Temešvár je rumunské město, které najdete v západní části země v regionu Banát. Název města, které v rumunštině zní Timisoara, je odvozen od místní řeky Timis.
Základní fakta o Temešváru
Dnešní Temešvár má 319 279 obyvatel, z nichž téměř devadesát procent jsou Rumuni a zbytek pak tvoří především Maďaři. Rozloha města je 103,5 kilometrů čtverečních. Jedná se o třetí největší město Rumunska, přičemž první je Bukurešť a druhý je Jas.
Představujeme Temešvár
Historické centrum Temešváru se skládá z krásných reprezentativních a honosných budov, které pocházejí hlavně z doby rakouské nadvlády.
Mezi největší architektonické skvosty se nesporně řadí pravoslavná katedrála, která se stavěla mezi lety 1936 a 1941 a její autoři v ní skloubili elementy pozdní renesance, osmanského a byzantského stavebního slohu. Katedrála taktéž patří mezi nejvyšší stavby v Temešváru. Nejvyšší věž kostela dosahuje úctyhodné výšky 90 metrů. Pohled na katedrálu je okouzlující v každou denní dobu, takže je chloubou celého města a stojí určitě za podrobnou návštěvu. Vstup do katedrály je zcela zdarma.
Památky na Vítězném náměstí
Pravoslavná katedrála, která se jmenuje chrám Tří hierarchů, je situovaná na Vítězném náměstí, na kterém ještě najdete Muzeum revoluce roku 1989, které vás zasvětí do podrobností ohledně pádu komunismu v Rumunské socialistické republice, která existovala od roku 1965. Součástí muzeu je i památník obětem komunismu a sekce s archívem pro historiky a badatele.
Významná synagoga din Fabric
Další významnou památkou Temešváru je monumentální židovská synagoga din Fabric. Synagoga byla založena v 19. století a vešlo se do ní celkem 700 lidí. Monumentální budovu v maurském slohu navrhl známý maďarský architekt Lipót Baumhorn, který za svůj profesní život navrhl přes dvacet židovských synagog.
V poválečné době, kdy Rumunsko řídil brutální komunistický režim, přestala místní židovská komunita kvůli velké emigraci do zahraniční téměř existovat. To se velkou měrou podepsalo i na technickém stavu synagogy, která se v současné době nachází v neutěšeném stavu a hrozí její zřícení.
Skanzen banátských lidových staveb
Skanzen banátských lidových staveb vás dokonale zasvětí do svérázného banátského regionu 19. století a 20. století. Tento historický region sahá nejenom do Rumunska, ale rovněž do sousedního Srbska a Maďarska.
Zajímavostí je, že od poloviny 19. století zde rovněž žijí i Češi a Slováci, kteří v rumunském Banátu založili hned několik českých a slovenských vesnic. Skanzen banátských lidových staveb je rozsáhlé venkovní muzeum, kde uvidíte celou řadu autentických lidových staveb převážně z konce 19. století a začátku 20. století.
K vidění jsou zde lidové domy a statky, které si na území Banátu postavili lidé z různých koutů tehdejšího Rakouska-Uherska. Vedle velkého množství lidových staveb zde také uvidíte malebný dřevěný pravoslavný kostel. Lístek do muzea stojí 10 rumunských lei.
Katedrála svatého Jiří
Hlavní katolickou památkou v Temešváru je katedrála svatého Jiří, což je noblesní barokní římskokatolická katedrála, která byla postavena v letech 1736 až 1774. Velký barokní chrám byl postaven na základě smělých plánů známého německého architekta Josepha Emanuela Fischera von Erlacha.
Katedrála má zejména mohutné a honosné věže, které byly v nedávné době opraveny. Nádherný je rovněž vnitřek chrámu, který se může honosit krásnými sakrálními sochami a obrazy.
Interiér chrámu obsahuje kromě prvky baroka ještě prvky zdobného a hravého rokoka. Díky mimořádně skvělé akustice se tu velmi často organizují varhanní koncerty a koncerty klasické a duchovní hudby.
