Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vila Löw Beer Brno – Průvodce památkou

Vila Löw Beer je nádhernou secesní podnikatelskou vilou, kterou najdete na Drobného ulici číslo 22 v Brně.

Vila Löw Beer se představuje

Vila v současné době slouží jako muzeum. Je zde stálá výstava s názvem Svět brněnské buržoazie mezi Löw Beer a Tugendhat, která mapuje historii architektury i brněnských vyšších společenských vrstev.

Vila Löw Beer v detailu

Krátké dějiny vily

Ve vile bydlela na počátku 20. století zámožná rodina Alfreda a Marianny Löw Beerových, což byli rodiče Grety Tugendhat. Dům byl postaven na počátku 20. století.

Objednavatelem krásné stavby byl továrník Moriz Fuhrmann, který vlastnil zdejší pozemky.

Upravená fasáda secesní vily

Čtyři bytové jednotky

V jednopatrové vile byly čtyři byty, které disponovaly 14 pokoji. Krásné byly nejenom byty, ale také venkovní části domu. Zvláště za pozornost stojí zahradní průčelí, které krášlí secesní vegetabilní štukový dekor a ve spodní části pásová rustika.

Secesní rostlinné motivy jsou k vidění i na keramické dlažbě a zábradlí schodiště, které je vyrobeno z litiny. Autorem stavby je známý vídeňský architekt Alexander Neumann.

Vchod do vily Löw Beer

Různí majitelé vily

Po Fuhrmannově smrti dostal vilu do rukou textilní podnikatel Alfred Löw Beer, který dům částečně stavebně upravil.

V roce 1940 byla majetkem Němců a po roce 1948 byla znárodněna.

V letech 1962 až 2012 zde sídlil Domov mládeže, aby pak přešel do majetku Jihomoravského kraje. Nyní je nemovitost ve správě Muzea Brněnska.

Hlavní hala vily Löw Beer

Stálá expozice

Stálá expozice Svět brněnské buržoazie mezi Löw Beer a Tugendhat
je zde k vidění od ledna roku 2016.

Expozice mapuje rychlý stavební růst Brna ve druhé polovině 19. století v souvislosti s rozvojem zprůmyslnění. Expozice se rovněž věnuje textilnímu průmyslu a životnímu stylu měšťanstva v tehdejší době.

Zahrada vily Löw Beer

Zajímavou součásti vily je rovněž nádherná zahrada, která taktéž stojí za důkladnou prohlídku.

V zahradě Vily Löw Beer kupříkladu najdete pozoruhodnou stavbu tzv. Celnice, což je noblesní zahradní domek. V celnici najdete příjemnou kavárnu, která je umístěna v přízemí budovy.

V prvním poschodí je pro změnu výstavní místnost, kde jsou pravidelně pořádány různé krátkodobé výstavy.

Obrovský a velmi stylový krb ve vile

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba Vily Löw Beer je po celý rok od úterý do neděle a to vždy od 10 do 18 hodiny. Vstupné činí pro dospělého 160 korun, senioři zaplatí 80 korun.

Dětské a žákovské vstupné činí 35 korun. Platbu lze provést u pokladny v hotovosti nebo platební kartou. Zahrada je otevřena denně od 10 do 20 hodiny, v zimě pak do 18 hodiny. Vstup do zahrady je zdarma.

Vila Löw Beer závěr

Je opravdu úžasné kulturní místo, které je navíc spojené s areálem legendární vily Tugendhat. Je to místo, které mapuje historii jedné zajímavé rodiny, vývoj architektury v 20. století a vlastně kulturní a stavební rozvoj Brna jako celku. Je to místo, které žije. Místo, které rozhodně musíte vidět.

Diskuze ke článku