Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Detailní průvodce

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře je bývalým chrámem cisterciáckého kláštera, který byl založen už ve 12. století. Bývalý středověký chrám byl pak v barokní době přestavěn známým českým architektem Janem Blažejem Santinim.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se představuje

Velkolepá a nádherná katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele je součástí bývalého cisterciáckého kláštera, který najdete v Kutné Hoře-Sedleci. Jedná se o nejstarší část historických památek, které jsou v malebné Kutné Hoře k vidění.

Je to opravdu krásný a monumentální kostel

Krátká historie katedrály

Na rozhraní 13. a 14. století byl cisterciácký klášter v Kutné Hoře nejvýznamnějším církevním ústavem v Čechách. Velkolepý gotický kostel byl postaven v letech 1282 až 1320.

Po obléhání husitskými vojsky byl vážně poničen a následně rekonstruován. Po roce 1700 byl důkladně přestavěn ve stylu nádherné barokní gotiky předním českým architektem a stavitelem Janem Blažejem Santinim-Aichlem na katedrálu.

Kostel byl součástí bývalého cisterciáckého kláštera

Katedrála je na seznamu UNESCO

Od roku 1995 je katedrála zapsána společně s historickým centrem Kutné Hory a chrámem sv. Barbory na seznamu UNESCO, což řadí tuto památky mezi exkluzivní české pamětihodnosti.

Santiniho přínos

Geniální a nesmírně tvůrčí český architekt Jan Blažej Santini vetkl do sakrální stavby světově unikátní a výjimečné samonosné stavební prvky – klenbu zvanou „česká placka“ a impozantní točité schodiště.

Interiér kostela Nanebevzetí prošel náročnou rekonstrukcí

Interiér chrámu Kostel Nanebevzetí Panny Marie

V kostele najdeme cenné umělecké památky. Předně jsou to rozměrné obrazy P. Brandla a J. K. Lišky. Impozantní je rovněž první podkroví katedrály, které si můžete prohlédnout a přes podkroví projít až na kůr západního průčelí.

Chrámová pokladnice skrývá jeden z nejvzácnějších klenotů střední Evropy – což je originál nádherné Sedlecké monstrance. Podle posledních odborných studií se jedná o jednu z nejstarších zcela dochovaných gotických monstrancí na světě.

Krásné a libozvučné varhany

Krátký film o dějinách kláštera

Nejen pro základní a střední školy je určen kinosál, v němž se můžete pohodlně usadit a zhlédnout deseti minutovou animovanou historii sedleckého kláštera, která se jmenuje „Splendissima Basilica“.

Pokladnici a kinosál můžete navštívit v rámci speciálního vnitřního prohlídkového okruhu.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře stojí za návštěvu

Praktické informace

Katedrálu najdete v Kutné Hoře na ulici Zámecká 279. Památka je přístupná celoročně a plné vstupné stojí 50 Kč, respektive 30 korun. K dispozici je také kombinované vstupné, přičemž za vstup do katedrály a kostnice zaplatíte 120 a za vstup do katedrály, kostnice a chrámu sv. Barbory 220 korun.

Závěr Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře je opravdu unikátní a krásná stavba, která stojí za vidění. My jsme naprosto nadšeni, že můžeme být alespoň trochu její součástí a ukázat vám ji v plné kráse.

Vstupné do chrámu je levné a v okolí (i Kutné Hory) je mnoho dalších zajímavostí, takže výlet sem vám můžeme jednoznačně a pouze doporučit.

 

Diskuze ke článku

0/100