Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Hvar v Chovatsku – Pláže, počasí, ubytování, mapa

Chorvatský Hvar s rozlohou 297,37 km² leží v Jaderském moři a patří k nejmódnějším a nejkouzelnějším ostrovům dalmatského pobřeží. Ostrov leží naproti oblíbené Makarské riviéře.

Od ostrova Brač jej dělí Hvarský kanál, od ostrova Vis pak Višský a od Korčuly zase Korčulský. Od poloostrova Pelješac je Hvar oddělen kanálem Neretva. Východní cíp se nalézá 5 km od pevniny.

Hvar nabízí úžasné památky

Základní fakta o Hvaru

Přibližně 68 km dlouhý ostrov Hvar je v oblasti neobvyklý tím, že má velkou úrodnou pobřežní nížinu a prameny sladké vody. Jeho svahy pokrývají borové lesy, vinice, olivové háje, ovocné sady a levandulová pole. Nejvyšší horou ostrova je Sv. Nikola (626 m n. m.), na jejímž vrcholu stojí kaplička a kamenný kříž.

Romantika ostrova Hvar

Jeden ze zálivů ostrova Hvar

Historie

Ostrov Hvar je součástí Splitsko-dalmatské župy, má dvě města (Hvar a Stari Grad) a dvě obce (Jelsa a Sućuraj).

Vzhledem k tomu, že ostrovu vládli mezi lety 1420 a 1797 Benátčané, má stará část města Hvar italský nádech bez aut, zato s velkým centrálním náměstím sv. Štěpána s kavárnami a restauracemi, za nímž stojí katedrála sv. Štěpána.

Ulička v historickém centru láká i v parném létě na chlad

Hlavní město Hvar

Elegantní stejnojmené hlavní město zdobí benátské renesanční budovy z bílých kamenů, plné vzácných uměleckých děl. Můžete se potulovat po hvarských galeriích, buticích i kavárnách nebo zírat s otevřenou pusou na nablýskané jachty kotvící v přístavu. Vydejte se také na výlety po okolních ostrovech, které nabízejí dokonalé pláže a zátoky.

Hvar je perfektní místo na letní dovolenou

Malý výběžek poblíž přístavu zabírá velkolepý opevněný klášter se zvonicí viditelnou po celém městě Hvar. Uvnitř spatříte nádherná díla vrcholného renesančního umění. Benátská lodžie s hodinovou věží a pevnost Spanjola jsou další z neopomenutelných atrakcí. Naproti městu Hvar leží neobydlený ostrov Jerolim s pláží Kordovan.

Pevnost dříve chránila ostrov i dalmátské pobřeží

Nejlepší letovisko, ráj jachtařů

Hvar, oblíbený u jachtařů a celebrit, se může pochlubit některými z nejlepších pětihvězdičkových plážových letovisek v Chorvatsku. Jedním z nich je rozlehlý Amfora Hvar Grand Beach Resort kousek od města Hvar v hlavní přístavní oblasti. Je oblíbený u mladých párů a skupin přátel. Další možností je hotel Fortuna se 4 oblázkovými plážemi poblíž.

Vypadá to tady jako málý ráj na zemi

Jsme na ostrově - lodě jsou všudypřítomné

Dubovica – Nejlepší pláž na ostrově

Za nejoblíbenější pláž ostrova Hvar se považuje Dubovica na jižním pobřeží, kam se dá snadno dojet autem nebo na skútru. Poklidná malá zátoka s klasickými skelně modrými vodami Jadranu okouzluje čistým mořem a mírně zakřivenou pláží z drobných oblázků. Na západní straně zálivu je vesnička s kamennými domky.

Sousední ostrov Brač

Soused Hvaru, Brač, je 3. největším ostrovem ve středodalmatském souostroví. Můžete si vzít vodní taxi do jednoho z pobřežních měst nebo vyplout trajektem. Brač proslul historickými lomy, zdrojem neposkvrněného bílého vápence použitého pro některé symbolické památky Chorvatska, včetně katedrály v Šibeniku.

Hlavní město Hvaru - jako z plagátu cestovní kanceláře

Ráj vodních sportů

Ostrov je samozřejmě rájem vodních sportů. Jízda na kajaku v okolním moři se hodí pro celou rodinu, protože zdejší proudy bývají velmi krotké. Mimo město Hvar působí 2 potápěčské společnosti, které vám umožní zjistit, co se děje pod hladinou klidných vod. Lze se zúčastnit exkurze na Vis, kde je k vidění řada vraků.

Hvar patří k největším chorvatským ostrovům

Levandule jako typický suvenýr

Další zajímavostí ostrova Hvar je levandule pěstovaná na stráních, organicky produkovaná a ručně sbíraná. Pro voňavou připomínku vaší návštěvy si kupte pytlík z květů levandule, který vám domů vnese svěží vůni hvarského venkova. V obchodech se suvenýry, na trzích či v lékárnách ostrova zakoupíte i levandulové esenciální oleje.

Tomu se říká „azuro”

Doprava a cesta na Hvar

Cestujete-li autem, autobusem nebo vlakem, musíte se dostat do Splitu či Drveniku ve střední Dalmácii, odkud se na ostrov přesunete trajektem. Nejbližšími letišti jsou Split, Dubrovník a Brač, pak je nutné pokračovat místním autobusem, půjčit si auto nebo vzít taxi.

Miluji přístavní promenády!

Počasí a klima Hvaru

Klima ostrova Hvar se vyznačuje mírnými a vlhkými zimami a velmi teplými léty s mnoha hodinami slunečního svitu. Má dokonce nejvíce hodin slunečního svitu v Chorvatsku.

Když náhodou prší, mnohé hotely nabízejí slevy. Bouřlivé letní večery je nejlepší strávit na terase a pozorovat západ slunce nad modrým mořem. Roční průměrná teplota vzduchu činí 16 °C.

Na ostrově se najdou i úplně opuštěné zátoky a pláže

Ještě jeden idylický pohled z výšky

Hvar závěr

Jsme rádi, že jsme vás mohli alespoň stručně provést chorvatským ostrovem Hvar. Doufáme, že vás článek zaujal a že teď už nepochybujete o tom, zde se na ostrov vypadat. Pokud máte tu možnost, tak opravdu není co řešit. Jeďte sem! Hvar si vás podmaní. Je to opravdu nádherné místo se spoustu možností co podniknout.

Diskuze ke článku