostředku (metro, bus, tramvaj).

Historie Vídeňského metra

Začala se psát už v roce 1894 a otevřena byla v roce 1898. Tehdejší městská dráha, ale neměla s dnešním metrem nic moc společného. Byla to spíš ukázka technického pokroku než užitečný dopravní systém.

O přestavbu na plnohodnotné metro bylo rozhodnuto v roce 1968. K otevření po dlouhé budování došlo až 8. května 1976. První linka v provozu byla U4, ale velmi rychle se přidala i U1 a U2.

Metro Vídeň závěr

Vídeňské metro je spolehlivé a dopraví vás na většinu míst v centru rakouské metropole. Většina stanic není nijak zajímavá, na druhou stranu celé metro působí čistě, poměrně moderně a přehledně. A o to při cestování metrem jde asi nejvíc.

Diskuze ke článku

0/100