
Pevnost Josefov se nachází v Jaroměři v okrese Náchod. Jedná se o historickou pevnost, která byla vybudována na konci 18. století. Od roku 1948 je Josefov součásti obce Jaroměř.
Mohutné hradby pamatují dávné časy
Pevnostní město Josefov a jeho statné hradby na vás dýchnou novodobou historií. Podzemní chodby rozsáhlé pevnosti Josefov, kde byl za první světové války tábor pro vojenské zajatce, byly součástí jejího důmyslného obranného systému a v současné době jsou nejžádanější turistickou atrakcí města Jaroměře.
Z historie stavby
Vojenská pevnost Josefov je perfektně propracovaný obranný komplex, který byl vybudovaný v duchu nejlepších poznatků opevňování a fortifikace své doby. Jde o velice nákladnou pevnost.
Když ji rakouský císař Josef II. viděl na vlastní oči, prý kladívkem poklepal na zeď a udivil se, že nejsou cihly z ryzího zlata. Císařský dvůr celá stavba stála neuvěřitelných 10,5 milionu zlatých. Cihly celé stavby sice nejsou ze zlata, ale jako první ve své době byly pálené pomocí kamenného uhlí.
Co je v Josefově k vidění?
Při prohlídce celého opevňovacího systému ujdete zhruba jeden kilometr. Většina prohlídky je ve vysokých a širokých chodbách, kde se i vyšší návštěvník nemusí shýbat. Jsou však zde i chodby, kde projde komfortně pouze člověk, který měří 175 centimetrů.
I to bylo záměrem architekta celé pevnosti, protože pruští vojáci měli na sobě vysoké čepice a kdyby se dostali do chodeb, měli by zde problém. Pevnost skrývá pro nezvané hosty celou řadu překvapení.
Vždy zde byla možnost, jak se elegantně zbavit někoho, kdo vás pronásleduje, zavřít ho, jinudy to rychle oběhnout a dostat se mu do týlu. Průvodce vás na tyto věci při výkladu upozorní.
Byla pevnost někdy napadena?
I když byla pevnost v Josefově velmi nákladnou stavbou, tak nikdy nebyla plně využita. Po dobu své dlouhé existence nebyla vojensky použita ani za Napoleonských válek, ani v prusko-rakouském sporu.
Osobnosti spjaté s pevností
Původní název města zněl Ples podle vesnice, která jeho stavbě musela ustoupit. Na Josefov bylo město na počest jeho zakladatele přejmenováno roku 1793 na příkaz rakouského císaře Františka druhého. Byl to tedy pokrokový císař Josef II., který dal rozkaz ke stavbě této unikátní pevnosti, které je až do dnešních dnů uznávaným fortifikačním dílem.
Vstupné a otevírací doba
Vstupné do pevnosti stojí 200, respektive 100 Kč. Hlavní turistická sezóna začíná již 30. března a končí koncem října.
Pevnost Josefov závěr
Josefov je unikátní pevnostní systém, který rozhodně stojí za vidění. Pevnost pravidelně ožívá zajímavými akcemi. Co se týká městečka, tak to už bohužel tak zajímavé není a možná právě kvůli vojenské strohosti a přísnosti spíše pustne.