Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Konopiště průvodce – Otevírací doba, vstupné

Zámek Konopiště najdete nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji. Je to jeden z nejkrásnějších a nejznámějších zámků v Čechách. Právem!

Zámek Konopiště se představuje

Soudobou podobu získal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy byl zámek ve vlastnictví Františka Ferdinanda d’Este. Sloh zámku je romantický a je ve vlastnictví státu.

Nádvoří zámku Konopiště

Krátké dějiny zámku

Na místě dnešního zámku stál hrad, který byl založený ve 13. století. Prvními držiteli hradu byli Beneš a Dobeš z rodu Benešoviců.

Posledním majitelem zámku byl pak arcivévoda František Ferdinand d’Este, který nechal zámek přestavět do romantického hradního stylu, který byl v té době módní. Od roku 1945 je zámek ve vlastnictví států a je přístupný široké veřejnosti.

Zámek Konopiště je obklopený nádherným parkem

Prohlídkové okruhy

Zámek nabízí 4 prohlídkové okruhy, ve kterých uvidíte nádherné reprezentační a hostinské pokoje, soukromé pokoje Františka Ferdinanda a cenou kolekci zbraní a loveckých trofejí.

Mezi nejzajímavější hostinské pokoje patří například apartmán, který roku 1914 obýval německý císař Vilém druhý.

Věže jsou viditelné zdaleka

Studna na nádvoří zámku

Lovecká trasa

Lovecká trasa, která propojuje dosavadní 3 prohlídkové trasy, nabízí návštěvníkům i něco extra – například utajované schodiště ve věži, které v minulosti spojovalo pracovny někdejšího vlastníka zámku Františka Ferdinanda d’Este a jeho choti Žofie z Hohenbergu.

V rámci prohlídky Lovecká trasa dále uvidíte krásný výhled na severní křídlo zámku a dlouhé lovecké chodby s trofejemi lesních zvířat.

Zámek Konopiště má nádhernou výzdobu

Cestování bez bariér

Při návštěvě prvního okruhu Salony jižního křídla zámku můžete použít schodolez Liftkar PT Universal 160, který je určen pro vozíčkáře.

Z technických důvodů lze na jednu prohlídku vyvézt maximálně 3 vozíčky. Pro vozíčkáře doporučuji také navštívit střelnici, Růžovou zahradu a Muzeum sv. Jiří.

Bohaté interiéry zámku

Zámecký park

Za procházku rozhodně stojí překrásný zámecký park, kterým vede několik naučných tras. Park má rozlohu 340 ha a nechal ho vytvořit poslední majitel zámku František Ferdinand d’Este.

Parkem protínají 3 naučné stezky. První nese název „Historie a příroda zámeckého parku“. Druhá se jmenuje „Lesní stezka Ferdinanda d’Este“ a vede přírodní zalesněnou částí zámeckého parku. Poslední naučná trasa zámeckého parku je stezka „Pod stromy“, která má celkem 13 zastavení.

Otevírací doba

Otevírací doba zámku je od dubna do listopadu. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od úterý do neděle a to vždy od 10:00 do 17:00 hodiny, přičemž v poledne je zde hodinová přestávka.

Zámek ukrývá umělecká díla i myslivecké trofeje

Ceny vstupného Zámek Konopiště

Základní vstupné dvou základních okruhů je 210 korun, přičemž snížené vstupné je 110. Lovecký okruh pak stojí 250, respektive 130 korun. Soukromé pokoje pak 300, respektive 150 korun.

Zámek Konopiště shrnutí

Zámek Konopiště je nádherný až výstavní zámek z venku i zevnitř. Zámek se navíc nachází poměrně blízko Prahy, takže je dobře dostupný pro mnoho lidí. Užijte si i procházku v rozsáhlém zámeckém parku. Perfektní výlet pro přátele, páry i rodiny s dětmi.

Diskuze ke článku