Milešovka (837 m n. m.) – výlet, webkamera, mapa

Milešovka je majestátná hora viditelná z daleka. Aby také ne, když je to nejvyšší hora Českého středohoří. Vrchol Milešovky leží 836,5 metrů nad mořem a nachází se na něm známá meteorologická stanice s rozhlednou a chatou s restaurací.

Milešovka je jednou z nejznámějších českých hor. Je to krásný cíl výletu, který nabídne úžasné výhledy do daleka a procházku krásnou přírodou. Kolem hory se nachází přírodní rezervace o rozloze 51,3 hektarů, která byla zřízena už v roce 1951.

Jméno hory

Milešovka se jmenuje podle malé vesnice Milešov, která leží na jejím jižním úpatí. Je to malá obec s pouhými 326 obyvateli. V obci je krásný zámek, který je ale nepřístupný (domov důchodců).

Výhled z Milešovky

Kudy na Milešovku?

Milešovka se nachází v okresu Litoměřice. Mnohem blíže je to k ní ale z Teplic (18 km) a Ústí nad Labem (21,4 km).

Milešovka se nachází velmi blízko dálnice D8 (asi 5 kilometrů), ze které je také krásně vidět. Pokud tedy pojedete po Dálnici, tak stačí sjet na Velemín a hned druhá vesnice je Milešov. Z centra Prahy je to 74 kilometrů, což je většinou méně než hodina jízdy.

Zajímavost o počasí

Počasí na Milešovce je pověstné svou divokostí a proměnlivostí. Milešovka je dokonce považována za největrnější horu Česka, bezvětří je tu jen osm dní v roce.

Výstup na Milešovku, trasy

Při výstupu se nabízí v podstatě 4 trasy:

  • Z Milešova (2,8 km – 42 minut chůze) po červeném značení (Kostomlatský hradní okruh)
  • Z Velemína (4,8 km – 72 minut chůze) po modré, trasa vede z poloviny přes pole
  • Z Černčice (2,1 km – 32 minut chůze) po modré, suverénně největší krpál
  • Z Bílky (2,1 km – 32 minut chůze) po červeném značení (Kostomlatský hradní okruh)

Která trasa je nejlepší? Podle mě ta nejklasičtější z Milešova. Pokud máte více času a oceníte méně prudké stoupání, tak volte trasu z Velemína.

Milešově je velké parkoviště na konci obce na úpatí hory. Toto parkoviště je zdarma a hned vedle je i hezké dětské hřiště. Parkoviště má i obec Bílka na druhé straně hory. To je ale placené – 50 Kč a nachází se na druhé straně obce, než je cesta na vrchol.

Milešovka mapa

Zajímavost o lanovce

Na Milešovku vede lanovka! Ta vám však cestu nezkrátí, protože se jedná pouze o nákladní lanovku, kterou slouží k zásobování meteorologické stanice a restaurace na vrcholu.

Milešovka webkamera

Na vrcholu Milešovky se nachází i webkamera, která poskytují živé záběry přímo z místa. Tuto webkameru na Milešovce provozuje ČHMÚ (Český hydometerologický ústav). Z webkamery je opravdu krásný pohled. Díky kameře se navíc můžete předem informovat o počasí na vrcholu, což je u větrné Milešovky opravdu neocenitelná informace.

Záběry z kamery: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=milesovka

Rozhledna Milešovka

Rozhledna je součástí meteorologické stanice a tvoří ji romantická věžička s cimbuřím. Postavena byla v roce 1905 a je vysoká 19 metrů.

Rozhledna dlouho neměla žádnou pevně danou otevírací dobu. Teď by to mělo být od března do října 10:30 – 17:00 h a od listopadu do února 11:30 – 17:00 h. Základní vstupné je 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 15 let zdarma.

Vrcholek hory je v poslední době pravidelně prořezávána a ošetřován, aby byl z vrcholu krásný výhled do všech směrů.

Výhled z rozhledny a Milešovky

A co je z Milešovky vidět? Prakticky celé České středohoří s mnoha hrady a zříceninami, velká města jako Teplice, část Ústí nebo Lovosice. Krušné hory, Říp, Doupovské hory, za dobré viditelnosti Ještěd v Jizerských horách. Za opravdu dobrého počasí se vynořují i další dominanty jako například Sněžka a vrcholky Krkonoš, Bezděz, Brdy. Opravdu výjimečně dohlédnete až na Šumavu.

Milešovka nabízí opravdu dech beroucí výhledy.

Závěr

Hora Milešovka je divoká ale krásná hora, která si doslova říká o výlet. Je to krásné a oblíbené turistické místo. Užijete si procházkou krásnou přírodou, úžasné výhledy do krajiny a na hoře třeba i rozhlednu a občerstvení. V okolí je spousta dalších zajímavostí, takže výlet do těchto končin uspokojí i náročnější cestovatele, kteří toho chtějí vidět opravdu hodně. Milešovka je perfektně dostupná autem zejména po dálnici D8 na Ústí nade Labem.

Další informace

  • Oficiální cz provozovaný obecně prospěšnou společností Milešovka
  • Hora Milešovka na Wikipedii

Doporučujeme

O autorovi: Recepční Hotelove.cz

Jsem recepční na Hotelove.cz a budu vaše průvodkyně tímto webem i všemi těmi krásnými hotely venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *