Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Varšava památky a zajímavosti – Co rozhodně neminout

Varšava je hlavním městem Polska, které na mapě našeho severního souseda najdete ve středním Polsku. V současné době má Varšava okolo 1 765 000 obyvatel.

Varšava se představuje

Varšava je hlavním městem Polska teprve od roku 1918. Od té doby je hlavním politickým, obchodním i kulturním centrem celého Polska, které se neustále a dynamicky rozrůstá. V současné době ve Varšavě sídlí prezident, vláda i parlament. Ve městě je dále více než 60 škol a 30 divadel. Varšava se také může pochlubit Národním divadlem i operou.

Letmý pohled do historie

Staré město ve Varšavě vzniklo na přelomu 13. a 14. století. Historický střed města se rozprostíral kolem hradu mazovských knížat. Postupem času se Varšava rozšířila o Nové město, které se také stalo samostatnou jednotkou. Největší zkázu prožilo město během druhé světové války, kdy došlo ke zničení téměř celého města.

Varšava historické centrum

Velká obnova města

Varšava je symbolem velké obnovy metropole, která byla téměř celá zničená. Po druhé světové válce však došlo k totální rekonstrukci města. V současné době je již Varšava chloubou celého Polsko, protože může nabídnout kompletně zrekonstruované Staré i Nové město, které každoročně láká davy turistů z celého světa.

Většina starého města byla zničena

Zajímavosti Varšavy

Mezi hlavní lákadla hlavního města Polska lze bezesporu zařadit Královský palác a katedrálu svatého Jana. Obě historické památky jsou symbolem staré Varšavy, které byly v letech 1971 až 1984 zcela obnoveny.

Varšava je hodně netypické město

Má i svá velkolepá místa

Kultura

Varšava je především rodištěm slavného skladatele Fryderyka Chopina, takže ve městě se každoročně koná několik zajímavých hudebních festivalů.

V letních měsících hostí útulný park Łazienki nedělní chopinovské koncerty, při nichž se nad upravenými zelenými trávníky nesou nádherné klavírní melodie. Na podzim pak Varšava pořádá festival soudobé hudby, který oslavuje nejenom polské, ale rovněž zahraniční hudební novinky.

Jeden z mnoha válečních památníků

Tip na dobré jídlo

Pokud chcete tip na tradiční polskou restauraci, tak určitě navštivte podnik GOŚCINIEC Polskie Pierogi, kde servírují prvotřídní pirohy a skvělé polévky. Zde je nejenom skvělé a chutné jídlo, ale také krásný a vkusný interiér.

Doprava ve městě

Městská doprava je zabezpečena zejména metrem, tramvajemi a autobusy. Hlavní město Polska má zatím dvě trasy metra. První trasa má označení M1 sever – centrum  – jih, druhá pak M2 východ – centrum – západ.

Městská hromadná doprava je ve Varšavě levná, ale ve špičce je hodně přeplněná. Dobrou volbou je zapůjčení si jízdního kola, protože ve Varšavě je hodně městských přehledných cyklo pruhů a kvalitních cyklostezek, které jsou bezpečné.

Pohled na malebné náměstíčko

Varšava má i spoustu zeleně

Varšava Památky

Ve Varšavě najdete především znovu opravené katolické kostely, vládní budovy i zajímavé památníky. Zde je výčet 10 nejzajímavějších památek hlavního města Polska.

Procházka po hradbách

Katedrála svatého Jana

Katedrála svatého Jana je obrovský cihlový kostel, který byl postaven v duchu mazovské gotiky v 15. století. V průběhu bohatých dějin Polska se zde odehrály významné události jako například korunovace Stanislava II. Augusta Poniatowského. V katedrále také odpočívají významné osobnosti Polska jako kupříkladu polský kardinál Štěpán Wyszyński.

Královský zámek

Královský zámek v barokním stylu byl vybudován na konci 16. a začátkem 17. století. Bývalé sídlo polských panovníků je dnes otevřené široké veřejnosti. V rámci prohlídky Královského paláce můžete mimo jiné vidět přepychový mramorový sál nebo senátorský sál, kde v roce 1791 byla přijata Ústava.

Další pohled na znovu posavené staré město

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí je středobodem Starého města. Nádherné obdélníkové trhové náměstí se může pyšnit pitoreskními domy, které v minulosti patřily nejvlivnějším obyvatelům města. Za pozornost stojí také krásná socha Mořské panny, která stojí uprostřed náměstí.

Palác vědy a kultury

Jedná se o ikonickou stavbu Varšavy, která je impozantní nejen svou výškou, ale i druhými největšími věžními hodinami v Evropě. Velká stavba z dob komunismu láká turisty z celého světa. Zajímavá je především velká terasa, která je umístěna do třicátého patra. Z této terasy je pak jedinečný pohled na celé město.

Historické centrum si projdete klidně za půl dne

Polsko je velmi duchovně založený stát

Národní polské muzeum

Pokud chcete Varšavu poznat důkladně, udělejte si návštěvu v Národním polském muzeu. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších památek celé Varšavy. Najdete v něm více než 800 000 úžasných exponátů od dob starověku až po současnost.

Z červených cihel je zde mnoho domů

Palác Wilanów

Skvostný palác Wilanów je jedna z nejcennějších polských pamětihodností. Překrásná barokní perla byla postavená za polského krále Jana III. Sobieského. Tento noblesní palác v sobě snoubí tradiční severskou polskou architekturu, podobu kouzelné italské venkovské vily i šarmantního francouzského zámku.

Multimediální park fontán

Tato atraktivní vodní atrakce se nachází v Podzámčí blízko Starého Města a řeky Visly. Fontány v pravidelných časech spouští naprosto působivou laserovou animaci s efektní hudební podkresbou.

Prezidentský palác

Koperníkovo Science Centre

Koperníkovo Science Centre je velmi oblíbené vědecké centrum, které zaujme malé i velké návštěvníky. Na své si tu v osmi rozličných a interaktivních expozicích přijdou všichni, kteří milují vědu v praxi.

Varšava má více památek, než se zdá

Památník Varšavského povstání

Památník Varšavského povstání je pietní místo, které bylo vytvořeno v roce 1989. Je to monumentální pietní dílo, které vzdává hold všem hrdinům Varšavského povstání, které proběhlo v roce 1944.

Moderní tvář Varšavy

Varšava dovede být i romantická

Parlament

Varšava je také městem vládních budov, takže v tomto směru stojí za pozornost především půlkruhová budova polského parlamentu, která byla postavena v letech 1925 až 1928.

Varšava závěrečné zhodnocení

Varšava je hodně zajímavé město. Kvůli pohnuté historii je hodně jiné než všechny ostatní. Historické jádro je spíše malinkaté, ale velmi útulné. Nechybí velkolepé paláci ani mrakodrapy, které se postupně dál rozrůstají. Varšava není daleko a nabízí opravdu nevšední zážitek.

Diskuze ke článku