Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pramen Vltavy – Turistická stezka z Kvildy, mapa, informace

Pramen Vltavy najdete na Šumavě blízko u hranic s Německem v Jihočeském kraji. Vltava je nejvýznamnější Českou řekou a nejdelší řekou na našem území.

Jak se k pramenu Vltavy dostanete?

Samotný pramen je situován u horské obce Kvilda na Šumavě. K prameni se dostanete z Kvildy, když půjdete po modře značená turistická stezce. Stezka měří zhruba šest kilometrů.

Nejnavštěvovanější místo Šumavy

Prameny Vltavy patří k hojně navštěvovaným místům na Šumavě. Nacházejí se u jihovýchodního úpatí Černé hory, která je vysoká 1 315 metrů nad mořem.

Cesta kousek od pramenu Vltavy

Léčivé účinky pramenů

Pramen Vltavy je pokládán za nejzazší prameniště nejdelší řeky České republiky. Potůček, který teče od pramene až k Borovým Ladám se jmenuje Černý potok, dále se už jmenuje Teplá Vltava.

Voda z pramene Vltavy má vyšší hodnoty stříbra, takže mnozí vědci a odborníci se domnívají, že pravděpodobně vyvěrá ze středověkého důlního díla.

Z vyšší hodnoty stříbra ve vodě vyplývá, že pramen Vltavy měl v minulosti léčivé účinky na lidský organismus.

Cesta kousek od pramenu Vltavy

Šumava je opravdu nádherná

Pracovní zajatecký tábor

Za druhé světové války byl nedaleko prameniště Vltavy postaven pracovní zajatecký tábor pro vojáky, kteří zde za těžkých podmínek pracovali při těžbě místního dřeva.

Okolí pramenu Vltavy bylo hodně napadeno kůrovcem

Místní fauna

Na území Pramenů Vltavy uvidíte celou řadu ohrožených zvířat. Jedná se především o rysa ostrovida, tetřeva hlušce a datlíka tříprstého. V poslední době se tu objevil i vlk.

V samotném rašeliništi má svůj domov vzácný motýl žluťásek borůvkový. Dalším vzácným motýlem zdejší oblasti je perleťovec mokřadní, který se vyskytuje výlučně na Šumavě.

Socha od českého řezbáře Davida Fialy

Místní flora

Ze vzácné květeny stojí pak za zmínku chráněná dřípatka horská nebo kriticky ohrožená orchidej s nazelenalými květy bradáček srdčitý, což je zároveň jedna z nejmenších orchidejí v české přírodě.

Cesta k pramenu je nejlepší z Kvildy

Zajímavá místa v okolí Pramene Vltavy

Zhruba 3 kilometry od pramene Vltavy najdete zaniklou obec Bučina, který byla nejvýše položenou osadou na Šumavě. V současnosti tam kromě krásné kapličky z roku 1992 najdete turistické odpočívadlo s řadou zajímavých informačních panelů.

Z Bučiny je rovněž nádherný výhled přes Knížecí Pláně na jižní část Šumavy. Při dobrém počasí lze odtud také vidět monumentální Alpy.

Nedaleko Bučiny byl otevřen česko-německý hraniční přechod pro pěší turisty a cyklisty. Bučina se rovněž může pyšnit tím, že je nejdeštivějším místem na Šumavě.

Krajina byla hodně zasažena, ale má své kouzlo

Fauna a flóra okolo je úžasná

Socha řezbáře Fialy

U symbolického pramene Vltavy stojí dřevěná socha od českého řezbáře Davida Fialy. Vznikla v roce 2004 v rámci sochařského sympozia, kterou pořádala obec Kvilda. Socha znázorňuje křehkou dívku, která má zavěšený klíček na krku a kterým symbolicky otevírá řeku Vltavu.

Pramen Vltavy -> Černý potok -> Teplá Vltava

Pramen Vltavy závěrečné shrnutí

Pramen Vltavy je velmi oblíbené a navštěvované místo. Přitom se jedná o celkem komorní místo. Malá studánka s pár drobáky na dně a okolo dřevěné cestičky. Abyste pramen navštívili musíte však podniknout poměrně dlouhou procházku z Kvildy. Po cestě jsou vidět mnohé krásy – šumavské louky i lesy. Ale také mementem zmaru v podobě pusté krajiny napadané kůrovcem.

Osobně si pamatuji, když pramen Vltavy byl ještě v lese, nyní je okolí téměř holé. Návštěvu pramene Vltavy by si ale nikdo neměl nechat ujít. Je poměrně dobře dostupný a jednak proto, že právě proto, že by ho měl vidět každý.

Diskuze ke článku