
Voděradské bučiny jsou Národní přírodní rezervací, která se nachází v okrese Praha-východ na území obce Černé Voděrady, která má v současnosti 349 obyvatel.
Voděradské bučiny se představují
Voděradské bučiny se rozprostírají na ploše 653 hektarů. Od roku 1955 je území Voděradských bučin vyhlášeno za Národní přírodní rezervaci.
V celém přírodním areálu roste především starý bukový porost. K vidění jsou rovněž zajímavé geologické jevy, které mají svůj původ na počátku čtvrtohor.
Domov mnoha zvířat
V této oblasti má svůj domov mnoho zvířat, zejména ptáků. Žije tu kupříkladu lyska černá, ledňáček říční, volavka popelavá, sojka, čáp černý nebo datel černý.
Dále tu můžete zahlédnout kunu skalní, prase divoké či jezevce lesního, který se živí hraboši, hmyzem a houbami.
Inspirující místo
V nádherné přírodě jistě naberete hodně pozitivní energie a uvědomíte si, že pohled na šedou, hladkou kůru starých vzrostlých stromů je tím ideálním balzámem pro vaší duši.
Rezervace rovněž slouží k vědeckým účelům a poznatkům. Místo je rovněž naukovým objektem Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské Univerzity v Praze.
Bukové lesy s květnatou bučinou
Voděradské bučiny patří k nejrozsáhlejším komplexům bukového lesa ve středních Čechách. Nejdůležitějším předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny.
Hlavním stromem je zde buk lesní, který je občasně doplněn dubem letním a břízou bělokorou.
V lese má domov řada vzácných ptáků, za všechny jmenujme jestřába lesního, datla černého nebo holuba doupňáka, který má na boku krku zelenou skvrnu.
Kromě ptáků zde také žijí četní brouci a motýli. Z motýlů stojí za zmínku martináček bukový nebo batolec duhový, což je nápadný druh denních motýlů čeledi babočkovitých.
Naučná stezka
Bukovým lesem prochází naučná stezka, která je 8 kilometrů dlouhá. Po cestě narazíte na velkoplošné panely, které seznamují turisty s flórou a faunou rezervace, horninami i různými geologickými jevy.
Jedná se o uzavřený okruh, takže stezka začíná i končí na hrázi Jevanského rybníka. Na úvodním prvním velkoplošném panelu najdete podrobný plánek celé stezky.
Cyklostezky
Lesem se rovněž můžete projet na kole. Začít jízdu můžete v obci Svojetice, kde se napojíte na cyklotrasu 0031 a 0024. Obě cyklotrasy vás zavedou až k rozcestí Pod Kobylou.
Na další křižovatce pak narazíte na cyklotrasu s číslem 0023, která vás provede Naučnou stezkou Voděradské bučiny. Celá trasa končí v městečku Louňovice, kde pro změnu začíná cyklostezka číslo 0022, která vás dovede nazpět do Svojetic.
Voděradské bučiny závěrečné shrnutí
Voděradské bučiny je unikátní les, který už nemá u nás obdoby. Je to krásné přírodní místo na dosah Prahy. Z Říčan sem v pohodě dojedete i na kole. Okolo je přitom spousta dalších zajímavých míst – rybníky (jako Vyžlovský nebo Jevanský), Zámek Kostelec nad Černými lesy nebo Kamenický skanzen Na Zvoničce, Louňovice.