Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Letohrádek královny Anny (Belvedér) – Otevírací doba, výstavy, průvodce

Letohrádek královny Anny se nachází v Královské zahradě na Pražském hradě. Přesná adresa letohrádku zní Mariánské hradby 1, Praha 1 Hradčany.

Letohrádek královny Anny se představuje

Letohrádek Anna zdobí Královské zahrady na Pražském hradě již od 16. století. A byl to Ferdinand I., který nechal tuto skvostnou budovu postavit v letech 1538 až 1560.

Královský letohrádek je nádherná renesanční budova, která je mnohými považována za jednu z nejkrásnějších renesančních budov mimo italskou půdu.

Krásná ukázka čisté renesance to je Letohrádek královny Anny

Dějiny letohrádku

Letohrádek královny Anny je ukázkou nejčistší renesanční stavby na našem území. Na výzdobě této budovy totiž pracovali přední italští kameníci, kteří odvedli naprosto precizní a skvělou práci.

Letohrádek sloužil zejména pro dvorskou zábavu a zpříjemnění procházek v rozlehlé Královské zahradě.

Park před letohrádkem je opravdu nádherný

Na sklonku 18. století obdržela Letohrádek k užívání rakouská armáda a po jejím odchodu musela být v roce 1836 zahájena velká rekonstrukce celého objektu. Při ní bylo mimo jiné vybudováno velké schodiště. Také v prvním patře vznikly nové nástěnné malby s motivy z českých dějin.

Historie názvů „Letohrádek královny Anny”

Letohrádek za dobu své dlouhé existence dostal hned několik názvů. Někteří jej pro čarokrásnou vyhlídku pojmenovali Belvedér, jiní jej podle zakladatele a donátora označovali Ferdinandeum. Ne dlouho poté co zde vznikla pozorovatelna, začalo se mu přezdívat Observatorium. Nakonec zdomácněl název Letohrádek královny Anny.

Detaily ukazují pečlivou práci italských kameníků

Krásná zahrada kolem Letohrádku

Letohrádek je obklopen krásnou zahradou, která se může pochlubit pravidelnou kompozicí pestrobarevných květinových záhonů. Před letohrádkem stojí rovněž za povšimnutí bronzová Zpívající fontána, kterou navrhl italský dvorní malíř Francesco Terzio.

Belvedér není úplně volně přístupný veřejnosti

Zpívající fontánu stojí za to nejenom vidět, ale také slyšet, protože malé kapky vody, které dopadají na okraj spodní mísy, vyluzují krásné a líbezné tóny. Střed bronzové fontány pak znázorňuje pěkného pastýře a majestátního řeckého boha Pana, který byl v řecké mytologii ochráncem lesů a pramenů. Vrchol fontány tvoří prostá postava dudáčka.

Příležitostní výstavy

V Letohrádku královny Anny se každoročně konají zajímavé příležitostní výstavy. V současné době je zde nainstalována výstava fotografií s názvem 1989: Pád železné opony, která sugestivním způsobem mapuje svržení komunismu před třiceti roky.

Výhled na sousední Přažský hrad je opravdu úchvatný

Vstupné a otevírací doba

Anin Letohrádek je přístupný veřejnosti jen v době konání příležitostných výstav výtvarného umění a uměleckého řemesla. K Letohrádku královny Anny se nejlépe dostanete tramvají číslo 22 nebo 23. Tramvajová zastávka stojí hned u Letohrádku.

Letohrádek královny Anny

Letohrádek královny Anny je unikátní stavba, která patří k architektonickým klenotům. Vůbec celý park okolo je nádherný a není se čemu divit, že je areál přístupný jenom o speciálních akcích. Těch se zde naštěstí koná více, než dost a my pevně věříme, že i vy si sem najdete cestu.

 

Diskuze ke článku

0/100