Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chorvatské pobřeží a ostrovy

Pobřeží Chorvatska lemuje Jadran neboli Jaderské moře, které je teplé a příjemné. Tato oblast je turisticky velmi navštěvovaná především kvůli překrásnému pobřeží, které se mění směrem ze severu k jihu od skalnatých po písečné pláže. Celé pobřeží Chorvatska lemují menší i větší ostrůvky, které se těší velké oblibě.

Z nich se za jedno z nejkouzelnějších považuje soustroví Kornati. Přes 100 ostrovů z celkových 150 tvoří národní park. O skvělý zážitek se vám postará cesta lodí z některého z pobřežních měst a ubytování u místních, které je na těchto velice málo obydlených ostrovech k dispozici. Chytání ryb si tady však budete muset odpustit. Moře a jeho obyvatelé žijící v jejich hlubinách jsou vám v tomo parku zapovězeni.

Pojedete-li ještě níž směrem na Dubrovník, můžete navštívit ostrov Mljet, který je ze 70 procent tvořen lesy. Považuje se na jeden z nejvíce zalesněných ostrovů Chorvatska, ne-li za ten nejzalesněnější z nich.

Ostrovy Kornati

Na tomto ostrově se čas zpomalil. Žádné turistické zóny zde nenajdete. Místo toho můžete navštívit krásné chorvatské vesničky, vykoupat se v průzračném Malém a Velkém jezeře, a protože je část ostrova tvořena národním parkem, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole,můžete si vychutnat přírodní scenérii v té nejčistší podobě.

Cesta do středu země

Naše cesta do vnitrozemí vede přes Plitvická jezera, která jsou tvořena šestnácti jezery. Spojují je vodopády a kaskády a určitě stojí za návštěvu. Pojďme se však podívat dál do vnitrozemí, kam až tolik turistů, kteří si Chorvatsko vybírají každoročně za místo své dovolené, nejezdí.

Plitvická jezera

Pokud máte rádi maďarské jídlo a zrovna jste na něj při cestě do chorvatského vnitrozemí dostali chuť, máme pro vás dobrou zprávu. Čím blíž pojedete k maďarským hranicím, tím je pravděpodobnost, že narazíte na pálivou maďarskou klobásu, větší. Bude sice chutnat trochu jinak, ale to, že je zde nejen místní kuchyně ovlivněna Maďarskem, se nezapře.

Město Split

Horké vnitrozemí

Čím více jedete do vnitrozemí, tím více se vám vzdaluje svět pláží a slunce, který si vesele existuje kdesi za vámi. Vnitrozemí je vyschlé díky spalujícímu horku. Jen v pohořích a horách panuje příjemné a svěží klima. Záhřeb je sympatické město plné mladých Chorvatů, připomínající studentský život v Praze.

Určitě stojí alespoň za krátkou návštěvu. Nádherný přírodní park najdete asi 150 km východně od Záhřebu. Jmenuje se Papuk a je zároveň nejvyšším vrcholem Slavonského pohoří. Papuk je ideální pro pěší túry i horská kola. Najdete zde krásné bukové lesy, spoustu potůčků a řek, i rozlehlé louky, které vás lákají se rozeběhnout nebo se natáhnout a spát.

Až k hranicím se Srbskem

Vydáte-li se ještě více na východ, k samé hranici se Srbskem, natrefíte na neobyčejný přírodní park Kopački rit, česky Kopačevská bažina. Nemyslete si, že se jedná o nějakou obyčejnou bažinu. Tato bažina má své prvenství. Nebo alespoň to o ní Chorvaté rádi tvrdí. Říkají, že je to ne největší a nejkrásnější původní zachovalá močálová oblast v celé Evropě.

Bažina je to opravdu krásná a nejkrásnější je z lodě, která proplouvá kanály utvořenými v močálu. Na rozloze téměř 240 hektarů můžete pozorovat divoká prasata a jeleny. Také si tuto oblast vybrali ornitologové jako základnu pro pozorování různých druhů ptáků, jež se zde vyskytují v hojném počtu.

Jak to vypadá v Chorvatsku?
Naše webkamera vás přenese živě do oblíbeného letoviska Podgora online.

Chorvatské pobřeží a ostrovy závěr

Jak vidíte, Chorvatsko nejsou jen pláže a mořské plody na víně. Chorvatsko může nabídnout mnohem více a je na čase tuto nádhernou zemi pořádně probádat.

Diskuze ke článku