Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lombardie – Můj osobní průvodce nejbohatším koutem Itálie

Oblast Lombardie v severozápadní Itálii se rozkládá od Alpk údolí Pádu a sousedí s regiony Piemont, Emilia-Romagna, Jižní Tyrolsko, Benátsko a také se Švýcarskem. Region bohatý na kulturu, zámky a kulinářské zážitky má rozlohu 23 863 km² a ve světě proslul zejména milánským dómem, jezerem Como a lyžařským střediskem Livigno.

Charakteristiky Lombardie

Severní část Lombardie tvoří vysoké horské masivy Alp, zatímco v jižní části se rozkládá Pádská nížina. Ta je štědrá na vodní toky a pro Itálii velmi důležitá, co se týče pěstování obilí, kukuřice a rýže. K největším lombardským jezerům se řadí Lago di Garda, Lago Maggiore a nejhlubší evropské jezero Lago di Como.

U jezera Lago di Garda

Největší italské jezero

Lago di Garda leží severně od Verony a ze všech lombardských jezer se nejvíce zaměřuje na rodiny a vodní sporty. Jižní břeh lemují pláže, zatímco sever obklopují hory a strmé útesy. Terén poskytuje řadu atrakcí pro sportovně založené turisty. Užijete si plachtění, windsurfing, horolezectví i jízdu na horských kolech.

Lombardie je velmi bohatý region

Alpy jsou nedílnou součástí Lombardie

Okolo Gardského jezera

Na konci výběžku vybíhajícího do jezera z jižního břehu se nalézá městečko Sirmione s pevností Castello Scaligeri, která stojí za vidění, podobně jako ruiny římské vily Grotte di Catullo. Kousek na západ od Sirmione naleznete rušné Desenzano del Garda s vilou Villa Romana. Hledáte-li atrakce vhodnější pro děti, navštivte zábavní park Gardaland.

Obrázek Lombardie jako z pohlednice

Průzračné jezero Como

Avšak nejen Lago di Garda přitahuje zájem cestovatelů. Vzhledem k tomu, že slavné osobnosti, např. George Clooney, vychvalují přednosti jezera Como, mají turisté velká očekávání také od něj. Jezero Lago di Como s křišťálově čistou vodou, jež se třpytí na pozadí hor a okouzlujících vesniček, nadchne zejména během výletu lodí.

Jezero Como leží méně než hodinu jízdy vlakem od Milána, hlavního města Lombardie. Přímé vlaky jezdí ze Stazione Nord nebo Stazione Centrale a potrvá jen asi 30 minut, než se přesunete do malého města Como na jižním břehu, odkud pravidelně vyplouvají lodě do okolních malebných měst u jezera.

Vinice a romantické kopce

Zdejší víno je opravdu skvělé

Známé Bargamo

Asi 40 km severovýchodně od Milána leží Bergamo skládající se z dolní části Città bassa a ze starého horního města Città alta, kde najdete většinu památek a atrakcí.

Pohoda u jezera Como

Další důležitá města

Mezi důležitá centra Lombardie se řadí Pavia, Cremona, Mantova, Monza a Varese. Každé disponuje památkami a zajímavostmi, které vás okouzlí. Mantova např. zaujme hradem sv. Jiří či katedrálou sv. Petra apoštola. Monzu proslavil automobilový okruh a Pavia se chlubí klášterním komplexem Certosa di Pavia 8 km od města.

Zajímavé je ale i město Brescia s četnými atrakcemi, které mají turisté tendenci přehlížet, jelikož míří spíše k blízkému Gardskému jezeru, Comu, do Milána, Verony či Benátek.

Lombardie je skvělé místo pro turistiku

Milán – hlavní město Lombardie

Milán se těší pověsti finančního a obchodního centra země, má však také pestré kulturní dědictví. Jeho srdce tvoří velké náměstí Piazza del Duomo rozkládající se před velkolepou katedrálou. Nenechte si ujít ani prohlídku kostela Santa Maria delle Grazie a Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.

S módním Milánem jako hlavním městem, slavnými vinicemi a velkolepými vilami u jezer platí Lombardie za nejpůvabnější region severní Itálie, ale je to také úžasné místo pro vyznavače outdoorových sportů. Milovníci pěší turistiky a cyklistiky se mohou vyřádit např. v kopcích a horách národního parku Stelvio, jenž se báječně hodí i pro kempování.

Jižní svahy Alp jsou malým rájem

Doprava a cestování do Milána

Milán je obsluhován 3 letišti, která zajišťují častá vnitrostátní i mezinárodní spojení. Město slouží rovněž jako strategický železniční uzel. Díky rozsáhlé silniční síti se do Lombardie dostanete snadno též autem, na motorce nebo karavanem.

I běžné políčko v sobě má kus krásy

Klima a počasí Lombardie

Lombardie má širokou škálu podnebí kvůli místním rozdílům ve výšce, blízkosti vnitrozemských vodních nádrží a velkých metropolitních oblastí. Klima je převážně vlhké subtropické, hlavně v rovinách. Zimní období bývá vlhké a spíše chladné.

Průměrná teplota v Miláně je 2,5 °C v lednu a 24 °C v červenci. Alpské předhůří se vyznačuje oceánským klimatem, v kopcích a horách panuje vlhké kontinentální podnebí.

Pohled z vrcholků hor na Lombardii dole

Milán je hlavním městem regionu

Pohoda Lombardie

Lombardská jezera

Dovolenou v Lombardii si nenechte ujít

Diskuze ke článku