Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Andalusie – počasí, pláže, dovolenkový průvodce

Andalusie, druhé největší autonomní společenství a historické území na jihu Španělska, leží při pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu. Je místem mnoha kontrastů, najdete zde zasněžené hory, svěží zelená údolí řek i divoké soutěsky. Dramatická scenerie poskytuje ohromující kulisy pro neméně úchvatné památky.

Jak vypadá Andalusie?

Andalusie je sluncem políbená země nebojácných matadorů, pohádkových festivalů a vášnivého flamenca. Rozpadající se maurské hrady, starobylé mešity a synagogy nahrazené křesťanskými kostely, náměstí zdobená fontánami a obílené domy s terasami plnými květin, to vše jí dodává osobité kouzlo, které byste si neměli nechat ujít.

Andalusie je na samém jihu Španělska

Sevilla – nejdůležitější město

Hlavním městem Andalusie je oslnivá a smyslná Sevilla, kde můžete okusit tradiční kulturu, včetně náboženských festivalů a slavného flamenca. V noci bývá historické centrum osvětleno staromódními lampami, což mu dodává zvláštní atmosféru. Nejvýznamnějšími památkami jsou katedrála, královský palác Alcázar a Indické archivy.

Andalusie je divoká a krásná

Lidé z celého světa sem rádi jezdí na dovolenou

Orientální kráska Granada

Jedním z významných center Andalusie je Granada, kde najdete komplex Alhambra, mistrovské dílo islámského designu, zahrnující několik nádherných paláců, působivé terénní úpravy, voňavé růžové zahrady a bohaté dekorativní fontány. Díky úchvatné architektuře a kulturní hodnotě byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Zdejší architektura je nádherná

Skrytý dvoreček v Cordóbě láká k relaxaci

Córdoba plná památek

Další památkou na seznamu UNESCO na území Andalusie je Velká mešita v Córdobě. Dechberoucí svatyně je příkladem muslimské architektury s opakujícími se řadami oblouků a sloupů, mozaikami v byzantském stylu a s pozlaceným modlitebním výklenkem. Jde o jednu z nejvelkolepějších islámských staveb, jaké kdy byly postaveny.

Nezapomínejme na město Ronda

Jedinečnou krásou oplývá také město Ronda v severozápadní části provincie Málaga, cca 100 km od Málagy. Rozkládá se na dvou skalních masivech oddělených hlubokou roklí a je obklopená horami tvořícími úžasné panorama. Soutěsku nad řekou Guadalevín překlenuje slavný most Puente Nuevo.

Andalusie dovede být moderní i historická

Ronda má druhou nejstarší býčí arénu ve Španělsku. Plaza de Toros se stále využívá jednou ročně pro býčí zápasy, během festivalu Feria de Pedro Romero, jenž se koná první týden v září. Turisté si v Rondě užívají objevování atmosférických uliček La Ciudad, starého města s historickými paláci, a procházky hezkými parky.

Některé pláže jsou snad hezčí než v Karibiku

Nekonečný písek láká k lenošení na pláži

Costa del Sol

Hojně navštěvovaným regionem v jižním Španělsku je Costa del Sol, skládající se z pobřežních měst podél Středozemního pobřeží provincie Málaga a na východním okraji provincie Cádiz. Jedním z okouzlujících plážových letovisek je Marbella se starým městem, v jehož srdci leží krásné náměstí Plaza de los Naranjos ve stínu pomerančovníků.

Andalusie je plná hradů a zajímavých památek

Marbella a její pláže

Marbella je ceněná pro svou úžasnou přímořskou scenerii, promenády lemované palmami a písečné pláže kolem 27 km dlouhého pobřeží. Coby luxusní prázdninové město láká spoustou golfových hřišť a soukromých klubů, které uspokojí náročnou klientelu. Turisté mohou zamířit i do přístavu Puerto Banús, kde najdou módní restaurace i značkové butiky.

Pobřeží (napříkal Costa del Sol, Costa Tropical,...) hlídá mnoho majáků

Málaga má úplně vše

Starobylé středomořské přístavní město Málaga na Costa del Sol má báječnou písečnou pláž Playa de la Malagueta, ale hlavním lákadlem je spíše prohlídka památek než opalování. Dlouhý seznam atrakcí zahrnuje starověké ruiny, katedrálu Nuestra Señora de la Encarnación, krásné zahrady a fantastické Picassovo muzeum.

Andalusie má opravdu krásnou atmosféru

Úzké uličky a bílá barva chrání před letním horkem

Doprava a cestování do Andalusie

Andalusie se nachází na jihu Pyrenejského poloostrova a dostanete se tam letecky, po moři nebo po zemi, a to autem, vlakem, autobusem i taxíkem. Jsou tu mezinárodní letiště Málaga a Sevilla. Letiště Málaga je vzdálené asi 13 km od centra Málagy a letiště Sevilla leží 8 km severovýchodně od hlavního města.

Majestátní Andalusie

Počasí a podnebí Andalusie

Andalusie je domovem nejteplejšího a nejsuššího podnebí ve Španělsku. Zažívá horké letní středomořské klima se suchými léty, občasnými přívalovými dešti a extrémně vysokými teplotami. V hlavním městě Sevilla teploty pravidelně stoupají nad 40 °C, zimy bývají velice mírné. Během nejteplejších dnů roku zůstávají ulice prázdné, místní si dopřávají siestu a turisté tráví čas na pláži nebo u bazénu.

Centra měst jsou doslova vyšperkovaná

Mapa Andalusie

Přehledná mapka Andalusie s důležitými městy, silnicemi i řekami.

Mapa Andalusie ve Španělsku

Andalusie závěrečné shrnutí

Co říci závěrem o Andalusii? Je to opravdu nádherný kout Španěslka. Velmi kulturní, kde není nouze o památky ani krásnou přírodu. Zdejší gastronomie je skvělá a pláže jedny z nejhezčích na světě. To všechno v kulisích moderního a vyspělého Španělska. Tady je opravdu radost trávit čas! Pokud máte tu možnost, tak rozhodně neváhejte a vydejte se sem. Na dovolenou, na eurovíkend, klidně i na delší čas, Andalusie stojí za prozkoumání.

Zdejší pláže jsou perfektní

Diskuze ke článku