Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Svatojánské proudy – Naučná stezka, mapa, okruh, trasa

Svatojánské proudy se nacházejí na řece Vltavě. Jedná se o romantický kaňon, který je situován mezi Štěchovicemi a Slapy.

Krátká historie

Svatojánské proudy vyhledávali v minulosti vodáci, kteří si okolo Vltavy budovali prosté příbytky. Postupem času zde vyrostla první trampská osada, které se začínalo říkat Ztracená naděje.

S výstavbou Štěchovické přehrady zůstalo pod hladinou celé údolí i s přilehlými osadami.

Nad řekou byla v roce 1889 zřízena první turistická cesta v českých zemích, kterou můžete absolvovat i v současné době.

Nádherný romantický kaňon

Naučná stezka Svatojánské proudy

Turistická stezka kolem Svatojánských proudů měří celkem 10 kilometrů a začíná ve Štěchovicích. Dále pokračuje do trampské osady Ztracená naděje a odtud vede do Nových Třebenic, kde můžete nastoupit na výletní parník, který vás zaveze do Štěchovic.

Stezka vede obtížným terénem, zčásti po příkrém úbočí a je určena pouze pěším turistům. Stezka není vhodná pro cyklisty. Na stezku rovněž nevycházejte v deštivém počasí.

Svatojánské proudy jsou nádherné v každé roční době

Svatojánské proudy mapa

Mapa naučné stezky Svatojánské proudy.

Na stezce je 15 zastavení

Stezku provází patnáct zastavení, která se věnují přírodě a historii. Informační cedule připomínají například umění vorařů, kteří se s dřevěnými vory byli schopni plavit ze Šumavy až do německých zemí.

Dále informují o jedné z prvních trampských osad Ztracená Naděje. Kromě historických informací se zde také dozvíte i o přírodních zajímavostech Vltavy.

Slapská přehrada a konec naučné stezky

Pojmenování proudů

Splavnění Svatojánských proudů se stalo v roce 1643. Tento historický počin připomíná barokní Ferdinandův sloup z pískovce. Pojmenování Ferdinand je podle rakouského císaře Ferdinanda III., který se o splavnění proudů v minulosti zasloužil.

V blízkosti Svatojánských proudů stojí ještě jedna socha, která byla postavena v roce 1772. Jedná se o sochu sv. Jana Nepomuckého, podle něhož proudy dostaly své jméno. Obě významné památky najdete na levém břehu Vltavy a před zprovozněním přehrady byly přemístěny pod hráz nedaleko budovy elektrárny, kde tam stojí do současnosti.

Není divu, že tady byla první turistická stezka u nás

Turistické zajímavostí v okolí

Mezi pozoruhodné turistické zajímavostí v okolí Svatojánských proudů jsou především atraktivní vyhlídky na meandry řeky Vltavy.

Jedná se zejména o vyhlídku Máj a Smetanovu vyhlídku. Zvláště nádherná je vyhlídka Máj, kterou najdete zhruba jeden kilometr západně od středočeské vesnice Teletín.

K vyhlídce Máj vede malá odbočka ze žluté značené turistické cesty. Výhled z této vyhlídky je opravdu překrásný a nikdy se neokouká.

Dalším zajímavým turistickým cílem je Štěchovická přehrada, kam z Prahy jezdí v turistické sezóně výletní lodě.

Je to tady krásné samozřejmě i v zimě

Svatojánské proudy shrnutí

Naučná stezka Svatojánské proudy sice už nejsou tím, čím bývali kdysi. Ztratili ze své divokosti a nespoutanosti. Romantické údolí tu ale zůstalo a je pořád velmi krásné. Zdejší naučná stezka rozzáří duši každého turisty. Ne nadarmo byla jednou z prvních značených u nás. Každý cestovatel, turista, vlastenec by si jí tedy rozhodně měl projít.

Diskuze ke článku