
V srdci Národního parku České Švýcarsko se nachází Edmundova soutěska. Soutěsku najdete na řece Kamenici a představuje nejcennější a nejzachovalejší část Národního parku České Švýcarsko.
Edmundova soutěska historie
Edmundova soutěska tvořila dlouhou dobu pro místní obyvatele velmi nesnadnou překážku, kterou museli každou neděli zdolávat cestou do kostela v Růžové.
Postupem času se však z nesnadné překážka stala kratochvíle nejen pro místní, ale i čím dále tím více pro příchozí z dalekého okolí.
Chtělo to však nemalou úpravu, o kterou se zasloužil majitel tohoto panství, kníže Edmund Clary-Aldringen.
Na konci 19. století zde byly zřízeny plovoucí chodníčky, nezbytné mostky, tunely, lávky nad vodou a mezi soutěskami rekreační místo s restaurací. Edmundova soutěska byla čtvrtého května roku 1890 slavnostně otevřena.
Procházka kolem toku Kamenice
K Edmundově soutěsce se můžete dostat pěšky po žluté značce, když půjdete nespoutanou přírodou podél toku řeky Kamenice. Celý tok Kamenice je z obou stran doslova obsypán hradbou strmých a vysokých skal.
Na cestě touto nespoutanou přírodou vás čekají krásné skalní převisy, několik menších tunelů a úzké lávky. Dva úseky je však zapotřebí absolvovat pouze na lodičce.
Jedná se o Edmundovu a Divokou soutěsku. Nemusíte se však bát, lodičku obsluhuje zkušený převozník, který vás navíc seznámí s živými i zkamenělými obyvateli obou fascinujících soutěsek.
Naučná stezka do osady Mezná
Po zajímavé projížďce Edmundovou soutěskou pak můžete dále putovat po stezce proti toku Kamenice k Divoké soutěsce, která rovněž překypuje zdejšími přírodními krásami.
Před ní však můžete kaňon řeky Kamenice zanechat a pustit se tzv. Dlouhým schodištěm po značené naučné stezce do osady Mezná, která vás učaruje svou nádhernou lidovou architekturou.
Přírodní parametry a údaje
Kolem Edmundovy soutěsky se tyčí skály, které dosahují výšky 50 až 90 metrů. Celý úsek plavby je dlouhý 960 metrů.
K dispozici je zde osm lodí pro 25 osob. Po cestě uslyšíte zajímavý výklad a uvidíte kromě bizarních pískovcových skal ještě jeden uměle vytvořený vodopád. Mezi nejzajímavější zdejší skalní útvary pak patří Strážce nebo Skalní rodina.
Otevírací doba Edmundova soutěska
Edmundova soutěska je otevřena od května do listopadu. Od května do října je zde otevřeno každý den od 9 do 18 hodiny, od října do listopadu pak od 9 do 17 hodiny.
Edmundova soutěska vstupné
Vstupné na soutěsku činí pro dospělého návštěvníka 150 korun, pro dítě pak 50 korun. Plavba v soutěsce trvá dvě a půl hodiny. Na loď mohou i psi, musí mít však náhubek.
Mapa Edmundova soutěska
Následující odkaz vám otevře mapu s kompletní trasou Edmundovi soutěsky. Zabloudit se tady naštěstí moc nedá!
Závěrečné shrnutí
Edmundova soutěska je nádherné místo plné nespoutané přírody. Opravdu radost pohledět! Pro mě je to jedno z nejhezčích míst v naší zemi, kam se mile rád a opakovaně vracím. V nedaleké Mezné nebo Jetřichovicích jsem dokonce strávil celou dovolenou. A vám můžu doporučit to samé. Je to opravdu přírodní rád. Navíc lázně Bad Schandau jsou hned za hranicemi, takže po tůře si můžete užít i zasloužený wellness.