Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Salzburg průvodce – Památky, počasí, mapa i ubytování

Salzburg je hlavní město rakouské spolkové země Salzburgo, které leží na severním úpatí Alp v západní části středního Rakouska.

Město Salzburg se představuje

Salzburg je nádherné město, které je vnímavě a citlivě zasazené do okolní překrásné přírody. Ve městě, kde se narodil velký Amadeus Mozart, žije něco málo přes 150 000 obyvatel, takže se jedná o čtvrté největší město Rakouska.

Jeho geniální poloha na řece Salzbach mu umožnila získat značné bohatství díky možnosti přepravy zlata, soli a mědi, které se již od dávných dob těžily v okolních horách.

Salzburg a pevnost Hohensalzburg

Krátká historie města

Místo, kde dnes Salzburg leží, bylo osídleno už před 6 tisíci lety. Archeologické výzkumy potvrdily, že kolem roku 1.000 před Kristem se v okolí města začala těžit měď a později i sůl.

Po odchodu římských vojsk, které sem přišly okolo roku 15 po Kristu, tu byl v 5. století založen klášter.

Most přes řeku Salzbach je oblíbený u milenců

V roce 696 se zde usadil významný biskup Rupert z Wormsu. V 8. století byl pak Salzburg povýšen na biskupské město, později na arcibiskupské. Od té doby se ve městě stavějí úchvatné středověké a později velkolepé barokní stavby.

Ze zahrad je navíc nejkrásnější výhled na pevnost Hohensalzburg a hlavní salzburgský chrám, takže je to zároveň skvělé místo pro fotografy. Fotografií tu budete mít tendenci pořídit tolik, že by se nimi dala zaplnit celá fotokniha z cest.

Současný Salzburg

Současný Salzburg je neustále městem krásných historických památek a umění.  Návštěvníci tu mohou oceňovat strhující barokní stavby, ale i malebné středověké měšťanské domy. A tak byl roku 1997 Salzburg zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Krásné centrum města

Doprava

V Salzburgu kromě příměstské železniční dopravy jezdí i trolejbusová doprava, která zde vznikla již v roce 1940. Jednalo se tak o první trolejbusový provoz na území Rakouska. V současné době jezdí v Salzburgu deset tramvajových linek.

Další pohled na Salzburg přes vodní hladinu

Rodiště Amadea Mozarta

Velké množství zahraničních turistů přijíždí do Salzburgu především kvůli Mozartovi. Tento geniální a skvělý hudební skladatel se zde totiž roku 1756 narodil a stojí tu i jeho rodný dům.

Na počest Wolfganga Amadea Mozarta se zde každý rok koná prestižní Salzburgský hudební festival. Účastní se jej každý rok zhruba 250 000 lidí, kteří mohou na přelomu července a srpna zhlédnout kolem dvou set skvělých představení, ať už se jedná o operní koncerty či činohru.

Úzké uličky v historickém jádru města

Mozartův dům

Neváhejte investovat euro za návštěvu domu, kde se narodil slavný hudební skladatel Amadeus Mozart. Tento dům se nachází na ulici Getreidegasse číslo 9. V domě se pochopitelně nachází muzeum, které je věnované tomuto geniálnímu skladateli. Spatřit tu můžete pěkné a zachovalé kusy barokního nábytku, které Mozart skutečně používal.

Romantické zákoutí blízko Mozartova domu

Salzburg není jen městem hudby

Salzburg není jen městem barokní hudby, ale také městem pozoruhodných muzeí. Za pozornost stojí určitě Rupertinum, což je Muzeum moderního umění a muzeum Stille Nacht Museum.

To druhé jmenované muzeum doporučuji všem, kteří mají v oblibě vánoční píseň Tichá noc. Muzeum najdete v zrekonstruované budově na ulici Pflegerschlössl. Muzeum má celkem tři poschodí, které zachovávají historii písně i život autora této idylické vánoční skladby, Josepha Mohra.

