Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Národní muzeum Praha – Vstupné, otevírací doba, sbírky

Národní Muzeum v Praze najdete na Václavském náměstí. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších pražských budov, která je od roku 1962 národní kulturní památkou.

Národní muzeum a jeho historie

I když Národní muzeum bylo založeno už v roce 1818, budova Národního muzea byla vybudována v letech 1885 až 1890. Majestátní budova na Václavském náměstí byla postavena v novorenesančním stylu a celá stavba probíhala pod vedením projektanta Josefa Schulze, což byl významný český architekt, pedagog a restaurátor. Na výzdobě muzea se pak podílela celá řada významných a osvědčených umělců.

Panteon Národního muzea

Rekonstrukce muzea

Velká rekonstrukce muzea probíhala sedm let. 28. října 2018 se otevřela zrekonstruovaná hlavní budova Národního muzea, která se nyní může pyšnit moderním zázemím.

Vše nyní září novotou a čistotou. Nově je například zpřístupněna kopule muzea, odkud je atraktivní výhled na Václavské náměstí. Návštěvníci se také mohou těšit na zastřešenou dvoranu nebo podzemní prostory.

Historické sály Národního muzea vypadají jako ze zámku

Osobnosti spjaté s muzeem

Hlavní osobnosti celého muzea je bezesporu český architekt Josef Schulz, který budovu Národního muzea navrhl. Josef Schulz byl taktéž autorem dostavby Národního divadla, které se ujal po ničivém požáru v srpnu roku 1881.

Jeho hlavní a stěžejní stavbou je však budova Národního muzea, která je technicky přesná, konstrukčně strohá, důstojná a především reprezentativní stavba, která snese veškerá přísná měřítka na muzejní budovu.

Hlavní vstup a pokladny Národního muzea Praha

Co v muzeu uvidíte?

V historické budově Národního muzea můžete v současnosti vidět krásné zrekonstruované historické sály a zejména Panteon, ve kterém jsou k vidění busty nejenom českých velikánů, ale také například podobizna císaře Františka Josefa prvního.

Dále je zde k vidění kopule, která je nově zpřístupněna. Návštěvníci se mohou těšit na to, že v kopuli budou chodit po skleněné podlaze. Skrze skleněnou podlahu proniká přirozené světlo do Panteonu. Z kopule uvidíte nejenom krásné výhledy na Václavské náměstí, ale také na Hradčany.

Další uchvacující pohled na interiéry Národního muzea

Pravidelné akce

V Národním muzeu jsou každým rokem pořádané příležitostní výstavy, které většinou mapují významné okamžiky našich dějin. V současné době zde probíhá výstava s názvem 2 x 100, která návštěvníkům představuje 200 nejzajímavějších předmětů ze sbírek Národního muzea.

Národní muzeum v noci

Otevírací doba

Národní muzeum v Praze je otevřeno celoročně od pondělí do neděle od 10:00 do 18:00 hodiny.

Ceník vstupného do Národního muzuea

Základní vstupné do historické budovy Národního muzea je 200 korun, přičemž děti a senioři zaplatí 120 korun. Tato vstupenka zahrnuje vstup do stálých sbírek a vyhlídkové kupole.

Většinou je možnost si koupit rozšířené vstupné i na aktuální výstavu, které bývá o 100 Kč dražší.

Národního muzuea nabízí více

Národní muzeum provozuje i celou řadu dalších zajímavých objektů. Patří pod něj Náprstkovo muzeum, České muzeum hudby, Národní památník na Vítkově a dalších menší objekty.

Závěr Národní muzeum Praha

Národní muzeum by mělo být srdcovou záležitostí pro každého Čecha a jeho návštěvu by si rozhodně neměl nechat nikdo z nás ujít. Doporučovat tady snad ani nemá smysl, protože tohle úchvatné sbírky musíte opravdu vidět na vlastní oči. Vstupné sice není nikterak levné, ale rekonstrukcí se Národní muzeum dostalo mezi světovou elitu.

Diskuze ke článku