Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mariazell Rakousko – Průvodce městem a adventní trhy

Mariazell je kouzelné rakouské městečko, které najdete ve spolkové zemi Štýrsko. Město má něco málo přes 3.800 obyvatel a je jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Rakousku.

Mariazell se představuje

Mariazell se každým rokem stává cílem velkého množství křesťanských poutníků, kteří do zdejší barokní baziliky přicházejí projevovat úctu Panně Marii, jíž je celé město zasvěceno.

Kromě toho ale přitahuje řadu turistů na skvěle upravené lyžařské sjezdovky či proslulé adventní trhy, které se zde každým rokem pořádají již od 18. listopadu.

Mariazell je krásná obec i z dálky

Proslulé poutní místo

Proslulé poutní město Mariazell má geniální polohu, neboť leží v naprosto úžasném místě v Türnitzských Alpách, odkud je čarovný pohled na krásné homole zelených kopců.

Horské městečko se rozprostírá v údolí řeky Salzy a jeho středobodem je překrásná bazilika, která se může pochlubit bohatě zdobeným barokním oltářem a dvanácti kaplemi, které mají rovněž nádherné barokní oltáře.

Centrum malebného městečka Mariazell

Adventní trhy

Návštěva Mariazell je nejkrásnější v předvánočním období, kde se zde konají věhlasné adventní trhy.

V horském městečku, které je v zimním období obklopeno sněhem pocukrovanými kopci, se od 18. listopadu do 19. prosince konají jedny z nejmalebnějších adventních trhů v Rakousku.

Další pohled na náměstíčko

Adventní trhy před bazilikou

Adventní trhy mají své tradiční místo na náměstí před barokní bazilikou. Kromě osobitých stánků s adventním a vánočním sortimentem, příjemně horkým punčem a chutným svařeným vínem se místní trhy mohou pyšnit jedním z největších nazdobených adventních věnců na světě.

Bazilika je kulturním centrem života

Od svíček až po sladké perníky

Na své si zde přijdou především milovníci svíček a náboženských suvenýrů, kterých zde najdete hojné množství. Až vás nakupování svíček, sladkých perníků, sošek Panny Marie a vánočních ozdob omrzí, zajděte se ohřát přímo do překrásných útrob barokní baziliky.

Zaposlouchejte se do některé z řady adventních mší, které naladí vaší duši na vánoční čas.

Další pohled na Mariazell

Mechanický Betlém

Dokonalou vánoční atmosféru vám ještě pomůže navodit proslulý místní betlém, který najdete v jednom ze soukromých historických domů na vrcholu Kalvárie. Precizně vyrobený mechanický betlém zachycuje dvanáct příběhů z Nového zákona.

Mariazell je atraktivní především v zimě

Vánoční trhy jsou populární i svým řáděním čertů

Průvod čertů

Pravým opakem vánoční idylky je drsný průvod místních čertů. Ti jsou oblečení do kůží a na hlavách mají ze dřeva vyřezávané hrůzostrašné masky, které opravdu budí děs a hrůzu.

Průvod čertů je zpravidla doprovázen rockovou hudbou a samotní čerti děsivě cinkají svými zvonky a mlátí svými řetězy. Diváci jsou odděleni od hlučného čertího průvodu hrazením, mohou se však tu a tam s hrůzostrašnými čerty vyfotit.

Zima má v Mariazell jedinečnou atmosféru

Mariazell závěrečné shrnutí

Mariazell je kouzelné rakouské městečko, které je krásné za každého ročního období. Obec obklopená Alpami je opravdu útulná a malebná. Nejlepší čas pro návštěvu je ale ten adventní.

V prosinci se zde konají nádherné průvody čertů a zdejší bazilika žije kulturním životem. Také okolní svahy jsou rájem pro milovníky zimních sportů. Jednoznačně doporučujeme!

Diskuze ke článku