Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sledování letadel s FlightRadar24.com a dalšími

Sledování letadel živě přímo na mapě? To není žádné sci-fi. V dnešní době můžete sledovat polohu každého civilního letadla přes internet. Můžete si zobrazit průběh a trasu letu od vzletu až po přistání. Existuje na to hned několik webových i mobilních aplikací. A ty vám představíme v tomto článku.

Co můžete o letadlech zjistit?

V první řadě je kompletní identifikaci letadla. To znamená přesný typ letadla a jeho kapacitu, identifikace leteckého dopravce (aerolinií) nebo i obrázek s fotkou letadla (ilustrační), všechny kódové označení a pak samozřejmě živé informace například o mezipřistáním nebo zpožděních.

Pak nechybí samozřejmě informace o letu. Číslo letu, rozlišení pravidelné linky/charteru/carga, odlet a přílet včetně plánovaných časů a letišť.

Chcete jenom odkazy?

Letadla můžete sledovat například na: FlightRadar24.com, eSky.cz nebo RadarBox24.com.

Kdo ocení možnost sledovat letadla za letu?

Nabízí se, že hlavně plain spotteři a milovníci letectví. To ale určitě nejsou všichni. Sledování letadel může být užitečné pro každého, kdo s nimi cestuje. Živě se dozvíte o každém zpoždění nebo o přesné poloze právě toho vašeho letadla. Pokud máte jet vyzvednout rodinu na letiště nebo čekáte na navazující spoj, je to k nezaplacení. Tyto data mají samozřejmě velkou hodnotu a samozřejmě s nimi pracují i profesionálové jako například:

  • Aerolinky a další letečtí dopravci
  • Letiště
  • Výrobci letadel
  • Další dopravní firmy
  • Poskytovatelé leteckých služeb

Sledování letadel za letu

Co je ale nejvíc fascinující je sledovat letadlo za letu. To je opravdu zajímavá podívaná. Vidíte přesnou trasu, kterou letadlo opisuje. Vidíte jeho výšku, jeho rychlost. Zkrátka všechny hlavní informace. Všechno se to hýbe a kolem letišť hemží jak v mraveništi.

Krásně jsou vidět hlavní letecké trasy (často kopírují pobřeží), když se letadla vzájemně vyhýbají nebo leckdy složité manévry přes přistáním, kdy letadla musí čekat třeba ve frontě.

A věřte, že i takové běžné kolečko přes přistáním na letišti Ruzyně má poloměr desítek kilometrů a letadla nalétávají třeba až nad Ústecký kraj. Výhodou sledování online je, že můžete použít různé filtry. Pokud například nevíte číslo letu, tak si můžete zobrazit třeba jenom určitý typ letadel, který odstartoval z daného místa.
Sledování letadel s FlightRadar24.com

Jak to funguje?

V dnešní době musí mít samozřejmě každé letadlo GPS a vysílače, které zjištěnou polohu odesílají na střediska pro řízení letového provozu. Jedná se o vysílače nazývané ADS-B (automatic dependent surevelliance – broadcast ) na frekvenci 1090 MHz. Letadlo tedy nejdříve zaznamená svoji polohu pomocí GPS a vysílač ADS-B tyto informace odešle. Pak už je může přijímat kdokoliv má tu správný přijímač. Tedy například i web FlightRadar24.com, který s nimi dál pracuje.

Pohyb letadel je monitorován z důvodu bezpečnosti. A protože tyto údajů najsou tajné, tak se data dostanou i k firmám, které je takto specificky využívají.

Když se nad tím zamyslíte, tak stejně letadlo urazí mnoho kilometrů, než si stihnete prohlédnout jeho polohu. Dokonale přesné to rozhodně není.

[note note_color=“#ffff99″]

Hledáte Flightradar.cz?

Hledáte českou verzi radaru letadel na Flightradar.cz? Nic takového bohužel zatím nefunguje. Doména flightradar.cz je sice registrovaná, ale je prozatím prázdná a rozhodně na ní neběží žádný projekt.[/note]

Weby, kde sledovat letadla online

FlightRadar24.com

Asi nejznámější web, který je opravdu maximálně pohodlný, vyladění s obrovským množstvím informací. FlightRadar je prakticky synonymem pro sledování letadel online. Web je přehledný, účelný a nabízí i vyhledávání. Samozřejmě má i svojí mobilní aplikaci (odkaz na ni v Google Play). Co více si jenom přát. Tento portál je v provozu už od roku 2006 a stojí za ním 2 švédští podnikatelé a to Mikael Robertsson a Olov Lindberg.

Kreslení na mapě – radarové umění

Ze sledování tras letadel online se stal takový fenomén, že dal vzniknout zcela novému druhu umění. Protože se zaznamenává celá trasa letu, je možné díky ní kreslit do mapy různé obrazce. Někteří piloti si toho všimli a vytvořili takřka umělecká díla. Nejvíc fascinující je, že ve skutečnosti jsou tyto obrázky velké třeba i tisíce kilometrů. Asi není větších obrázků, které by člověk dokázal nakreslit, než jsou tyto:Let letadlem se rázem může změnit v malé umění.Láska je ve vzduchu :-)

Závěr o sledování letadel

Sledování letadel přímo za letu je opravdu nesmírně užitečná funkce. Spousta profesionálů v leteckém průmyslu s ní denně pracuje. A pro nás ostatní? To může být alespň skvělá zábava. A když na to přijde, tak aplikace jako FlightRadar24.com také dokážou velmi ulehčit život. Až příště pojedete pro svou rodinu nebo známé na letiště – zkontrolujte si nejdřív, kde se vlastně letadlo s nimi nachází.

Diskuze ke článku