Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Míšeň v Německu – Slavný porcelán, památky a zajímavosti

Míšeň je krásné historické město, které na mapě Německa najdete ve spolkové zemi Sasko asi 25 kilometrů severozápadním směrem od Drážďan.

Míšeň se představuje

Míšeň je okresní město německé spolkové zemi Sasko, které má něco málo přes 28 000 obyvatel. Míšeň je pitoreskní a starobylé město, které se může pochlubit především dlouholetou tradicí výroby míšeňského porcelánu.

Jedna z obyčejných uliček města Míšeň

Bohatá historie

První budovou v Míšni byl hrad, který založil Jindřich I. roku 929. Poté zde vzniklo biskupství, které pro změnu založil císař Ota I. Od té doby se Míšeň stává důležitým politickým a obchodním městem. Vrchol moci a blahobytu zažívá v období, kdy zde byla založena slavná porcelánka.

Slavné osobnosti města

Velkou osobností saského města byl saský kurfiřt a polský král August II. Silný, který roku 1720 založil v Míšni proslulou porcelánku, která funguje a prosperuje dodnes. Saský kurfiřt byl nejenom skvělý obchodník, ale také štědrý mecenáš umění a hudby.

Míšeň je opravdu malebné historické město

Slavná porcelánka

Město Míšeň je především městem vytříbeného porcelánu. Porcelán se dvěma zkříženými meči se zde vyrábí již od roku 1720.

V současnosti se zde porcelán nadále vyrábí a můžete si ho i v místním muzeu zakoupit. V místním muzeu navíc uvidíte vzácné kusy z historie i ukázku výroby míšeňského porcelánu. Vstupné do muzea stojí 8,50, respektive 4,50 euro.

Středověké domy jsou opravdovým klenotem

Současná podoba města

Míšeň není jenom městem porcelánu, ale také skvělým kulinářským místem. Doporučuji navštívit kavárnu a restauraci v přízemí Haus Meissen, kde se servíruje moderní saská kuchyně.

Na jídelním lístku, který se upravuje každý měsíc, se  nacházejí výtečná klasická jídla saské kuchyně a speciality z okolí. Objednat si zde také můžete Míšeňský dort se zkříženými meči vlastní výroby.

Historické centrum a kostel Frauenkirche

Míšeň zajímavosti

Další pozoruhodnou zajímavostí města je první unikátní porcelánová zvonkohra na světě, kterou najdete v kostele Frauenkirche na náměstí Markt. Zvonkohra, která má 37 zvonků, byla na věž kostela instalována v roce 1929.

Malebné zvonky jsou pochopitelně z míšeňského porcelánu. Nedaleko od kostela Frauenkirche stojí pak pěkná radnice, postavená v roce 1472. Radniční budova s vysokou červenou střechou je považovaná za jednu z nejmalebnějších měšťanských budov v Míšni.

Hlavní náměstí neboli „Markt”

Z Prahy je do Míšně kousek

Míšeň není daleko od Prahy. Do Míšně se z Prahy dostanete autem za 2 hodiny. Z Děčína je možné si tam udělat i neobvyklý výlet parníkem. Celá trasa je komentovaná průvodcem a zabere vám tři hodiny. Po cestě parníkem pak uvidíte malebné polabské a míšeňské vinice.

Pohled z výšky na Míšeň

Kam vyrazit v okolí?

V zimě určitě nemůžete vynechat velkolepé Vánoční trhy v Drážďanech.

Tip pro rok 2020

A na závěr jeden skvělý tip pro rok 2020. Od 24. do 25. dubna se v Míšni koná den otevřených dveří ve výrobních prostorách manufaktury míšeňské porcelánky, takže vstup do porcelánky budete mít zdarma.

Míšeň závěr

Míšeň je krásné historické město. Takové akorát, které se dá projít i za jediný den. Není to jenom město porcelánu, ale i mnoha dalších zajímavostí. To všechno jenom kousek za naší hranicí. S Míšní nás spojuje i řeka Labe, která městem protéká. O to je větší důvod Míšeň navštívit.

&nsbp;

Diskuze ke článku

0/100