Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Havlíčkův Brod turistický průvodce městem v údolí Sázavy

Havlíčkův Brod najdete na mapě České republiky v údolí řeky Sázavy na Českomoravské vrchovině.

Jménem odkazuje na známého novináře a velkého vlastence Karla Havlíčka Borovského, jemuž je rovněž věnována sympatická stálá výstava v Muzeu Vysočiny.

Havlíčkův Brod představení

Havlíčkův Brod, který má v současné době něco málo přes 23.000 obyvatel, se může pochlubit malebným historickým centrem, které je plné krásných starých budov, kostelů a zbytků kamenných hradeb.

Havlíčkův Brod turistický a jeho náměstí

Krásné centrum města - Havlíčkovo náměstí

Fakta a čísla

Havlíčkův Brod se nachází v nadmořské výšce 422 metrů nad mořem v kraji Vysočina. Rozloha města je 64,95 kilometrů čtverečních. Nejbližším velkým městem je Jihlava, která je od Havlíčkova Brodu vzdálena 23 kilometrů.

Významné osobnosti města

Město proslavili především malíř Arnošt Štáfl a grafik Otakar Štáfl. Oba bydleli ve „Štáflově chalupě“, což je skvělá ukázka středověkého dřevěného obydleného typu domu. Dům byl v majetku rodiny Štáflů a od roku 2010 je národní kulturní památkou.

Historické domy mají různá poetická jména

Doprava

V Havlíčkově Brodě jezdí autobusy městské hromadné dopravy. Autobusové nádraží najdete ve střední části města, jižně od jeho historického centra. Odjíždí odtud všechny autobusové spoje.

Ve městě je také vlakové nádraží, které je v provozu již od roku 1870. Místní vlakové nádraží zajišťuje pravidelné vlakové spojení do Veselí nad Lužnicí, Kolína, Humpolce, Rosic nad Labem a Brna.

Pohled na náměstí shora

Kultura

Havlíčkův Brod má Muzeum Vysočiny a Galerii výtvarného umění. Muzeum Vysočiny najdete v horní části Havlíčkova náměstí. Muzeum sídlí v Havlíčkově domě s kamenným arkýřem a štíhlou věžičkou.

Hlavním tahákem muzea je stálá expozice o Karlu Havlíčku Borovském, která obsahuje osobní památky spisovatele a jeho rodiny.

V Galerii výtvarného umění se pro změnu můžete těšit na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku, která vznikla po roce 1918. Galerie výtvarného umění se taktéž nachází v malebné historické části města na hlavním Havlíčkově náměstí.

Běžné domy v Havlíčkově náměstí

Sport

Hlavní atrakcí pro sportovce je v Havlíčkově Brodě moderní Krytý bazén s atypickým tvarem. Bazén nabízí atraktivní koupání v mírně slané vodě, takže si budete připadat jako byste plavali v azurovém moři. Naleznete zde především hodně vodních atrakcí pro děti.

Za všechny jmenujme parádní širokou skluzavku. Součástí moderního bazénu neobvyklého tvaru je i oddělené dětské brouzdaliště. Adresa městského bazénu je U Stadionu 3000.

Vstupné na jednu hodinu činí pro dospělého návštěvníka 35 korun, pro dítě pak 30 korun. Součásti bazénu je také sauna s kapacitou dvaceti míst.

Detail jedné z krásných havlíčkobrodských budov

Památky v Havlíčkově Brodě

Havlíčkův Brod lze projít za pár hodin nebo zde také můžete strávit celý den i déle.

Turistu na první pohled upoutá atmosféra noblesního náměstí a překrásná zeleň v historickém centru města, který tvoří nádherný městský park „Budoucnost“ a klidná pěší zóna kolem řeky Sázavy.

Havlíčkovo náměstí

Nejkrásnější část města je bezpochyby noblesní Havlíčkovo náměstí. V minulosti bývalo rušným rynkem z druhé poloviny 13. století, od 16. století vykvetlo v nádherné renesanční náměstí s ozdobnými barokními štíty.

V létě je tady opravdu krásně

Zdejší měšťanské domy mají krásně opravené fasády a neobvyklé poetické názvy. Mnohé jsou důmyslnými sklepními prostorami propojené s podzemními chodbami, které podle mnohých legend vedly až do samotného středu náměstí.

V současné době není pro veřejnost podzemí přístupné. Pouze o velkých svátcích se malá část otevírá pro širokou veřejnost.

Galerie výtvarného umění

Za návštěvu stojí určitě Galerie výtvarného umění, která je svou expozicí raritou v celé České republice. Uvidíte zde totiž zajímavé ilustrace knížek, která má v České republice dlouhou a bohatou tradici.

Galerie výtvarného umění sídlí ve Staré lékárně, což je dům z 15. století, který se může honosit goticko renesančními prvky.

Pohled na Mariánský morový sloup

Domy na náměstí

Na některých měšťanských domech jsou k vidění informační tabule s krátkou legendou o jejich původu. Názvy dostaly povětšinou podle majitelů, takže zde narazíte na Rolandovský nebo Kašičkovský dům.

Byly to významné domy, kde často nocovali významné osobnosti světových dějin. Za všechny jmenujeme Leopolda prvního, Karla čtvrtého nebo Marii Terezii.

Havlíčkův Brod na podzim

Nejstarší hostinec ve městě

Nejstarším hostincem ve městě byl pak dům s honosným názvem U Zlatého lva. Z velkou pravděpodobností zde v roce 1634 skonal Jan Rudolf Trčka z Lípy, poslední potomek starého českého šlechtického rodu.

Opravený hostinec je jedním z nejoblíbenějších míst ve městě, který hostí často významné a prestižní návštěvy.

Havlíčkův dům

Havlíčkův dům, který má číslo popisné 19, je pro město neodmyslitelnou ikonickou stavbou. „Dům s věžičkou“ koupil v roce 1832 bohatý český kupec Matěj Havlíček.

V domě žil jeho i jeho syn, známý literát a buřič Karel Havlíček, který byl nakonec pro své názory zatčen a vyhoštěn do italského Brixenu.

V současnosti je v jeho bytě poučné muzeum a z italského Brixenu se stalo partnerské město. V domě se rovněž nachází Muzeum Vysočiny.

Pohodové město na Vysočině – Havlíčkův Brod závěr

Havlíčkův Brod je pohodové město, ve kterém si přijdou na své vyznavači české historie i milovníci procházek v krásné městské zeleni. Je to krásné historické město, které má co nabídnout. V okolí je navíc spousta míst pro turistiku. Vydat se sem na výlet, víkend nebo rovnou celou dovolenou může být opravdu zajímavá volba.

Diskuze ke článku