Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rautis ozdoby Poniklá – Nádherné perličkové vánoční ozdoby, které ocenilo i UNESCO

Rodinnou firmu Rautis na výrobu vánočních ozdob najdete v obci Poniklá 153 v Libereckém kraji.

Rautis se představuje

Rautis je rodinná firma, která vyrábí nádherné perličkové vánoční ozdoby. Vše se děje tradiční ruční výrobou, přičemž materiál vánočních ozdob je ze skleněných perlí.

V kreativní dílně Rautis si také můžete vyzkoušet vlastní um a šikovnost a nějakou ozdobu na vánoční stromek si sami vyrobit.

Výroba tradičních ozdob ze skleněných perel je zapsaná od roku 2020 na prestižním seznamu UNESCO.

Vánoční ozdoby z Rautisu

Historie výroby Rautis

Ruční výroba skleněných perlí pro vánoční stromek zde začala na počátku 20. století. Jedná se o specifický druh sklářského řemesla, který je spojen s bohatými vánočními tradicemi.

Krkonošská obec Poniklá je jediným místem na světě, kde se až do současnosti toto krásné tradiční perlařské řemeslo dochovalo.

Vše je ruční výroba

Zajímavé exkurze

Firma nabízí všem návštěvníkům komentované exkurze, při kterých se sleduje celý proces výroby. Uvidíte zde ruční foukání skleněných perliček, stříbření, barvení a pochopitelně i samotnou finální montáž ozdoby.

Prodejna Rautisu nabízí velký výběr ozdob

Živá ukázka výroby perličkových ozdob

Originální krkonošský produkt

Vánoční ozdoby jsou rodinným stříbrem krkonošského kraje. Jejich starobylá krása vás okouzlí a pohladí po duši. Jemnou krásu si můžete také odnést do svých domovů, protože po exkurzi na vás čeká podniková prodejna, kde si můžete zakoupit vánoční ozdoby.

Všechny ozdoby jsou navíc značené logem „Krkonoše – originální produkt®“. Mezi nejžádanějšími produkty jsou zdejší perličkové rozety, které jsou inspirovány středověkými hradními klenbami, štíhlými gotickými sloupy a vitrážovými okny křesťanských katedrál.

Výroba má opravdu mnoho kroků

Rautis otevírací doba

Rodinná firma Rautis má otevřeno po celý rok včetně víkendů. Zavřeno je pouze ve dnech 24. až 26. prosince, 31. prosince a 1. ledna. Časy rezervací jsou ve všední den v 9, 11, 13 a 15 hodin, o víkendech pak v 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 16 hodin.

V podnikové prodejně si můžete také zakoupit Turistickou známku číslo 1 368. V době prázdnin doporučuji udělat si on-line rezervaci na webových stránkách firmy, které jsou také v angličtině, němčině a polštině.

Z perliček tady maj i malou výstavu

V Rautisu umí vyrobit opravdu leccos

Rezervace prohlídky

Pokud si chcete dopředu zarezervovat prohlídku celé výroby, postačí si na rezervačním formuláři vybrat konkrétní den a hodinu. Na řádku vybrané hodiny pak klikněte na „rezervovat“ a pouze vyplníte krátký formulář. Poté, co obdržíte potvrzovací e-mail, je vámi vybraný den a čas zarezervován.

Další pohled na prodejnu Rautisu

Cena prohlídky

Prohlídka pro dospělého návštěvníka stojí 80 korun, děti zaplatí 50 korun. Komentovaná exkurze trvá zhruba čtyřicet minut.

Vánoční ozdoby Rautis závěr

V Rautisu vyrábí opravdu krásné a originální vánoční ozdoby. Dokážou rozzářit opravdu každý stromeček a my vám je proto můžeme jenom doporučit ke shlédnutí. Pokud se ocitnete v Krkonoších udělejte si sem krátký výlet. Nahlédnete do výroby krásných českých ozdob.

Diskuze ke článku