Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Kašperk průvodce pohádkovým hradem na Šumavě

Hrad Kašperk je středověký gotický hrad, který nechal založit již slavný Karel IV. Hrad je situován poblíž města Kašperské Hory v okrese Klatovy na Šumavě (v Plzeňském kraji).

Hrad Kašperk se představuje

Poeticky krásný hrad Kašperk je místem, kde se mimo jiné natáčela veleúspěšná česká pohádka Anděl Páně.

Hrad je však nejenom atraktivním místem pro české filmaře, ale i populárním výletním místem pro mnoho tuzemských i zahraničních turistů, kteří zde mohou obdivovat mohutné opevnění hradu i nádherné vyhlídky do okolí. Na protějším kopci, necelých půl kilometru od hradu se nachází také zřícenina bašty Pustý Hrádek. Ta je do konce o pár nadmořských metrů výše, než samotný Kašperk.

Hlavní obytná budova hradu

Speciální prohlídky pro děti

Hrad pro tuzemské i zahraniční turisty nachystal prohlídky zaměřené na tehdejší běžný život na hradě i speciální prohlídky pro školní děti.

Hlavním magnetem pro děti je pak především velký model středověkého astrologického přístroje astrolábu.

Prohlídky pro rodiče s dětmi

Velmi zajímavé jsou pak pečlivě připravené prohlídky pro rodiče s dětmi, které se jmenují Staň se purkrabím nebo hradní paní. Náplň prohlídky je zaměřen na výchovu mladé hradní dámy a mladého urozeného rytíře.

Rozlehlé nádvoří hradu Kašperk

Nádvoří z druhé strany

Děti si během této zajímavé prohlídky vyzkouší předměty, které se ve středověku používaly. Děti si například mohou vyzkoušet cvičnou rytířskou výzbroj nebo středověké potřeby k výuce psaní či středověké dřevěné hračky.

Malé dámy si pak v krásných historických kostýmech mohou zatančit na středověkou hudbu. Názorným příkladem je zejména disciplinovaná výchova mladého Karla IV. ve Francii a další dobové prameny k etiketě a výchově na budoucí významné poslání mladých potomků důležitých středověkých osobností.

Mohutné hradby dlouho chránily naší zem

Dějiny a hrad Kašperk

Kašperk založit v polovině 14. století český král a římský císař Karel IV. Hlavní důvod k založení hradu byla ostraha zemské hranice se sousedním výbojným Bavorskem.

Dalším významným důvodem byla Karlova snaha ochránit a střežit zlatonosné území Kašperských hor a zabezpečit nově založenou obchodní cestu příznačně pojmenovanou Zlatá stezka. Hrad po celá staletí chránil hranice Českého království.

Další idylický pohled na hrad Kašperk

Procházky v okolí

Hrad je situován doprostřed překrásné šumavské přírody, takže okolí hradu láká ke krásným výletům.

V okolí je toho také hodně k vidění

Na jeden takový pěkný výlet se můžete vydat na nedaleký Pustý hrádek, odkud můžete z nově vybudované vyhlídkové terasy obdivovat nádherný pohled na středověký hrad Kašperk i do rozkošného širokého okolí. Cesta vede po naučné stezce Strážců hradu. Zároveň je cesta značená modře (Na Kašperk jinak) a žlutě.

Hrad Kašperk uprostřed Šumavy

Vstupné a otevírací doba

Hrad Kašperk má několik prohlídkových okruhů, přičemž velký okruh, který trvá 135 minut, stojí 135 Kč, respektive 95 Kč pro děti. Další okruhy jsou na jednu hodinu a stojí 100, respektive 75 korun. Hrad je pro veřejnost otevřen mimo pondělí každý den od května do konce září.

Hodnocení návštěvníků

Hrad Kašperk sbírá od lidí jenom samé pozitivní hodnocení. Na Google má aktuálně 4,7 ⭐ z 5 možných. A to při plných 4.253 recenzích.

Parkování

Většina návštěvníků nechává auto na parkovišti České Domky, které je nejblíže k hradu. Kdo si chce ale hrad Kašperk opravdu užít, tak vyráží z Kašperských hor (je to cca 3 km). Tady můžete auto nechat na náměstí nebo před sportovní halou.

Hrad Kašperk závěr

Majestátný hrad Kašperk zasazený do Šumavských hvozdů opravdu stojí za shlédnutí. Pohádkový hrad zaujme svou středověkou strohostí a maximální účelností. Tady se po staletí střežila naše hranice. A Kašperk byl vojenská pevnost. Těžká to doba.

Dnes už je to ale všechno jinak a hrad Kašperk je ideálním místem pro výlety.

Diskuze ke článku