Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Divoká Šárka – nejkrásnější soutěska v Praze

Přírodní rezervaci Divokou Šárku najdete na skalnatých svazích Šáreckého potoka a na stepích nad ním, především na jeho pravém břehu. Stepi plynule přecházejí do smíšeného lesa, který byl hojně vysazován zejména na přelomu 19. a 20. století. Divoká Šárka je právem oblíbený turistický cíl.

Přírodní rezervace Divoká Šárka

Divoká Šárka je přírodní rezervací, které se rozprostírá na území městské části Prahy 6 – Liboc. Rozloha přírodní rezervace Divoká Šárka činí 25,35 ha a kromě významného geomorfologického celku tady najdete celou řadu vzácných dřevin, hub a bylin.

Přírodní rezervace Divoká Šárka

Cíl horolezců a milovníků koupání

Divoká Šárka se stala v posledních letech populárním cílem horolezců i všech nadšenců do koupání, jelikož v údolí vedle staré restaurace najdete i útulné přírodní koupaliště Džbán.

Voda tady sice nebývá příliš teplá, ale je čistá a osvěžující. Nedaleko od koupaliště Džbán se také nachází malé golfové hřiště a kemp.

Romantika údolí Šáreckého potoka

Voda přímo vybízí k relaxaci

Další koupaliště najdete v údolí Divoké Šárky uprostřed divoké přírody zhruba deset minut pěšky od konečné zastávky tramvají v Evropské ulici. Koupaliště má celkem dva bazény, dětské brouzdaliště a menší dětské hřiště.

Turistické zajímavosti

Slovanské hradiště

Cestou do údolí si rozhodně udělejte nenáročný výstup na Kozákovu buližníkovou skálu napravo od cesty. Na jejím vrcholu se už v osmém století po Kristu rozkládalo velkolepé slovanské hradiště. Z archeologických nálezů je patrné, že zde muselo být vystavěno vnitřní hradisko a dvě předhradí.

Pohled z výšky na údolí Divoké Šárky

Dívčí skok

Zajímavou přírodní atrakcí je rovněž skála Dívčí skok, ze které je pěkný výhled na Džbán. Z této skály podle staré legendy skočila proradná dívka Šárka, která poté, co hanebně zradila vladyku Ctirada a jeho věrnou družinu, byla pronásledovaná černými výčitkami. Pod skálou se také nachází malé koupaliště a stejnojmenná restaurace.

Šárka je plná skal a skrytých zákoutí

Čertův mlýn

Jedná se o historický mlýn, který byl postaven na přelomu 17. a 18. století. V první polovině 20. století byl vyhlášenou a prosperující výletní restaurací, kde jste si mohli pochutnat na skvělých českých jídlech. To vše je však minulostí. V současné době je zde soukromé bydlení a celý objekt je veřejnosti nepřístupný.

Paneláky Prahy jsou hned vedle

Parkování

Autem můžete zaparkovat na rušné Evropské třídě u restaurace u Mc Donald, kde je  k dispozici parkovišti za mírný poplatek. Restaurace Mc Donald je rovněž ideálním výchozím bodem pro rozmanité výlety do Divoké Šárky, neboť hned za restauraci uvidíte nádherný výhled na Divokou Šárku a okolní malebné skály.

Závěr

Divoká Šárka je unikátní kus přírody takřka přímo ve velkoměstě. Je to krásné místo, které stojí za to navštívit i pokud nejste zrovna místní. Vše je úhledně upraveno a připraveno i na větší davy turistů. Přesto si tato soutěska zachovává svou romantickou atmosféru a celkové kouzlo. V létě je zde skvělé koupání nebo piknikování.

Diskuze ke článku

0/100