Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gdaňsk v Polsku – Kompletní průvodce včetně počasí a ubytování

Gdaňsk je překrásným polským městem, které na mapě Polsko najdete na severu země u Baltského moře.

Gdaňsk se představuje

Gdaňsk leží u Baltského moře v Pomořansku. V současné době má okolo 455 000 obyvatel. Gdaňsk je přístavní město, které bylo vždy centrem obchodu a kultury. V současné době je to jedno z nejnavštěvovanějších polských měst, které nabízí nádhernou architekturu a skvělé zázemí pro turisty z celého světa.

Historické centrum Gdaňsku

Bohatá historie

První písemné zmínky o Gdaňsku jsou z 10. století. Důležitým rokem pro Gdaňsk byl rok 1361, kdy se město začlenilo do hanzy.

Od té doby Gdaňsk bohatne a vzkvétá. Bohatý Gdaňsk patřil jednu dobu také řádu německých rytířů, pak Polsku a pak zase pro změnu Prusku. Od roku 1945 až po současnost patří Gdaňsk znovu Polsku.

Město bylo vždy bohaté díky moři a obchodu

Architektura města

Gdaňská architektura je velmi starobylá a působí okázalým dojmem. Architektura Gdaňska není jednotná, protože místní stavby jsou zde ve všech možných slozích.

Za pozornost stojí především okázalé a impozantní duchovní stavby, kterých je v Gdaňsku opravdu hodně. K nejstarším kostelům v Gdaňsku patří například nádherná Katedrála svaté Kateřiny nebo důstojná Katedrála svatého Mikuláše.

Historické jádro opravdu stojí za vidění

Gdaňsk je ideální místo pro eurovíkend

Gdaňsk zajímavosti

Největším lákadlem pro turisty a návštěvníky Gdaňska je historické jádro města, které tvoří náměstí Dlugy Targ, na kterém najdete radnici v manýristickém slohu nizozemského střihu.

Martwa Wisla v centru města

Do radniční věže můžete za drobný poplatek vystoupat a mít celé hanzovní město jako na dlani. V radniční věži je navíc slavná zvonkohra, která každý den v poledne spustí hymnu Schillerovu Ódu na radost, což je zároveň hymna Evropské unie.

Procházka po nábřeží

Dalším turistickým tipem je procházka po nádherném nábřeží řeky Motlavy (Dlugie pobrzeze), při níž narazíte na jeden z hlavních symbolů města – středověký jeřábZuraw“. Jedná se o zcela unikátní středověkou stavbu, která je podle mnohých nejkrásnější historickou stavbou Gdaňska.

Historické lodě jsou působivou atrakcí

Gdaňský přístav

Jedná se o jeden z největších přístavů na Baltském moři, který zaujímá plochu 1065,56 ha. Návštěva gdaňských loděnic stojí pak určitě za to, protože zde vznikla v roce 1980 Solidarita (Solidarność).

Solidarita byla organizace, která byla ostře namířena proti komunismu. V čele Solidarity stál Lech Wałesa, který se pak stal polským prezidentem.

Jedna z obyčejných a klidných uliček

Jak se do Gdaňska dostanete?

Do Gdaňska se nejpohodlněji dostanete vlakem z Ostravy. Jedná se o každodenní spoj Českých drah a v Gdaňsku jste za 7 hodin a 13 minut. Vlak končí jízdu na hlavním nádraží v Gdaňsku, které se může pochlubit nádhernou nádražní budovou z malých červených cihlových kostek.

Cestování po Gdaňsku

Historická část Gdaňska je sice velká, ale nejlepší způsob jak město poznat, je chodit po městě pěšky. Pokud byste byli přece jenom unaveni, využijte k přepravě po městě místních městských autobusů.

Gdaňsk je opravdu úžasné město

Gdaňsk a okolí

V okolí nádherného historického města Gdaňsk je zejména potřeba navštívit Viselkou kosu, Krynici Morskou a Sopoty. Na všechny tři místa vás nyní zavedeme a řekneme vám, co byste tam určitě neměli minout.

