Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Karpathos – Průvodce luxusním řeckým ostrovem

Karpathos je řecký ostrov, který je situován v Egejské moři východně od Kréty. Patří spíše k menším ostrovům, díky čemuž si zachoval svou svébytnou kulturu a mnohé zajímavosti.

Základní fakta

Rozloha ostrova je 324,7 kilometrů čtverečních. Ostrov Karpathos má celkem něco málo přes 6.000 obyvatel.

Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Kali Limni, která měří 1.215 metrů nad mořem. Název ostrova pochází podle jedné tradice z řeckého slova arpaktós, což by se do češtiny dalo přeložit jako „loupež“, neboť v minulosti zde měli domov piráti.

Hlavní město ostrova Karpathos

Historie ostrova

Dějiny ostrova Karpathos jsou velmi staré. První civilizace zde byla minojská, pak zde vládli Féničané, Dórové a Římané. Později zde velkou stopu zanechali Janované a Benátčané.

Řecku patří ostrov teprve od roku 1948.

Karpathos je skalnatý a divoký ostrov

Typické zdobné domky na ostrově

Podnebí ostrova

Karpathos leží v subtropickém pásu klimatu, který je charakteristický svým stabilním teplým počasím. Ostrov je docela suchý a v létě zde dosahují teploty okolo 30 stupňů Celsia.

Letní vydatná vedra zjemňuje vítr, který vytváří skvělé podmínky pro windsurfing a další vodní sporty.

Pěstují se zde výborné olivy

Egejské moře v okolí ostrova je na koupání vhodné od července do konce září, v červnu bývá voda trochu chladnější, ale pro otužilejší plavce a sportovní vodní živly je dostačující.

Flora

Ostrov Karpathos je hodně kamenitý a hornatý. Není zde příliš zeleně, takže kdo je milovníkem krásných výhledů do široké dáli, tak si zde hodně užije. Nádherné výhledy do okolí skýtá například hora Kali Limni, kam se můžete po značené turistické cestě vydat z vesnice Lastos.

Díky spodním vodám tu kvete hodně divokých květin. Během různých výletů po vnitrozemí zcela určitě narazíte na velké množství kopretin, barevných orchidejí, krásných sasanek, bílo žlutých narcisů, pivoněk a šafránu.

Nádherné pláže ostrova Karpathos

Fauna

Na ostrově Karpathos je bohatý a pestrý život zvířat. Spatřit zde můžete různé nejedovaté plazy, ještěrky, mloky, žáby nebo želvy.

Na zimní období sem přilétají různé druhy ptákůvčetně jeřába popelavého, slavíka, volavky nebo orla či vzácného ostříže jižního, který patří do čeledě sokolovitých ptáků. Na pastvinách se pak v hojné míře pasou kozy, ovce a osli.

Letiště Karpathos

Malé letiště na ostrově Karpothos najdete nedaleko vesnice Kipi Afiarti. Jedná se o malé mezinárodní letiště, které většinu roku slouží výhradně pravidelným linkám do Athén, v létě sem pak míří mnoho charterových letů z celé Evropy včetně České republiky.

Ve vnitrozemí se volně pasou ovečky

Lodní doprava

Hlavní přístav na ostrově Karpathos se nachází ve stejnojmenném městě, odkud vyjíždějí trajekty do Athén nebo na další řecké ostrovy (Kos, Rhodos, Patmos, Leros, Kasos atd.). Každý den z přístavu vyplouvá více než 19 trajektů.

Vnitrozemí ostrova je opravdu malebné

Památky, přírodní zajímavosti a pláže na ostrově Karpathos

Karpathos je nespoutaný ostrov, který má především působivou krajinu, která ještě není tolik zasažená moderní civilizací. Zde je pár míst, které na ostrově musíte určitě navštívit.

Hlavní město ostrova

Hlavním střediskem a zároveň největším přístavem celého ostrova je město Karpathos. Město se nachází ve východní části ostrova v chráněném zálivu Vróntis.

Centrum města hledejte v přístavu, kde je také největší koncentrace restaurací, taveren a kaváren. V okolí rušného přístavu pak můžete navštívit mnoho dalších pozoruhodných věcí.

Hlavní město ostrova Karpathos

Jednou z nich jsou pozůstatky starověkého města Potideon, který založili již Mykéňané. Dále zde stojí za pozornost kostelíky řecké ortodoxní církve, které byly v minulosti postavené na okolních skalách a jsou vděčným objektem fotografů.

V neposlední řadě si můžete udělat malý výlet k Poseidonově jeskyni, která je ovšem dostupná pouze z lodi.

Starobylá obec Apéri

Mezi nejmalebnější místa ostrova patří starobylá obec Apéri, která leží severovýchodně od přístavu Karpathos. Tato obec, která leží v 300 metrové výšce, byla pod názvem Megálo Chorío až do roku 1894 správním střediskem celého ostrova.

Malebná vesnice vyniká krásnými kašnami a hezkými domy z první poloviny 19. století. Sídlí zde také biskupský kostel z 19. století, který vlastní slavnou ikonu Panny Marie.

Uvnitř řeckého chrámu

Léčivé prameny a starobylé kostely

Z malebné obce Aperi se dá autem nebo na kole pokračovat dále do Othosu, který je pozoruhodný zejména muzeem folkloru a ortodoxním kostelem Kimissis s léčivými prameny.

Z vesnice Othos lze pak dojet k vesnici Menetes, která je známá starobylými řeckými kostely Agios Antonios, Agios Spiridonas a Agios Anastazia. Všechny zmiňované kostely zde stojí už od 5. století.

Pobřeží ostrova Karpathos je opravdu divoké

Ideální místo pro šnorchlování

Amoopi je taktéž sympatické malé městečko, které najdete necelých deset minut jízdy od hlavního města ostrova. Turisté zde ocení, že v blízkosti jsou hned 3 nádherné pláže, které jsou vhodné i pro malé děti.

Je zde také velké množství malých pláží pro ty, kteří mají raději klid, soukromí a samotu. V městečku je velké množství malých a útulných taveren. Amoopi je rovněž ideálním místem pro šnorchlování.

Typická řecká taverna

Pláž Apella Beach

Pláž Apelle Beach je jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově. Zdejší mořské vlny si na tomto místě v dávné minulosti vymlely velmi prostornou zátoku. Krásu a idylu zde navíc dotváří 1.200 metrů vysoká hora.

Právě na jejím úpatí se pláž Apella Beach rozprostírá. Kromě opalování se a koupání v azurově modrém moři je rozhodně zajímavé se rovněž projít po celém okolí pláže, které místy silně připomíná exotický Karibik.

Ostrov Karpathos závěr

Karpathos je jedinečný ostrov. Velmi divoký a krásný. Nádherné písčité pláže s mohutnými horami v pozadí. Typické vesnice s pohodovou atmosférou. Výborné jídlo i kvalitní hotely. Karpathos je zatím nedotčený masovým turismem.

Diskuze ke článku