Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Náprstkovo muzeum Praha – Vstupné, otevírací doba, sbírky

Náprstkovo muzeum je známé pražské etnologické muzeum, které najdete na Betlémském náměstí 1 v blízkosti Betlémské kaple.

Náprstkovo muzeum se představuje

Náprstkovo muzeum vlastní cenné sbírky asijských, afrických a amerických kultur, přičemž muzeum je součástí Národního muzea a představuje pozoruhodné kolekce umění mimoevropské etnografie.

Sbírky muzea

Život Vojty Náprstka

V Náprstkově muzeu se rovněž můžete seznámit s životem českého vlastence a mecenáše Vojty Náprstka. K vidění je zde například jedinečný historický interiér jeho velké a impozantní knihovny.

Náprstkovo muzeum má opravdu jedinečnou sbírku

Exotické kultury

V útrobách muzea jsou také k vidění výstavy exotické kultury z různých míst světa. Kupříkladu zde uvidíte sbírky z afrického Súdánu, asijského Ázerbájdžánu, Bhútánu nebo Afghánistánu.

Sbírka mimoevropské etnografie

Sbírka mimoevropské etnografie je hlavním tahákem muzea. Sbírka čítá více než 40.000 předmětů z exotické Afriky, Ameriky, Austrálie a Oceánie.

Obsahuje i menší sbírky z daleké Sibiře a Severní Evropy. Kromě předmětů denní potřeby mnoha etnik obsahuje i archeologické nálezy z daných míst a lokalit.

Muzeum se zaměřuje na mimo Evropské kultury

Některé exponáty vás úplně vtáhnou do cizí kultury

Sbírka asijských kultur

Další významná sbírka muzea se jmenuje: Asijské sbírky Náprstkova muzea, které tvoří zhruba 53.000 rozličných předmětů, což je téměř polovina sbírkového fondu Náprstkova muzea.

Mezi nejkrásnější artefakty této sbírky patří čínský vůz z hrobu, který byl vyroben z keramiky.

Náprstkovo muzeum Praha a krásné čelenky

Krátké dějiny muzea

V roce 1826 koupili staropražský dům U Halánků s malým pivovarem a palírnou manželé Fingerhutovi. Pak přešel tento dům do rukou jejich syna Vojtěcha, který zde roku 1873 založil České průmyslové muzeum.

V muzeu se také postupně shromažďovaly cenné sbírky etnografické a umělecké, které přiváželi Náprstkovi kolegové a cestovatelé z celého světa.

Po jeho skonu se muzeum stalo národopisným muzeem orientované výlučně na neevropské kultury.

Muzeum se nachází v samém centru Prahy

Veřejná knihovna

V pražském domě U Halánků můžete také navštívit veřejnou knihovnu, která nabízí nejenom knihy, časopisy a periodika, ale i další pozoruhodné publikační sbírky, z nichž mnohé založil už mecenáš Vojta Náprstek.

Expozice muzea jsou velmi hezky udělané

Je to zejména kolekce historických černobílých fotografií, stereoskopických obrázků, dobové grafiky s různou tématikou, ilustrované knihy a gramofonové desky.

Nahlédnout můžete rovněž do rozsáhlých archivů rodiny Náprstkovy, ale i cestovatelů a Čechů žijících v cizině.

Vstupné Náprstkovo muzeum

Základní vstupné stojí 100 Kč, respektive 70 korun. Pro školy pak stojí vstupenka 40 korun na jednoho žáka.

Poznáte život domorodých kmenů napříč planetou

Otevírací doba Náprstkovo muzeum

Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodiny. Pouze každou středu je muzeum otevřeno od 9 hodiny.

Náprstkovo muzeum závěr

Náprstkovo muzeum je jedno z nejlepších a nejoriginálnějších muzeí v České republice. Je to také jedno z mála muzeí, které je spjaté s jednou konkrétní osobou – Vojtou Náprstkem. Tento český vlastenec prožil opravdu nevšední život a dokázal vybudovat etnografické muzeum světové úrovně. Nenechte si ho ujít.

Diskuze ke článku