Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Státní svátky Sasko 2024 – Seznam všech svátků s vysvětlením

Kdy jsou státní svátky Sasko? Přehledný seznam všech svátků, které budou naši sousedi slavit v roce 2024 včetně jejich vysvětlení a informací o tom, zda jsou zavřené obchody nebo jak je Sasové slaví.

Na této stránce se přehledně dozvíte o všech svátcích v Sasku. Sasko je náš severní soused, takže jejich svátky se hodně týkají i nás. Navíc připomínáme, že v Německu se drží i neděle, takže v tento den bývá většina obchodů a služeb zavřených.

Sasko má většinu svátků stejných jako celé Německo, ale přeci jenom se tady najdou i regionální rozdíly (například oproti Bavorsku).

Státní svátky Sasko 2024

Sasko má celkem 12 státních svátků. Většina – 7 je s pevným datem, dalších 5 má datum pohyblivé (každý rok se mění). Mnoho svátků je založeno na církevních tradicích a díky tomu se shodují nejenom s většinou Německa, ale také s českými svátky.

Datum Typ Název
1. ledna pevné Nový rok
29. března pohyblivé Velký pátek
1. dubna pohyblivé Velikonoční pondělí
1. května pevné Svátek práce
9. května pohyblivé Nanebevstoupení Páně
20. května pohyblivé Letnice
30. května pohyblivé Tělo Kristovo
3. října pevné Den německé jednoty
31. října pevné Den reformace
20. listopadu pevné Den pokání
25. prosince pevné První svátek vánoční
26. prosince pevné Druhý svátek vánoční

 

Drážďany jsou hlavním městem Saska

Pojďme si každý svátek představit podrobněji, abyste věděli také co se slaví a jak:

Nový rok

  1. 1. 2024, pondělí, svátek s pevným datem

Nový rok je svátek, který se slaví na začátku každého nového kalendářního roku. V Sasku, stejně jako v celém Německu, je to veřejný svátek, který lidé tráví různými způsoby. Někteří si užívají klidný čas s rodinou a přáteli, jiní se účastní veřejných oslav, ohňostrojů a párty. Nový rok je také příležitostí k bilancování uplynulého roku, předsevzetí pro ten nový a výměně přání a dárků.

Nový rok má v Sasku také některé specifické tradice. Například, mnoho lidí sleduje televizní přenos z Berlína, kde se koná největší oslava v zemi. Další populární zábavou je sledování komedie “Dinner for One”, která se vysílá každoročně od roku 1972. Někteří lidé také praktikují tzv. “Bleigießen”, což je zvyk odlévat olovo do vody a hádat budoucnost podle tvaru, který vznikne. A samozřejmě, nechybí ani tradiční jídlo a pití, jako jsou šampaňské, štóla, pečené kachny nebo prasata a různé druhy salátů.

Velký pátek

  1. 3. 2024, pátek, svátek s pohyblivým datem

Velký pátek je křesťanský svátek, který připomíná ukřižování a smrt Ježíše Krista na Golgotě. Je to jeden z nejvýznamnějších dnů v církevním kalendáři a je součástí Velikonočního týdne.

Velký pátek se slaví v mnoha zemích světa, včetně Německa, kde je to zákonný svátek. V Sasku, které je spolkovou zemí Německa, se Velký pátek slaví jako den smutku, pokání a modlitby. V tento den jsou zavřené obchody, školy, úřady i jiné služby. Lidé se účastní bohoslužeb, kde čtou biblické texty o utrpení a smrti Ježíše, zpívají písně a drží ticho. Někteří také chodí na křížové cesty, které znázorňují poslední cestu Ježíše k popravišti.

Velký pátek je také dnem, kdy se lidé zdržují masitých jídel a postí se. Někteří konzumují jen chléb a vodu, jiní jedí ryby nebo zeleninu. V Sasku je také tradicí pečení a jídání velikonočních beránků, což jsou sladké pečiva ve tvaru beránka, které symbolizují Ježíše jako beránka božího.

Velikonoční pondělí

  1. 4. 2024, pondělí, svátek s pohyblivým datem

Velikonoční pondělí je křesťanský svátek, který následuje po Velikonoční neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Je to také zákonný svátek v Německu, včetně Saska.

Velikonoční pondělí je dnem radosti a veselí. Lidé si navštěvují příbuzné a přátele, dávají si dárky, jako jsou čokoládová vejce nebo zajíčci, a pořádají různé hry a zábavy. V Sasku je jednou z tradičních her Eierschieben, což je soutěž, ve které se snaží posunout vejce co nejdál pomocí dřevěných lžic. Další oblíbenou hrou je Eierkullern, kdy se hází vejce ze svahu a snaží se je rozbít. Tyto hry mají symbolizovat plodnost a nový život.