Salzburg je ideálním místem k výletu

Pohled na lanavku k pevnosti Hohensalzburg

Přečtěte si také více o vánočních trzích v Salzburgu.

Salzburg památky

Salzburg je městem nádherných památek, muzeí a zajímavých míst. Dnes vám představíme 5 míst, které byste v rodišti Amadea Mozarta určitě neměli minout. Samozřejmě nezapomínáme ani na Mozartův dům, který jsme ale zmínili už výše.

1. Pevnost Hohensalzburg

Prohlídku Salzburgu byste měli začít u pevnosti Hohensalzburg, protože z tohoto velmi zachovalého hradu je parádní výhled na celé město. Na impozantní hrad se můžete nechat vyvézt lanovkou nebo tam můžete dojít pěšky a tím ušetříte nějaké to euro, které můžete dát na vstup do některé z dalších salzburgských památek.

2. Zámek Hellbrun

Dalším osvědčeným tipem na výjimečnou salzburskou památku, je zámek Hellbrun. Ten najdete kousíček od centra města a je obklopen nádherným parkem, ve kterém jsou desítky rozkošných fontán různých druhů, velikostí a tvarů.

Zámek Hellbrun

V zahradách jsou v zemi ukryté trysky s vodou, což dělá procházku celého parku ještě zajímavější a zábavnější. Návštěvník parku totiž nikdy neví, odkud na něj vytryskne osvěžující voda.

Zajímavosti parku je rovněž mechanické vodní divadlo. Zámek Hellbrun byl postaven v 17. století pro arcibiskupa Markuse Sittikuse jako letní sídlo pro odpočinek a relaxaci.

3. ZOO Salzburg

Nedaleko zámku Hellbrun narazíte na pestrou a pro turisty velmi přívětivou ZOO Salzburg, kde mají více než 140 druhů zvířat. Sympatické na této zoologické zahradě je, že téměř všechna zvířata zde žijí v přirozeném prostředí. Převažují tu zejména rozsáhlé venkovní výběhy, ze kterých je navíc překrásný výhled na vrcholky nedalekých Alp.

4. Zámek Mirabell a jeho zahrady

Kdo má rád krásně střižené a upravené zahrady, měl by zavítat na neoklasicistní zámek Mirabell, který byl v 17. století postaven pro krásnou milenku knížecího arcibiskupa Wolfa Dietricha.

V současné době jsou zde prostorné kanceláře salzburgského starosty a magistrátu města. Zahrady zámku jsou však veřejnosti přístupné, takže stojí za to se do těchto nádherných zahrad zatoulal a jen tak se procházet.

Ze zahrad je navíc nejkrásnější výhled na pevnost Hohensalzburg a hlavní salzburgský chrám, takže je to zároveň skvělé místo pro fotografy. Fotografií tu budete mít tendenci pořídit tolik, že by se nimi dala zaplnit celá fotokniha z cest.

5. Přírodovědné muzeum

Další pohled na město z výšky

Pokud do Salzburgu pojedete s dětmi, tak je určitě zaveďte do Přírodovědného muzea. Jedná se o zábavné a interaktivní muzeum, ve kterém vaše ratolesti bez problémů vydrží celý den. Muzeum najdete v centru města a těšit se tam můžete na obrovské pravěké ještěry nebo na sekci o vědě a technice.

Noční Salzburg v plné kráse

Salzburg závěr a doporučení

Město Salzburg je opravdu krásné a myslím, že si klidně zaslouží označení za jedno z nejhezčích v Rakousku. Je to město nad dravou řekou Salzbach, které nabízí mnoho památek a historických zajímavostí, z nich některé jsou datované více, než 1000 let zpět. Zároveň je to moderní metropole nakloněná gastronomii a nákupům. Věříme, že návštěvu města si tak užijete třeba právě i vy!

 

Diskuze ke článku