Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bodamské jezero – Ultimátní průvodce

Bodamské jezero je klenotem Alp, u kterého se rozhodně vyplatí nejenom zastavit, ale spíš strávit celou dovolenou. S rozlohou 536 km² je to druhé největší jezero v Alpách. Nachází se na trojmezí tří států: Německa, Rakouska a Švýcarska. Jezero je obklopené nádhernou krajinou, spoustou památek a živou kulturou. V tomto textu vám ho představíme blíže.

Poloha Bodamského jezera

Bodamské jezero je vzdálené od českých hranic kolem 320 kilometrů. Ze západních Čech (Domažlice, Klatovy) to tedy není nikterak daleko. Pokud pojede z Prahy, tak ale počítejte s cestou dlouhou 582 kilometrů, která se dá při troše štěstí zvládnout pod 6 hodin. Většina je ostatně po kvalitních německých dálnicích.

Hranice tří států

Bodamským jezerem prochází hranice 3 států. Severní část patří Německu a dělí se o něj spolkové země Bádensko-Württembersko a Bavorsko. Malý cípek na východě jezera patří Rakousku. To zde má světoznámé kulturní město Bregenz, které patří do spolkové země Vorarlberg. Jižní břeh patří Švýcarsku a opět se o něj dělí dva kantony. Menší kousek má St. Gallen a větší Thurgau.

Bodamské jezero má spoustu krásných míst

Bodamské jezero geografie

Bodamské jezero se nachází v nadmořské výšce 395,6 m n. m. Délka jezera je 63 kilometrů a šířka 14 kilometrů. Samozřejmě se jedná o maximální hodnoty. Průměrná šířka například bude spíš kolem 8 kilometrů. Na druhou stranu je jezero opravdu tak dlouhé, že druhý konec neuvidíte. Skoro jako malé moře.

Plocha jezera je, jak už jsme zmiňovali 536 km², což je jenom pro představu o trochu více, než je rozloha Prahy. Největší hloubka jezera je 254 m. Délka pobřeží je pak úctyhodných 276 kilometrů.

Hlavně západní část jezera u města Kostnice (Konstanz) je poměrně členitá. A dokonce je tu jezero rozděleno na hlavní Bodamské jezero a Untersee.

Voda v Bodamském jezeře

Jezerem protéká řeka Rýn (Alpský Rýn), který je jeho největším přítokem. Kromě něj bychom našli ještě více, než 10 menších přítoků (Bregenzer Ach, Argen, Schussen). Všechny ostatní přítoky dohromady, ale dají sotva poloviny vody, která přitéká z Rýna.

Západ slunce nad Luftbildaufnahme.

Ostrovy

Bodamské jezero má celkem 3 ostrovy, které jsou všechny velmi známé a hojně navštěvované. Jsou to:

    • Ostrov Mainau (přezdívaný jako „květinový“ ostrov) – Mainau je asi nejznámější ostrov na Bodamském jezeře. Nachází se poblíž Kostnice je soukromým vlastnictvím rodiny Bernadottů, která umožňuje přístup veřejnosti. Ostrov je propojen s pevninou mostem a nachází se na něm úžasná botanická zahrada, která rozhodně stojí za vidění.

Ostrov Mainau přezdívaný jako „květinový“ ostrov

  • Ostrov Reichenau – Je také v blízkosti Kostnice akorát na druhé straně (Untersee). S pevninou je rovněž spojený jedním mostem. Ostrov je známý bývalým klášterem Reichenau, ve kterém byl podle historických pramenů vězněn svatý Metoděj. Ostrov je poměrně hustě obydlený. Nízké domky se střídají s úhlednými políčky a turistickými zajímavostmi. Na ostrově Reichanau se nachází 3 dochované kostely (kostel svatého Jiří (St. Georg), chrám Panny Marie, kostel svatých Petra a Pavla). Turistickou zajímavostí je i zřícenina hradu Schopflen, který byl dobit už v roce 1366. Zřícenina je přístupná zdarma a velkou výhodou je, že si z ní prohlédnete i část areálu kláštera.
  • Ostrov Lindau – Nachází se v severovýchodní, bavorské části jezera. I tento ostrov je spojený s pevninou a to dvěma mosty (po jednom jezdí i vlak). Celý ostrov je zabrán historickým jádrem stejnojmenného města, které rozhodně stojí za návštěvu.

Města kolem Bodamského jezera

Bodamské jezero je obklopené úžasnými městy a městečky, jenž jsou plné zajímavostí. Ty nejzajímavější vám představíme.

Mapa Bodamského jezera

Konstanz / Kostinice (Německo)

Bezpochyby nejznámější město na Bodamském jezeře. Je to německé město ležící ale přímo na hranici se Švýcarskem. Je to krásné město s bohatou historií, která se dotýká i naší země. Vždyť zde v roce 1415 byl upálen Mistr Jan Hus. Konstanz má pozoruhodnou katedrálu a malbené starobylé domy a obchody v historickém centru. Jeho živé centrum oblasti kolem jezera, ve kterém během dne téměř nepřetržitě hraje živá hudba. Trvale zde žije na 82 859 obyvatel. Středobodem dění je místní přístav, kde je spousta výletních lodí a soukromých jachtiček. To dává městu hodně středomořskou atmosféru. Přístavu vévodí socha Imperia, která má na jedné ruce císaře a na druhé papeže. Kostnice je zkrátka fantastické město k návštěvě.

Bregenz (Rakousko)

krásné historické městečko, které je světoznámé především svým jevištěm na vodě, kde se každoročně koná známý divadelní festival. Bregenz je hlavní město rakouské spolkové země Vorarlbersko a žije v něm 27 261 obyvatel.

Lindau (Německo)

Úžasné historické město, které vyrostlo na stejnojmenném ostrově. Dnes větší část obyvatel žije na pevnině, ale na ostrově zůstalo zachované nádherné historické jádro. Zajímavostí je také železnice, která sem byla přivedena už v roce 1853 z Mnichova a Kemptenu a vede přímo na samotný ostrov.

Friedrichshafen (Německo)

Velké město v pomyslném středu jezera. Je to univerzitní město s téměř 60.000 tisíci obyvateli, což z něj činí nejrušnější metropoli u Bodamského jezera. Původní jméno města je Buchhorn.

Typický dům v Meersburgu.

Romanshorn (Švýcarsko)

Menší městečko s víc jak 10.000 obyvateli uprostřed jižního pobřeží ostrova. Má velký přístav, kde jezdí například pravidelná linka z protějšího Friedrichshafenu. Kolem přístavu jsou úžasné procházky. Jinak ale spíše moderní a uhlazené městečko.

Závěr

Bodamské jezero je úžasné místo, které máme z Česka na dosah. Vyplatí se ho navštívit, protože tady si přijde na své snad každý. Úžasná příroda, cenné památky, turistické atrakce pro malé i velké. Připočtěte k tomu klid a pořádek a dovolenou zde si opravdu maximálně užijete.

Diskuze ke článku