Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Krakov v Polsku – Památky, tipy, osobní průvodce

Krakov patří k nejkrásnějším polským městům, kde se rovněž významným způsobem psaly dějiny polského národa. V současné době má Krakov okolo 760 000 obyvatel.

Krakov se představuje

Krakov najdete na mapě Polska v Malopolském vojvodství v jižní části země. Leží na řece Visle a patří mezi nejvýznamnější polská města.

Po staletí přicházeli do Krakova významní umělci a architekti, takže město po celou dobu své existence vzkvétalo. Dnes je historickým klenotem Polska, protože se zde zachovalo nejpočetnější seskupení historických památek Polska.

Krakov je úžasné město plné památek

Krakov je také městem obchodů

Historické jádro Krakova se rozkládá mezi Wawelem na jihu a hlavním vlakovým a autobusovým nádražím na severu. Z východu a západu k němu přiléhají rozsáhlé zelené parky a důležité silnice s tramvajovými tratěmi.

Naleznete zde množství obchodů, restaurací, kaváren, starožitnictví, butiků, nechybí ani důstojné kláštery a veřejné instituce a budovy.

Krakov byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1978

Historie městě Krakov

Vznik města se datuje do 10. století. Od 11. století je zde biskupství a Krakov se stává hlavním městem. Od té doby je Krakov sídelním městem polských králů, kteří měli své sídlo na pohorku Wawel.

Náměstí v centru s vřelou atmosférou

Hlavní vliv Krakova upadá teprve po roce 1596, kdy status hlavního města převzala Varšava. V novodobých dějinách je však Krakov vyhledávaným a velmi oblíbeným turistickým místem, protože v roce 1978 jej UNESCO zařadilo na prestižní seznam světového kulturního dědictví.

Krakov je skvělé místo na eurovíkend

Slavní rodáci a Krakov

V Krakově se narodila celá řada význačných polských králů včetně českého a uherského krále Vladislava druhého Jagellonského. Z umělců je pak potřeba připomenout významnou polskou malířku a geniální portrétistku Olgu Boznańskou, která se v Krakově narodila 15. dubna roku 1865.

Turistů zde v létě není zrovna málo

Architektura v Krakově

Architektura Krakova je pestrá a rozmanitá. Historické jádro města se pyšní zejména gotickou a renesanční architekturou z doby, kdy byl hlavním městem Polska.

Z gotických staveb stojí za pozornost především kostel Panny Marie z období vrcholné gotiky.

Výhled z hradeb je krásný

Ze stejné stavební epochy pochází i nejstarší části Jagelonské univerzity, založené už v roce 1364. Z renesanční doby je pak královský zámek na Wavelu, který patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější stavby města.

Doprava a Krakov

Městská hromadná doprava v Krakově je spolehlivě organizovaná tramvajemi a autobusy, jezdí spolehlivě a nejsou nikterak přeplněné. Lístek na 20 minutovou jízdu stojí 8,40 zlotých (cca 50 Kč), 90 minutová jízda vás pak přijde na 6 zlotých.

Typické modré tramvaje jsou páteří dopravy

Atrakce a památky Krakova

Mezi nesporné turistické atrakce Krakova patří halasné troubení trubače z bývalé velké radniční věže nebo atraktivní projížďka v krásném kočáře taženými koňmi. Ideální posezení ke kávě a zákusku pak najdete na Hlavním náměstí, které se polsky jmenuje Rynek Glówny.

V Krakově najdete především nádherné gotické a renesanční historické památky. Zde je výčet deseti nejzajímavějších památek hlavního města Malopolska.

Sukiennice

Sukiennice je hlavní architektonický klenot Krakova. Nachází se na Hlavním náměstí (Rynek Glówny) a jedná se o překrásnou renesanční budovu, která byla postavena na místě bývalé gotické tržnice. Ve světle žluté budově najdete v prvním patře pobočku Národního muzea.

Radniční věž

Hned u podlouhlé renesanční budovy stojí šedá solitérní věž bývalé radniční budovy. Masivní gotická věž je ověnčena barokní kopulí. V podzemí věže najdete útulnou kavárnu, kde si můžete v klidu odpočinout a nabrat další sílu k prohlídce historického Krakova.

Jedna z netypických památek

Kostel Panny Marie

Velký a impozantní kostel Panny Marie je nepřehlédnutelná stavba, která stojí na rohu Hlavního náměstí. Zvláště pozoruhodný je hlavní chod do kostela, kterou zdobí pětiboká barokní kruchta. Uvnitř kostela pak stojí za povšimnutí rozměrný krucifix z pískovce a vyřezávaný oltář Panny Marie z 15. století.

[note note_color=“#ffff99″]

Náš tip

V Krakově se konají krásné vánoční trhy, které patří k největším v Polsku.[/note]

Královský zámek

Královský zámek se nachází na pohorku Wavel, který byl v minulostí obehnán masivní zdí. Královský zámek byl rezidencí jagellonských králů, kteří jednu dobu také vládli českému království.

Katedrála

Hlavní sakrální budovou Krakova je gotická katedrála, která je součástí královských budov na Wavelu. Uvnitř katedrály jsou pohřbeni polští králové a biskupové. Zvláště za pozornost stojí Zikmundovská kaple, kde jsou renesanční náhrobky dvou posledních jagelonských králů.

Klidná ulička v centru města

Collegium Maius

Collegium Maius je nejstarší dochovanou fakultou Jagellonské univerzity, která byla založena už v roce 1364. Uvnitř budovy je Muzeum Jagellonské univerzity, které vystavuje velký počet vzácných exponátů.

Národní muzeum

Krakov se také může pyšnit Národním muzeum, které sídlí ve velké budově z třicátých let minulého století. Exponáty muzea jsou rozdělené do tří oddělení, přičemž nejzajímavější je oddělení vojenských sbírek.

Wavel a jeho památky jsou synonymem Polska

Stará synagoga

Stará synagoga v Krakově je nádherným příkladem místní čisté renesance. V současné době zde sídlí pobočka Historického muzea. Expozice muzea vystavuje rozličné sakrální artefakty, které jsou nezbytné pro židovské náboženské obřady.

Fotogenická ulička

Františkánský kostel

Tento nádherný gotický kostel z 13. století je zajímavý především tím, že uvnitř kostela jsou k vidění překrásné barevné vitráže a secesní nástěnné malby z přelomu 19. a 20. století.

Ulica Retoryka

Na závěr prohlídky Krakova si nechte ulici, která se jmenuje Retoryka. Ulice Retoryka je totiž lemovaná nevšedními domy, které byly postavené na sklonku 19. století. Všechny domy na této ulici vás zcela jistě zaujmou, protože mají ohromující dekoraci a  výzdobu.

Krakov v noci

Krakov závěr – Co si odnést

Krakov je úžasné město plné památek a zajímavostí. Jeho návštěvu vám proto můžeme jenom doporučit. Opravdu stojí za to. Právem se řadí mezi nejhezčí města Polska o čem svědčí i to, že po staletí sloužilo i jako město hlavní. Město je dobře dopravně dostupné a mnoho lidí ho dokonce zná díky velkému letišti jenom jako přestupní stanici. Teď přišel čas to změnit a poznat Krakov osobněji.

 

Diskuze ke článku

0/100