Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mariánské Lázně – Průvodce jedinečným lázeňským městem

Mariánské Lázně jsou jedny z nejznámějších a nejkrásnějších lázní v České republice. Najdete je v okrese Cheb v Karlovarském kraji. V současnosti mají Mariánské Lázně něco málo přes 12 000 stálých obyvatel.

Mariánské Lázně se představují

Půvab a skvělá atmosféra města Mariánské Lázně vám v úžasné kombinaci s léčivými prameny a pestrým kulturním životem dodají vitalita a novou energii. Kultura se zde prostě snoubí s lékařskou vědou.

Slavná kolonáda v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně na seznamu UNESCO

Z věhlasného trojúhelníku západočeských lázeňských měst jsou Mariánské Lázně nejmladší.

Mariánské Lázně jsou dokonce od roku 2021 na prestižním seznamu Světového dědictví UNESCO. Dostaly se tam díky pečlivě upraveným parkům, překrásné architektuře a kráse okolní přírody. To vše léčí a dodává celému vašemu tělu novou životodárnou energii a sílu.

Parky jsou v Mariánkách opravdu nádherné

Krátká historie

Mariánské Lázně obdržely jméno podle jednoho z místních léčivých pramenů. Stalo se tak roku 1808. V roce 1812 se pak staly samostatnou obcí.

Další velký milník přišel v roce 1818, kdy byly uznány za lázeňské místo pro širokou veřejnost.

Městem se Mariánské lázně stávají v roce 1865 rozhodnutím rakouského císaře Františka Josefa I. Zlatým věkem pro Mariánské Lázně bylo období od roku 1870 až do roku 1914. Z tohoto období je nejvíce okouzlujících staveb, které dodnes krášlí celé město.

Mariánské Lázně vznikly v roce 1808

Zajímavosti Mariánských Lázní

Velkou zajímavostí Mariánských Lázní je areál historických miniatur, který se jmenuje Park Boheminium. V tomto světě malých staveb uvidíte nejvýznamnější makety českých, moravských a slezských památek.

Malé stavby v parku jsou v měřítku 1:25, což v praxi znamená, že zdejší model je 25 krát menší než ten reálný. Vidět zde můžete kupříkladu gotický hrad Karlštejn, středověký kamenný most v Písku nebo štíhlý minaret u zámku v Lednici.

Kolonáda je oblíbeným místem procházek

Služby ve městě

Mariánské Lázně z ptačí perspektivy můžete pozorovat z kabinkové lanovky, kterou najdete na okraji Mariánských Lázní. Lanovka vás dopraví až na vrch Krakonoš.

Kabinková lanovka jezdí po celý rok a je částečně zařazena do systému městské hromadné dopravy Mariánských Lázní. Z horní stanice lanovky se můžete po lesní značené cestě vydat okouzlujícími lesy. Značená cesta je naučná a uvidíte na ní mnoho informačních panelů o historii lázní, dějinách lázeňství, botanice a ekologii.

Mariánské Lázně jsou krásným městem plným zeleně

Parky

Město Mariánské Lázně je protkáno mnoha parky, takže je právem nazýváno městem parků. V parcích se nachází taktéž velké množství léčebných pramenů, takže jsou velkým magnetem mnoha klientů i turistů. Pro mě osobně je nejkrásnější kaplička Lásky v areálu Geoparku.

Lázeňské památky Mariánských Lázní

Mariánské Lázně jsou především lázeňským městem, takže v tomto článku vám představíme místa a památky, které úzce souvisejí s lázeňstvím.

Uvnitř kolonády

Kolonády

Nejprve se podíváme na kolonády, které byly vždy centrem lázeňského života. Nejznámější kolonádou Mariánských Lázní je ta Hlavní, která se může pyšnit unikátní novobarokní litinovou konstrukcí.

Kolonáda byla postavená na konci 19. století a je celá bezbarierová. Hlavní kolonáda je taktéž nejdelší kolonádou v České republice, na délku totiž měří 180 metrů.

Další skvostnou kolonádou je kolonáda Ferdinandova pramene, která je srdcem lázeňského parku v dolní části města.

Okolo jsou nádherné lesy, které lákají k procházkám

Parky

K lázeňskému životu patří také neodmyslitelně parky. Těch je na území Mariánských Lázní hned několik. Všechny parky se z velké části dochovaly v podobě, v jaké je před více než sto lety navrhl znamenitý zahradní architekt Václav Skalník, který zde začal systematicky pracovat od roku 1818.

Mezi ty nejkrásnější parky lázeňského města patří přírodní park u Prelátova jezera, kde vedle krásné přírody můžete spatřit mlýnské kolo, indiánský totem nebo dětský srub.

Celkový pohled na Mariánské Lázně

Prameny

Hlavním lákadlem Mariánských Lázní jsou však léčebné minerální prameny. Těch je na území města více než čtyřicet. Mimořádné jsou svým velmi odlišným chemickým složením.

Díky této rozmanitosti se v Mariánských Lázních léčí celá řada chorob a nemocí. Většina z čtyřiceti minerálních pramenů je volně přístupná široké veřejnosti.

Všechny léčivé prameny jsou studené, takže v létě mohou také příjemně osvěžit. Většina z nich je vhodná k urologickým chorobám.

Mariánské Lázně jsou i na seznamu UNESCO

Nejzajímavější prameny

  • Mezi nejzajímavější zdejší prameny patří Mariin pramen, který ostatně dal vzniknout historickému názvu Mariánské Lázně. Není to však klasický „vodní“ pramen, nýbrž se jedná o minerální vývěr přírodního CO2, který je využívaný pro prokrvení celého lidského organismu.
  • Prameny lásky – Velmi zajímavé jsou Ambrožovy prameny, kterým se zde rovněž říká „Prameny lásky“. Voda z tohoto pramene vyniká svou příjemnou chutí a schopností rozproudit krev v celém organismu lidského těla. Velkým zastáncem tohoto životabudiče byl slavný německý básník J. W. Goethe.
  • Nejmladší prameny – Mezi nejmladší zdejší prameny pak počítáme prameny Edward VII. a Augustin. První zmiňovaný pramen má vysoký obsah železa, vápníku a hořčíku a značně zrychluje střevní peristaltiku. Druhý zmiňovaný pramen má podobné složení a je vhodný k léčbě močových cest či při dně nebo po urologických operacích. Oba pramene jsou přístupné pouze v letních měsících.

Kdy se vydáte do Mariánek vy?

Diskuze ke článku