Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Edmundova soutěska z Hřenska – Trasa, ceník, mapa a moje tipy

V srdci Národního parku České Švýcarsko se nachází Edmundova soutěska. Soutěsku najdete na řece Kamenici a představuje nejcennější a nejzachovalejší část Národního parku České Švýcarsko.

Edmundova soutěska historie

Edmundova soutěska tvořila dlouhou dobu pro místní obyvatele velmi nesnadnou překážku, kterou museli každou neděli zdolávat cestou do kostela v Růžové.

Postupem času se však z nesnadné překážka stala kratochvíle nejen pro místní, ale i čím dále tím více pro příchozí z dalekého okolí.

Chtělo to však nemalou úpravu, o kterou se zasloužil majitel tohoto panství, kníže Edmund Clary-Aldringen.

Na konci 19. století zde byly zřízeny plovoucí chodníčky, nezbytné mostky, tunely, lávky nad vodou a mezi soutěskami rekreační místo s restaurací. Edmundova soutěska byla čtvrtého května roku 1890 slavnostně otevřena.

Edmundova soutěska v srdci Českého Švýcarska

Procházka kolem toku Kamenice

K Edmundově soutěsce se můžete dostat pěšky po žluté značce, když půjdete nespoutanou přírodou podél toku řeky Kamenice. Celý tok Kamenice je z obou stran doslova obsypán hradbou strmých a vysokých skal.

Soutěska nabízí dechberoucí přírodu

Na cestě touto nespoutanou přírodou vás čekají krásné skalní převisy, několik menších tunelů a úzké lávky. Dva úseky je však zapotřebí absolvovat pouze na lodičce.

Jedná se o Edmundovu a Divokou soutěsku. Nemusíte se však bát, lodičku obsluhuje zkušený převozník, který vás navíc seznámí s živými i zkamenělými obyvateli obou fascinujících soutěsek.

Součástí je i projížďka na lodičce

Naučná stezka do osady Mezná

Po zajímavé projížďce Edmundovou soutěskou pak můžete dále putovat po stezce proti toku Kamenice k Divoké soutěsce, která rovněž překypuje zdejšími přírodními krásami.

Před ní však můžete kaňon řeky Kamenice zanechat a pustit se tzv. Dlouhým schodištěm po značené naučné stezce do osady Mezná, která vás učaruje svou nádhernou lidovou architekturou.

Malý jez na říčce Kamenici

Přírodní parametry a údaje

Kolem Edmundovy soutěsky se tyčí skály, které dosahují výšky 50 až 90 metrů. Celý úsek plavby je dlouhý 960 metrů.

K dispozici je zde osm lodí pro 25 osob. Po cestě uslyšíte zajímavý výklad a uvidíte kromě bizarních pískovcových skal ještě jeden uměle vytvořený vodopád. Mezi nejzajímavější zdejší skalní útvary pak patří Strážce nebo Skalní rodina.

Zdejší příroda mě vždy dostane

Otevírací doba Edmundova soutěska

Edmundova soutěska je otevřena od května do listopadu. Od května do října je zde otevřeno každý den od 9 do 18 hodiny, od října do listopadu pak od 9 do 17 hodiny.

Rozcestník směr Edmundova soutěska

Edmundova soutěska vstupné

Vstupné na soutěsku činí pro dospělého návštěvníka 150 korun, pro dítě pak 50 korun. Plavba v soutěsce trvá dvě a půl hodiny. Na loď mohou i psi, musí mít však náhubek.

Edmundova soutěska + Divoká soutěska

Mapa Edmundova soutěska

Následující odkaz vám otevře mapu s kompletní trasou Edmundovi soutěsky. Zabloudit se tady naštěstí moc nedá! 😊

Mapa Edmundovi soutěsky

Závěrečné shrnutí

Edmundova soutěska je nádherné místo plné nespoutané přírody. Opravdu radost pohledět! Pro mě je to jedno z nejhezčích míst v naší zemi, kam se mile rád a opakovaně vracím. V nedaleké Mezné nebo Jetřichovicích jsem dokonce strávil celou dovolenou. A vám můžu doporučit to samé. Je to opravdu přírodní rád. Navíc lázně Bad Schandau jsou hned za hranicemi, takže po tůře si můžete užít i zasloužený wellness.

Diskuze ke článku