Kam na jídlo v Temešváru
Pokud chcete poznat klidnější část Temešváru, tak vám doporučují procházku podél břehu řeky Bega. Ta vede přes krásné městské parky Justiţie a Rozelor, které jsou plné laviček a příjemných zákoutí. Říční břeh pro změnu lemují útulné restaurace, bary a bistra, kde najdete vždy něco na pití či něco dobrého k snědku.
V centru městě je rovněž velké množství slušných restaurací, které určitě stojí za návštěvu. Na snídani vám mohu doporučit klasické bistro Neatu, kde vám připraví skvělé a chutné omelety s rozmanitými ovocnými náplněmi.
Kdo má rád něco sladkého, tak určitě navštivte italské cukrárny Cofetarie Trandafirul či Massimo. Pokud budete pátrat po dobrém místě na oběd, zkuste osvědčenou restauraci Timisoreana. Na samotném Vítězném náměstí pak najdete restauraci Lloyd, která má ohromující a noblesní interiéry. Z terasy této restaurace můžete navíc sledovat čilý ruch na náměstí plném holubů a davů turistů.
Poslední gastronomický tip se týká konkrétního místního jídla, které stojí za to si v Rumunsko objednat. Je to kukuřičná polenta zvaná mămăligă. Je to tradiční venkovské jídlo rumunských rolníků, které v posledních letech zažívá své znovuzrození a je k dostání téměř v každé rumunské restauraci. Kukuřičná polenta je skvělá především s brynzou a smetanou.
Doprava v Temešváru
Tramvajová doprava
Tramvajová doprava hraje v Temešváru hlavní prim. Existuje totiž zde od roku 1869. V té době totiž začaly v Temešváru jezdit jednoduché tramvaje, které byly tažené koňmi. Od roku 1899 byla poprvé uvedena do provozu tramvaj na elektrický pohon.
Po první světové válce pak zde začaly vznikat první tramvajové linky, kterých už tehdy bylo jedenáct. Všechny tramvaje byly označeny arabskými číslicemi.
V současné době je v provozu 9 tramvajových linek, o letních víkendech je navíc k dispozici zajímavá turistická okružní linka. K hlavnímu vlakovému nádraží Nord jezdí linky číslo 1, 3, 8 a 9, do centra města pak jezdí linky 1, 2 a 4. Většina tramvají má bílo fialovou barvu.
Městská autobusová doprava
Autobusová doprava vznikla v Temešváru později než tramvajová. Stalo se to v roce 1926, kdy byla zavedena první autobusová linka, která tehdy vedla z nádraží Fabric do autobusové zastávky Pădurea Verde.
V současné době má síť temešvárských autobusů 11 linek, přičemž celková délka těchto linek činí 118 kilometrů. Nadto zde ještě funguje sedm linek, které využívají pracující, kteří jezdí do továren, které jsou situované v odlehlejších částech města.
Trolejbusová doprava
Trolejbusová doprava byla v Temešváru spuštěna v roce 1942. Jedná se o nejdéle funkční trolejbusovou síť na území Rumunska. V současně době je to po Bukurešti druhá nejdelší trolejbusová síť v Rumunsku.
Temešvár závěrečné shrnutí
Temešvár je velmi zajímavé město. Vlastně spíš velkoměsto, které patří k nevětším v Rumunsku! Je tady toho hodně k vidění. Historické centrum je rozsáhlé, hezky upravené a udržované a se spoustou památek. Zdejší gastro scéna i kavárenská kulturu je na vzestupu. A to všechno pohodlně dostupné po dálnici jenom pár hodin jízdy z Česka (ano je to jedno z nejlepších měst pro nás). Přidejte si k tomu zajímavou a divokou přírodu Banátu, kde navíc také Češi zapustili své kořeny a máte místo, které rozhodně chcete vidět!
Temešvár je skvělé místo na eurovíkend autem a my vám ho můžeme upřímně jenom doporučit! Jeďte se sem podívat!