Velikonoční pondělí je také dnem, kdy se lidé věnují dobrým skutkům a pomáhají potřebným. V Sasku je zvykem, že se sbírají peníze pro charitativní účely, jako je pomoc chudým, nemocným nebo starým lidem. Tím se projevuje křesťanská láska a solidarita.

Svátek práce

  1. 5. 2024, středa, svátek s pevným datem

Svátek práce je mezinárodní svátek, který se slaví 1. května jako připomínka boje za sociální a ekonomická práva pracujících. V Německu, včetně Sasku, je to zákonný svátek.

Svátek práce se slaví jako den solidarity a jednoty pracovního hnutí. Lidé se účastní demonstrací, pochodů a shromáždění, kde vyjadřují své názory a požadavky na zlepšení pracovních podmínek, mezd, sociálního zabezpečení a dalších otázek. Tyto akce jsou často organizovány odbory, politickými stranami, nevládními organizacemi a dalšími skupinami.

Svátek práce je také dnem, kdy se lidé věnují odpočinku, zábavě a rodinnému životu. Lidé využívají volného dne k výletům do přírody, návštěvě kulturních akcí, sportování nebo grilování. V Sasku je také tradicí, že se v noci z 30. dubna na 1. května zapalují ohně, které mají symbolizovat příchod jara a vyhnání zimy.

Nanebevstoupení Páně (Krista)

  1. 5. 2024, čtvrtek, svátek s pohyblivým datem

Nanebevstoupení Páně je křesťanský svátek, který se slaví 40 dní po Velikonocích, kdy se připomíná, že Ježíš Kristus se po svém zmrtvýchvstání vznesl do nebe. Je to pohyblivý svátek, který připadá na čtvrtek, v západokřesťanském kalendáři mezi 30. dubnem a 3. červnem.

V Německu, včetně Sasku, je Nanebevstoupení Páně zákonný svátek a den pracovního klidu. Lidé se účastní bohoslužeb, kde oslavují Ježíše jako krále a pána nebe i země. Někteří také podnikají výlety do přírody, navštěvují kulturní akce nebo se věnují rodinnému životu. V Sasku je také zvykem, že se v tento den konají trhy, jarmarky a festivaly, kde se prodávají a kupují různé zboží a výrobky, jako jsou květiny, ovoce, zelenina, pečivo, med, sýry, víno, pivo, keramika, šperky, hračky a další.

Sasko má nádhernou přírodu - především saské Švýcarsko

Letnice nebo také Svatodušní pondělí

  1. 5. 2024, pondělí, , svátek s pohyblivým datem

Letnice je křesťanský svátek, který se slaví padesát dní po Velikonocích, kdy se připomíná, že Duch svatý sestoupil na apoštoly a dal jim dar jazyků. Je to také pohyblivý svátek, který připadá na neděli a pondělí, v západokřesťanském kalendáři mezi 10. květnem a 13. červnem.

V Německu, včetně Sasku, je Letnice státní svátek a den pracovního klidu. Lidé se účastní bohoslužeb, kde oslavují příchod Ducha svatého a jeho dary. Někteří také podnikají výlety do přírody, navštěvují kulturní akce nebo se věnují rodinnému životu.

V Sasku je také zvykem, že se v tento den konají trhy, jarmarky a festivaly, kde se prodávají a kupují různé zboží a výrobky, jako jsou květiny, ovoce, zelenina, pečivo, med, sýry, víno, pivo, keramika, šperky, hračky a další.

Tělo Kristovo

pondělí, svátek s pohyblivým datem

Tělo Kristovo je křesťanský svátek, který se slaví jako připomínka eucharistie, tedy přítomnosti Ježíše Krista v konsekrovaném chlebu a víně. Je to pohyblivý svátek, který připadá na čtvrtek po Letnicích, v západokřesťanském kalendáři mezi 21. květnem a 24. červnem.

V Německu, včetně Sasku, je Tělo Kristovo zákonný svátek a den pracovního klidu. Lidé se účastní bohoslužeb, kde uctívají a adorují eucharistickou hostii. Některé farnosti také pořádají slavnostní procesí, kdy se nese monstrance s hostií ulicemi a zastavuje se u oltářů, které jsou vyzdobeny květinami a svíčkami. Tyto procesí mají symbolizovat, že Kristus je přítomen ve světě a vede svůj lid.

Tělo Kristovo je také dnem, kdy se lidé věnují duchovnímu růstu, modlitbě a pokání. V Sasku je také zvykem, že se v tento den konají trhy, jarmarky a festivaly, kde se prodávají a kupují různé zboží a výrobky, jako jsou květiny, ovoce, zelenina, pečivo, med, sýry, víno, pivo, keramika, šperky, hračky a další.

