Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Litomyšl – Zahrada, otevírací doba, vstupné, akce

Zámek Litomyšl najdete ve stejnojmenném městě v Pardubickém kraji. Krásný renesanční zámek je od roku 1999 zapsán na prestižním seznamu Světového dědictví Unesco.

Zámek Litomyšl se představuje

Zámek je bezesporu jedním z nejkrásnějších zámků na našem území. V útrobách zámku bylo na konci 18. století vybudováno zámecké divadlo, které má také jedinečný soubor jevištních dekorací, kterou zhotovil vynikající vídeňský dvorní malíř divadelních kulis Josef Platzer.

Zámek je obklopený parkem

Historie a zámek Litomyšl

Litomyšlský zámek byl postaven v 16. století jako rodinné sídlo nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna.

Zámek Litomyšl má opravdu nádherná sgrafita a výzdobu

Stavbou zámku byli pověřeni zkušení císařští stavitelé Giovanni Battista Aostalli a Ulrico Aostallis. Na psaníčkováných a figurálních sgrafitech na fasádách zámku se převážně podíleli italští mistři, kteří byli na tuhle speciální techniku zdobení fasád vyhlášení po celém světě.

Zámek Litomyšl právem patří na seznam UNESCO

Nádherné sgrafity

Nejkrásnější skvost se nachází na samotné fasádě zámku, která je nádherně vyzdobena několika tisíci sgrafity s motivy, které se ani jednou neopakují.

Sgrafity jsou vyzdobená i vnitřní nádvoří zámku a skrývají i některá tajemství, která až dodnes nebyla rozluštěna. V jednom sgrafitu se například objevuje hlavička kašpárka a nad ním je podpis Šimona Wlacha, což byl zřejmě autor tohoto veselého dílka.

Okolí zámku je opravdu kouzelné - jako z pohádky

Smetanova Litomyšl

K zámku v Litomyšli neodmyslitelně patří místní slavný rodák Bedřich Smetana, takže na druhém nádvoří zámku, které má skvělou akustiku, se každoročně odehrává Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl.

Interiér zámku Litomyšl

Prohlídkové okruhy

Zámek Litomyšl nabízí celkem 4 prohlídkové okruhy. První okruh vás provede nádhernými reprezentačními sály a divadlem, druhý pak soukromými pokoji a zámeckou kaplí.

Třetí okruh je speciální, jedná se totiž o prodlouženou prohlídku celým zámkem. Při této exkluzivní prohlídce uvidíte jak slavné divadlo a reprezentační pokoje, tak i honosnou zámeckou kapli a hostinské a ubytovací prostory.

Čtvrtý prohlídkový okruh je pro změnu zaměřen na zajímavou expozici historických klavírů a dochovaných historických kulis ze zámeckého divadélka.

Další pohled na reprezentační komnaty

Otevírací doby a vstupné

Zámek Litomyšl je otevřen od začátku března do konce října. Základní vstupné na

Nádvoří před zámkem nabízí pohled na další zajímavé památky

první zámecký okruh činí 150 korun, přičemž děti zaplatí 110 korun. Prohlídka

prvního zámeckého okruhu s průvodcem trvá zhruba 50 minut.

Zámek Litomyšl závěr

Litomyšl je opravdu neuvěřitelně krásný zámek. Je to sídlo, které bylo jedním z center království, a proto se na něm opravdu nešetřilo. Z venku i zevnitř je to opravdu úžasná podívaná, která stojí za to. Vy si proto návštěvu zámku Litomyšl nenechte za žádnou cenu ujít.

 

Diskuze ke článku

0/100