Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rozhledna Růženka – mimozemská věž v Českém Švýcarsku

Rozhledna Růženka stojí na Pastevním vrchu u obce Růžová v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Je to jenom kousek nad soutěskami v Hřensku v CHKO Labské Pískovce – NP České Švýcarsko.

Rozhledna Růženka se představuje

Na vrcholu Pastevního vrchu, který je vysoká 402 metrů, stojí moderní rozhledna, která nese název Růženka. Rozhledna byla postavena z betonu a je vysoká 6,2 metru.

Kudy k rozhledně Růženka?

Rozhledna, na jejíž stavbu dali peníze místní ve veřejné sbírce, připomíná kontroverzní návrh architekta Kaplického na budovu Národní knihovny v Praze. Neobvyklý tvar vyhlídky v obci Růžová byl však navržen před zveřejněním „chobotnice“ významného českého vizionáře moderní architektury.

Růženka má obrůstat popínavými rostlinami

Neobvyklá architektura a krásné výhledy do okolí

Ti, kdo rozhlednu navštíví, budou nadšeni nejenom z moderní stavby, ale i z krásnými výhledy na České a Saské Švýcarsko.

Z rozhledny uvidíte například saský kopec Groser Winterberg nebo ikonickou  Pravčickou bránu či Milešovku v Českém středohoří. Dále zde uvidíte Sokolí vrch, Sněžník a Jedlovou. Vstup na vyhlídku není zpoplatněn.

Z nevelké rozhledny jsou velkolepé výhledy

Popis rozhledny Růženka

Rozhledna Růženka byla slavnostně otevřena 21. dubna roku 2018. Stavba z betonu má kruhový rozhled a do budoucna by měla být celá zelená, neboť jsou kolem rozhledny zasazené různé druhy popínavých rostlin. V interiéru rozhledny jsou k vidění jména všech, kteří na rozhlednu finančně přispěli.

Mám strašně rád minimalistický design rozhledny

Pastevní vrch aneb pohled do historie

Na Pastevním vrchu již v 19. století stávala boží muka s podstavcem. Drobnou sakrální památku nechal postavit Johan Christopher Schubert. V 19. století se zde také konaly velké poutě věřících.

Později byl Pastevní vrch využíván k jiným účelům a to především k ostraze kraje. Vypovídá o tom i jeho starý německý název – Hutberg, což je Strážní vrch. Po druhé světové válce zde byla umístěna vojenská strážní jednotka s radarem. Vojáci československé armády však Pastevní vrch opustili v roce 1948.

Rozhledna Růženka je opravdu velmi moderní a s chytrým nápadem

Jak se na Pastevní vrch dostanete

Pastevní vrch je u obce Růžová, kam se můžete dostat autem po silnici, která vede z Děčína na Českou Kamenici. V obci Růžová můžete zaparkovat své auto u kostela svatého Petra a Pavla a jít na Pastevní vrch pěšky.

Pěšky můžete jít po značené naučné stezce, která začíná na křižovatce turistických cest z obce Růžová na půvabnou Kamenickou Stráň a Růžovský vrch. Naučná stezka je značená zeleně a vede přes pastvinu.

Cestu na vrchol zvládne snad každý

Stezka měří zhruba 1 kilometr. Pastevní vrch je nyní domovem dlouhostrstých krav, takže na turistické stezce byl vybudován přechod pro stádo těchto krav. Nemějte strach a přechod klidně přejděte a jděte až na samý vrchol.

Rozhledna Růženka

Nevysoká rozhledna zaujme svým nápadem a moderním pojetím. Právě originálnosti je to co na ní velmi oceňuji. Vrchol je holý, takže tady ostatně není potřeba vysoká rozhledna, abyste měli krásný výhled. Todle je malý poklad Českého Švýcarska, který je přitom pro mnohé skryt za slávu nedalekých soutěsek. Buďte ale chytřejší. Vydejte se na návštěvu i sem. Uvidíte, že si to tady báječně užijete.

Diskuze ke článku