Den německé jednoty

  1. 10. 2024, čtvrtek, svátek s pevným datem

Den německé jednoty je celostátní svátek v Německu, který se slaví 3. října jako připomínka znovusjednocení Německa roku 1990. Je to nejmladší a nejvýznamnější svátek v německé historii, který symbolizuje pád Berlínské zdi a konec studené války.

V Sasku, které je spolkovou zemí Německa, se Den německé jednoty slaví jako den radosti a hrdosti. Lidé se účastní slavnostních akcí, jako jsou projevy, koncerty, ohňostroje, výstavy, přehlídky a sportovní soutěže. Některé památníky a muzea jsou otevřené zdarma nebo za snížené vstupné. Lidé také vyvěšují německé vlajky a oslavují společně s rodinou a přáteli.

Náš tip: přečtěte si více o státních svátcích v Německu nebo svátcích v Bavorsku.

Den reformace

  1. 10. 2024, čtvrtek, svátek s pevným datem

Den reformace je svátek, který se slaví 31. října jako připomínka začátku reformace v některých evangelických církvích, zejména luterských. Reformace bylo hnutí, které se v 16. století postavilo proti některým učením a praktikám katolické církve a vedlo k vzniku protestantských církví. Hlavním iniciátorem reformace byl Martin Luther, který v roce 1517 uveřejnil 95 tezí, ve kterých kritizoval například prodej odpustků, papežskou autoritu nebo svátost kněžství.

V Německu, včetně Sasku, je Den reformace státní svátek a den pracovního klidu. Lidé se účastní bohoslužeb, kde si připomínají dědictví reformace a její vliv na náboženský, kulturní a společenský život. Některé farnosti také pořádají přednášky, diskuse, koncerty nebo výstavy, které se věnují tématům souvisejícím s reformací. Lidé také vyvěšují vlajky s Lutherovou růží, která je symbolem luterství.

Den pokání a modliteb

  1. 11. 2024, středa, svátek s pevným datem

Den pokání a modlitby je církevní svátek, který se slaví v listopadu jako den smutku, pokání a modlitby za hříchy a nepravosti. V Německu je to zákonný svátek pouze v Sasku, kde je tento den i dnem pracovního klidu. Lidé se účastní bohoslužeb, kde čtou biblické texty, zpívají písně a drží ticho. Někteří také podnikají dobročinné akce nebo se věnují duchovnímu růstu. Den pokání a modlitby připadá na středu před poslední nedělí církevního roku, což je neděle před adventem.

První svátek vánoční

  1. 12. 2024, středa, svátek s pevným datem

První svátek vánoční je křesťanský svátek, který se slaví 25. prosince jako připomínka narození Ježíše Krista. Je to zákonný svátek a den pracovního klidu v Německu, včetně Sasku.

První svátek vánoční je dnem radosti a míru. Lidé se účastní bohoslužeb, kde oslavují Ježíše jako spasitele světa. Některé církve také pořádají živé betlémy, kde se znázorňuje scéna z Betléma, kde se Ježíš narodil. Lidé také tráví čas s rodinou a přáteli, dávají si dárky, ochutnávají vánoční cukroví. V Sasku je také tradicí, že se na první svátek vánoční jí kachna, husa nebo kapr s bramborovým salátem.

Druhý svátek vánoční

  1. 12. 2024, čtvrtek, svátek s pevným datem

Druhý svátek vánoční je křesťanský svátek, který se slaví 26. prosince jako připomínka prvního mučedníka církve, svatého Štěpána. Je to státní svátek a den pracovního klidu v Německu, včetně Sasku.

Druhý svátek vánoční je dnem, kdy se lidé věnují charitě a pomoci potřebným. V Sasku je také zvykem, že se v tento den navštěvují příbuzní a přátelé, kteří žijí daleko. Lidé si také dopřávají další vánoční pochoutky, jako jsou pečená husa, kachna nebo kapr, vánoční cukroví, perníčky, stollen nebo vánoční punč.

Svátky Sasko 2024 závěrečné shrnutí

Sasko má o malinko méně svátků, než jeho sousedé (Česko, Polsko), ale i tak je to země, která si hodně potrpí na svých tradicích a oslavách. Jak vidíte hodně svátků je podobných i s námi. Návštěvě Saska během svátků může být i příjemná – například během vánočních svátků, kdy se v Německu konají jedny z nejhezčích vánočních trhů na světě. Věřte mi, do Drážďan jezdíme na vánoční trhy pravidelně a vždy stojí za to!

Diskuze ke článku