Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zemědělské muzeum v Praze – Originální muzeum nejenom pro děti

Národní zemědělské muzeum poskytuje kromě stálých výstav hlavně zemědělské techniky také tematické výstavy ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro odbornou a laickou veřejnost, archiv a bohatou knihovnu.

Zemědělské muzeum v Praze sídlí na ulici Kostelní 44 v Praze 7. Tedy na Letné hned vedle Národního technického muzea.

Zemědělské muzeum a jeho historie

Národní zemědělské muzeum spatřilo světlo světa v roce 1891, nicméně jako samostatná instituce vzniklo muzeum až v roce 1918.

Muzeum nabízí opravdu unikátní sbírku traktorů

Zemědělské muzeum sídlí na Letné v nádherné a významně budově, která je zároveň nádhernou památkou novodobé české architektury.

Budova je funkcionalistická a byla postavena v 30letech minulého století podle projektu významného českého architekta Milana Babušky.

Národní zemědělské muzeum v Praze má moderní expozice

Muzeum si opravdu skvěle užijí děti

Expozice Zemědělství

Hlavní třešničkou na dortu celé expozice je býk César, což je plemeník z první české inseminační stanice, který se narodil roku 2016.

Dalším magnetem celé expozice je slavné ruchadlo bratranců Veverkových, které v 19. století odstartovalo epochu nových technologií v zemědělství.

Zajímavá je rovněž časová osa dějin zemědělství od neolitu až do dnešních dob. Dále je zde panel, který zobrazuje cyklus zemědělských prací během jednoho roku či dvorek s domácími zvířaty.

Poznali byste, že jste v zemědělském muzeu?

Zadržování vody v krajině

Neméně důležitou expozicí je Zadržování vody v krajině, která je koncipována tak, aby zábavnou formou ukázala přehledný příběh vody.

Návštěvníci mohou na velké mapě naší země pozorovat, jak vypadá hospodaření s vodou v jednotlivých oblastech a pracovat s mapami rybničních soustav.

Mnohé kousky jsou opravdu unikátní

Dále se zde dozvíte, kam se voda v přírodě vytrácí a kde se naopak může najednou objevit. Vše je navíc doprovázeno barevnými obrázky a záživným zvukovým podkresem, aby byla iluze vodního světa dokonalá.

Objevovna

Objevovna je cílena především pro školáky a stala se nejenom poutavým přednáškovým prostorem, ale rovněž jednou velkou laboratoří, v níž probíhají rozličné pokusy všeho druhu.

Národní zemědělské muzeum - Den vědců

Budova muzea se nachází na Letné

Gastroherna

V Gastroherně si pak pro změnu můžete pod vedením ostřílených odborníků vyzkoušet kurzy vaření. Kurz je otevřen nejenom pro velké, ale také pro malé návštěvníky.

Děti zde budou moci napodobovat dospělé návštěvníky při vaření v dětských kuchyních a učit se základům stolování a etikety.

Gastrostudio taktéž slouží jako tréninková laboratoř pro kuchaře a cukráře národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů České republiky.

Zemědělské muzeum má na střeše opravdu unikátní terasu

Vstupné a otevírací doba Zemědělské muzeum

Základní vstupné do muzea činí 180 korun. Děti do 18 let mají vstup zdarma. Muzeum je přístupné široké veřejnosti každý den s výjimkou pondělí od 9 do 17 hodiny.

Zemědělské muzeum v Praze závěr

Národní Zemědělské muzeum v Praze je zajímavá instituce, která pro mnoho lidí určitě není tak známá.

Je zřejmé, že Zemědělské muzeum je ve stínu toho vedlejšího Technického. A to je ohromná škoda, protože tyto dvě muzea toho mají opravdu hodně společného.

Muzeum v poslední dekádě prodělalo spoustu změn a může nabídnout mnoho zajímavého k vidění. Spousta traktorů, zemědělských strojů a zajímavých expozic – vše hezky přístupné a interaktivní. Zemědělské muzeum je naprosto skvělé i pro děti.

Diskuze ke článku