Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

CHKO Broumovsko – Výlety, mapa, průvodce

Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozkládá v Broumovské vrchovině v severovýchodních Čechách. Celá chráněné oblast má rozlohu 43 000 ha a byla založena 27. března roku 1991.

V oblasti se nacházejí stolové hory různých tvarů a velikostí a pískovcová skalní města.

CHKO Broumovsko se představuje

CHKO Broumovsko je chráněná krajinná oblast vrchovinného typu, která je charakteristická malými ostrovy divoké a panenské přírody.

Scenérie celého kraje je malebná a v hloubce Polické křídové pánve proudí průzračně čistá voda. Krajina je zabydlená a obhospodařovaná a může se pyšnit pestrou a bohatou historii, která sahá až do středověku.

Broumovsko jsou především skály

Popis chráněné oblasti

CHKO Broumovsko je známé zejména svými přírodními půvaby, které uhranou každého zapáleného turistu. Nejcennější přírodními skvosty jsou 2 národní přírodní rezervace.

  1. Adršpašsko-teplické skály náleží k největším skalním městům nejenom u nás, ale také ve střední Evropě.
  2. Společně s Broumovskými stěnami jsou ojedinělé svým reliéfem a podnebím, umožňujícím růstu jedinečné květeny.

Křížová cesta u Adršpachu a vrcholová část stolové hory Ostaš jsou přírodními rezervacemi. Borek a Kočičí skály jsou přírodní památky.

Romantická krajina Broumovska

Zažijete tady skvělou dovolenou

Tipy na výlety

Broumovské stěny

Prvním tipem na výlet jsou Broumovské stěny, které najdete mezi městy Broumov a Police nad Metují. Pískovcové stěny jsou oblíbeny díky svým bizarním skalním útvarům a úžasným vyhlídkám.

Jedná se o pískovcový reliéf, který se rozkládá na ploše 638 ha. Celá oblast je tvořena hlubokými roklemi a úžasnými soutěskami.

Nejzajímavějším místem celé oblasti jsou tzv. Slavěnské hřiby, které můžete vidět v lese nad obcí Slavný. Podobu lesních hřibů získaly skály nerovnoměrným zvětráváním.

CHKO Broumovsko je domovem mnoha vzácných rostlin

Hora Ostaš

Dalším tipem na výlet je hora Ostaš, která vytváří nepřehlédnutelnou dominantu krajiny s unikátními pískovcovými formacemi, pozoruhodným skalním bludištěm a krásným výhledem do širé krajiny.

Rozcestník na stolové hoře Ostaš

K dispozici je tu okružní trasa, která vede do dvou skalních měst. Stezka do Horního labyrintu měří 3,5 kilometrů a vede po modré značce. Trasa vede kolem divokých roklin a zajímavých skalních útvarů.

Po cestě tak narazíte na Zbrojnoše s kuklou, Čertovo auto, Mohylu smrti a Výří bránu.

Pohled z výšky na romantické Broumovsko

Šafránová stráň

Posledním tipem na výlet je Šafránová stráň, která se nachází u silnice mezi Suchým Dolem a Slavným. Travnatá pláň vypadá na první pohled zcela všedně a nezajímavě. Všední však není!

Roste na ni vzácná a ohrožená rostlina, která se jmenuje šafrán bělokvětý. Jedná se o rostlinku s jemnou krásou, která vykvétá vždy na jaře. V té době tu vždy vykvete na 900 rostlin.

Pískovna u vstupu do Adršpašských skal

CHKO Broumovsko shrnutí

Broumovsko je nádherné místo. Tak trochu stranou veškerému dění. Samozřejmě hlavně Adršpach je hodně známý, sem míří davy turistů. Stejných turistů, kteří pak ale míjí další nádherná místa jako jsou Broumovské stěny, Ostaš, Javoří hory, Jestřebí hory a další místa. Změňte to s námi! Objevte celé Broumovsko.

Podzim je v CHKO Broumovsko také nádherný

Zvlěná krajina slouží i jako pastvina

Je tady mnoho romantických zákoutí a historických památek

Klid a mír Broumovska

Diskuze ke článku