Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Muzeum starokladrubského koně najdete ve Slatiňanech v okrese Chrudim v Pardubickém kraji.

Švýcárna ve Slatiňanech se představuje

V krásné budově s dřevěnou střechou můžete navštívit nedávno zřízené muzeum starokladrubského koně. Navíc zde můžete prozkoumat dokumenty a zajímavé ukázky mapující prastarý chov koní.

Část výstavy je věnována Františku Bílkovi, který regeneroval plemeno starokladrubského vraníka a tak toto plemeno zachránil pro další generace.

Švýcárna je nejenom o koních

Historie objektu

Švýcárna se zrodila v polovině 19. století přestavbou z hájenky, která stála blízko původní myslivny jižně od zámku. Hájenka byla vybudována roku 1839 a sloužila výhradně pro pobyt šlechty v přírodním prostředí.

Přebudování stavby proběhlo na podnět vlastníka slatiňanského panství Vincence Karla z Auespergu, což byl ve své době známý velkostatkář a politik.

Švýcárna ve Slatiňanech byla zrekonstruována v roce 2012

Současnost objektu

Budova Švýcárny dlouho chřadla. Teprve v roce 2012 se dočkala velké rekonstukce. V současné době již září novotou a čistotou. Třešničkou na dortu celé renovace je interaktivní muzeum starokladrubského koně.

Muzeum starokladrubských koní

V muzeu dostanete hodně informací o chovu starokladrubských koní. Dále se zde seznámíte s průběhem opravy celého objektu i s životem profesora Františka Bílka.

Zajímavostí prohlídky je box pro koně, který je zdárnou replikou boxu, který můžete vidět v hřebčíně v Kladrubech.

Dětský hrádek je hned opodál

Jízda na kočáře

Bonbónkem prohlídky je pak jízda na kočáře a řízení koňského spřežení. V promítacím sále můžete pak vidět odborné i tematické filmy o koních.

70 exponátů pod jednou střechou

V muzeu je k vidění zhruba 70 exponátů. Výstavní předměty pochází ze sbírek Zámku Slatiňany či Národního hřebčína Kladruby nad Labem nebo od privátních sběratelů.

Muzeum je vhodné i pro děti, zvláště interaktivní část je hodně potěší. Ve venkovních částech muzea je navíc nainstalována fotostěna s krásným motivem koní a velká hra Člověče, nezlob se.

Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech je opravdu unikátní

Bezbariérové muzeum

Celé muzeum je bezbariérové, včetně záchodů. Zaparkovat svůj vůz můžete na parkovišti u zámku, kde jsou pro handicapové návštěvníky vyhrazena tři parkovací místa.

Švýcárna otevírací doba

Muzeum starokladrubského koně je v provozu od dubna do listopadu. Otevírací doba muzea je v hlavní turistickou sezónu od úterý do neděle od 9 do 17 hodiny.

Vstupné Švýcárna

Vstupné do muzea činí 90 korun pro dospělého, 40 korun pro dítě. Rodinná vstupenka přijde vaší peněženku na 200 korun. V recepci muzea si můžete koupit upomínkové předměty, turistické suvenýry a drobné občerstvení.

Závěrečné shrnutí o Švýcárně ve Slatiňanech

Švýcárná je velmi unikátní muzeum, živé muzeum, které představuje českou chloubu – Starokladrubského koně. Návštěva rozhodně stojí za to. Celý objekt je nejenom zajímavý, ale i krásný. Okolní lesy nabízí perfektní možnosti procházek! Desítky kilometrů cest, vhodné i pro kočárky!

Diskuze ke článku