Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hora Olymp v Řecku – Legendy, mapa, výstup a průvodce

Hora Olymp je vlastně celé pohoří, které najdete na mapě Řecka nad Soluňským zálivem mezi řekami Pinios a Aliákmon.

Nejvyšší vrchol Olympu je Mytikas

Nejvyšším bodem Olympu je Mytikas, který má hned vrcholy dva. Vyšší vrchol je vysoký 2.918 metrů nad mořem. Druhý vrchol, který se jmenuje Stefani, je pouze o deset metrů nižší.

Pohled na horu Olymp z dálky

Cesta na vrchol

Cesta nahoru není vůbec technicky náročná, zvládne ji každý schopný turista, který se nebojí výšek a pohybu po skalních schodech a stupních.

Pro výstup nahoru si však oblečte teplejší oblečení a především vhodnou obuv. Dole sice budete mít teplotu nad třicet stupňů Celsia, na vrcholu Mytikasu vás však bude čekat pouze pár stupňů nad nulou.

Vrcholek hory Olymp v Řecku

Kdy na Olymp vyrazit?

Samotný vrchol Olympu je přístupný až koncem května. Nejzazší termín pro zdolání vrcholu Mytikas je pak konec října.

Méně náročný a obtížný je výstup na západnější vrchol Olympu, kterou je hora Skolio, která měří 2.911 metrů nad mořem.

Cestička na vrchol hory Olymp v Řecku

Pohoří Olymp – sídlo bohů

Pohoří Olymp není ledajakým pohořím, neboť v řecké mythologii je sídlem 12 řeckých bohů.

Žili tu hlavní bůh řecké mythologie Zeus s manželkou Hérou, jeho bratři Hádes a Poseidón. Dále pak bohyně Hestia a Diovy děti bohové Athéna, Árés, ApollónArtemisAfroditaHéfaistos.

Olymp se vznáší v mracích

Výstup na Olymp

Pro výstup na horu Mytikas si můžete vybrat z několika bezpečných tras. Nejznámější trasa začíná z osady Prionia, která je vzdálená přibližně osmnáct kilometrů od lázní Litochora.

Nejrychleji se sem dopravíte pronajatým autem či taxíkem. Další možností je jít sem pěšky, což vám však zabere hodně času.

Pohled na horu Olymp od moře

Chata Refuge A1

Z osady Prionia vám výstup do výšky 2.100 metrů nad mořem k chatě Refuge A 1 zabere za krásného počasí zhruba tři hodiny chůze. Na trase určitě nebudete sami, neboť se zde pohybuje značné množství turistů, kteří vám rádi ukážou cestu.

K chatě s označením Refuge A 1 dorazíte po červené značce. Zde se můžete posilnit jídlem a pitím nebo také přenocovat. Na samotný vrchol Mytikas dojdete po dalších třech hodinách již obtížného výstupu, takže přenocovat na chatě A1 není rozhodně špatný nápad.

Vrcholky pohoří Olymp jsou velmi drsné

Možnosti přespání

Chata Refuge A1 má celkem 110 postelí. Dále jsou zde k dispozici 2 jídelny, kde si můžete v klidu sníst své jídlo nebo si objednat něco z místní restaurace, kde vaří například skvělou a vydatnou fazolovou polévku.

Zdejší příroda je opravdu nádherná

Krásný výhled z vrcholu

Ze samotného vrcholu hory Mytikas, na kterém je umístěn malý stožár s řeckou vlajkou, uvidíte kupříkladu čarokrásný výhled na Egejské moře či okolní vrcholy, které rovněž přesahují výšku dvou tisíc metrů nad mořem.

Olymp je pro turisty běžně přístupný

Přečtěte si související články:
Řečtí bohové, římští bohové

Hora Olymp závěr

Hora Olymp je nádherné místo s obrovskou symbolikou. Na příhodném místě se vůbec není čemu divit, proč je tato hora tolik spjata s řeckou mytologií. Hora je opravdu úžasná a dokonce dala jméno i známé olympské riviéře.

Ostatně z mnoha pláží je hora Olymp přímo vidět a je to opravdu úžasný kontrast, kdy po většinu roku vidíte nádherně modré moře, jste teplo a na vrcholcích Olympu je zatím sníh.

Hora je turisticky přístupná. Samozřejmě je nutné si dávat pozor a být dobře připraven, ale její návštěva je celkově opravdu úžasný zážitek.

Diskuze ke článku