Pohled na město z výšky

Viselská kosa

Viselská kosa je celá oblast, která leží na jihovýchodním pobřeží Baltského moře. Jedná se o úzkou a protáhlou pevninu, která je kvůli svým písčitým plážím žádaným turistickým cílem. Délka pevniny je 60 kilometrů a šířka se pak pohybuje mezi 600 metry až 2 kilometry. Východní část Viselské kosy je součásti Ruska.

Na pevnině, která je dlouhá 60 kilometrů, jsou pouze 2 rekreační střediska, u kterých jsou pláže. Jedno z nich je Krynica Morska a druhé je rekreační středisko Piaski. Piaski najdete několik kilometrů od polsko-ruské státní hranice, která rozděluje Viselskou kosu na dvě části. Piaski je malou rybářskou vesnicí, která má pouze něco málo přes 2000 obyvatel. Je zde také malá nudistická pláž.

Baltské moře má své kouzlo

Krynica Morska

Na Viselské kose zrovna leží populární přímořské letovisko, které je od ruské hranice vzdálené 15 kilometrů. Krynica Morska leží u samého moře, takže zde najdete dlouhé a krásné písčité pláže s čistými borovými lesy. Přes borový les vede nová cyklistická cesta, která má částečně asfaltový a částečně šotolinový povrch.

Krynica Morska je vyhlášenou destinací na koupání v Baltském moři. Jsou zde krásné písčité pláže, které jsou na šířku dlouhé 50 metrů. Samotná obec pak disponuje velkým množstvím hotelů, penzionů a kempů.

Borové lésy a jemný píseček

Krynica Morska se může pochlubit malým přístavem a především krásným majákem z roku 1951. Jedná se o válcovitou cihlovou stavbu, která je vysoká 27 metrů. Nahoře majáku je pak umístěna lucerna s radarem. Maják je za drobný poplatek zpřístupněn veřejnosti.

Architektura města je velmi bohatá

Další zastavení v historickém centru

Sopoty

Sopoty jsou lázeňské pobřežní město, které leží nedaleko Gdaňska. Sopoty jsou známé především srpnovým populárním písňovým festivalem a krásným dřevěným molem v Evropě, které je nejdelší svého druhu v Evropě. Pokud budete molem korzovat, tak na nalevo za dobrého počasí uvidíte výběžek zvaný Hel a napravo pak velké gdaňské loděnice, ve kterých kotví obrovské dopravní lodě.

Námořní obchod a členství v Hanze přineslo obchodům hodně

Po příjemné procházce po sopotském dřevěném mole můžete zamířit směrem ke kolonádě a lázeňskému domu. Zde můžete také korzovat nebo posedět na lázeňských lavičkách, kterých je tady dostatek. Poté můžete zamířit po pěší zóně směrem do centra města, kde je velké množství restaurací, cukráren a kaváren. Na pěší zóně doporučuji povšimnout si nezvyklého domu, který má přezdívku Křivý domek.

V Sopotech se můžete také koupat v Baltském moři. V okolí lázeňského města Sopoty jsou krásné písčité pláže, u kterých stojí celá řada luxusních hotelů a rodinných penzionů. Za všechny jmenujme Hotel Sopot Marriott Resort & Spa nebo Hotel Monte Carlo Apartments.

Závěr Gdaňsk a okolí

Gdaňsk je krásné historické město se spoustou zajímavostí. Je to město tak akorát. Ani příliš velké, ale ani malé. V okolí je mnoho dalších atraktivních míst a především i míst s se skvělým koupáním. Voňavé borové lesy a pláže s jemným písečkem jsou opravdu ideálním místem pro relaxaci. A koupat se tu v poslední době dá skoro celé prázdniny.

Read the Gdańsk guide also in English on the partner website Hotelode.com.

Diskuze ke článku