Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Normandie a její nekonečné krásy –Průvodce francouzským regionem

Normandie, historické území v severozápadní Francii u Lamanšského průlivu, se od roku 2016 označuje jako jeden ze 13 metropolitních regionů Francie. Geograficko-kulturní celek se rozkládá v okolí dolního toku Seiny a na západě sahá až k poloostrovu Cotentin. Díky rozmanité scenerii a bohaté historii má návštěvníkům co nabídnout.

Charakteristiky půvabné Normandie

Podél pobřeží Lamanšského průlivu klesají do oceánu dramatické vápencové útesy, zatímco Dolní Normandie se vyznačuje zelenými a poklidnými údolími. Idylická pastevecká oblast známá pod označením „Suisse Normande“ (Normandské Švýcarsko) přitahuje milovníky přírody a outdoorových sportů.

Normandie a její bělostné útesy

Normandie se může pochlubit nádhernou krajinou, divokým pobřežím a svěžími lesy, stejně jako působivými hrady, vznešenými kostely a malebnými starobylými městy, jako je Rouen.

Krajina Normandie je opravdu magická

Typické hrázděné domky

Letoviska Normandie

Mezi hlavní atrakce regionu patří bezpochyby Mont Saint-Michel, jedna z nejznámějších památek Francie, a letní přímořská letoviska Honfleur a Deauville.

Honfleur je se svým starým přístavem v ústí Seiny jedním z nejpůvabnějších měst Evropy a láká zejména námořním muzeem.

Náměstíčko vymazlené jako z pohlednice

Okouzlující Deauville se pak pokládá za jednu z nejlepších plážových destinací Francie. Pobřeží nabízí 2 km písečného pásu a promenádu pro procházky u moře. K odpočinkové dovolené se báječně hodí i Fécamp.

Další přímořské letovisko, Étretat, leží na úpatí bílých vápencových útesů na pobřeží Côte d’Albâtre. Jeho pláže potěší každého, kdo se rád opaluje, zatímco oceán tu přináší obživu pro rybáře lovící čerstvé mořské plody. Vyzkoušejte speciality normandské kuchyně, např. „La Marmite Dieppoise“, guláš zahrnující ryby, korýše i měkkýše.

Mont Saint-Michel - nejznámější místo v Normandii

Světoznámý skvost Normandie

Mont Saint-Michel představuje důležité středověké poutní místo zapsané na seznamu dědictví UNESCO. Pod tímto označením jsou chráněny jak místní opatství, tak i okolní záliv.

Opatství se tyčí nad mořem a jeho úžasné gotické věže jako by sahaly až k nebesům. Jedním z vrcholů prohlídky je kostel Abbey Church, k němuž vede 350 schodů.

Normandii charakterizuje blízkost k moři

Historické centrum Rouen

Při toulkách starým městem Rouen si užijete historické prostředí v klikatých dlážděných uličkách lemovaných hrázděnými domy. Na každém kroku najdete gotické kostely, z nichž mnohé patří mezi skvosty středověké architektury. Opomenout nelze ani impozantní městskou katedrálu Notre-Dame nebo muzeum výtvarného umění Musée des Beaux-Arts.

V Normandii naleznete i oblíbená letoviska

Normandie je krásná, i počasí bývá většinou příznivé

Nekonečná inspirace nejenom pro umělce

Díky hezké krajině a tichému klidu venkova se do Normandie sjíždělo za inspirací mnoho impresionistických umělců. Obdivovatelé umění najdou v regionu spoustu míst, která byla zachycena na olejomalbách a nyní lemují zdi prestižních muzeí. Hodinu jízdy od Rouenu najdete dům a bujně kvetoucí zahradu Clauda Moneta v Giverny.

Pohoda v centru Normandie

Krásná zákoutí Normandie

Den D a 2. světová válka

Také pro zájemce o historii 2. světové války je návštěva Normandie zásadní. Právě tato oblast byla koneckonců tenkrát těžce zasažena německou okupací a roku 1944 se stala místem vylodění spojenců. Turisté si mohou prohlédnout vojenské hřbitovy, pamětní muzea a pláže tzv. dne D, včetně pláží Omaha a Arromanches.

Chutné ústřice jsou zdejší specialitou

Doprava a cestování do Normandie

Normandie je od Paříže vzdálená přibližně 2 hodiny jízdy vlakem a zaslouží si alespoň dvoudenní výlet, abyste odhalili některé z jejích lahůdek. S mezinárodním letištěm, čtyřmi přístavy přes Lamanšský průliv a vynikajícím dopravním spojením je Normandie opravdu snadno dostupná.

Pobřeží Normandie je nezapomenutelné

Počasí a klima Normandie

Klima Normandie je oceánské a mírné. Panuje zde podobné počasí jako na pobřeží Belgie, Nizozemska a Velké Británie. Teplota je poněkud vyšší než v Holandsku a prší tam jen o něco méně. Zimy dovedou být někdy bouřlivé, ale většinou zůstávají mírné a příjemné. Příznivá jsou i léta, na čemž má zásluhu neustálý mořský vánek, ale rozhodně se nedají nazvat příliš teplými. Normandie představuje vynikající destinaci pro aktivní dovolenou.

Znáte letoviska Honfleur nebo Deauville?

Normandie se stala klíčovým místem 2. světové války

Strmé útesy jsou symbolem Normandie

Diskuze ke článku