Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mapy Arktidy ke stažení – Výběr zajímavých map

Exkluzivně pro vás máme mapy Arktidy ke stažení. Vybrali jsme pro vás 8 perfektních map a další zajímavé odkazy, které vám názorně představí sever našeho kontinentu.

Arktida je speciální místo na naší planetě. Není to kontinent, ale oblast okolo severního pólu. Je to místo tvořené hlavně Severním ledovým oceánem, který pokrývá mořský led. Sem tam se ale najdou i kusy pevniny (například Grónsko) a místo Arktida plynule přechází v kontinentální pevninu (severní Kanada a Aljaška, ruská Sibiř).

Mocnost a ledová pokrývka se mění v průběhu roku. Někdy je tak dokonce možné se na severní pól doplavit lodí. Je to právě Arktida, která hodně trpí na globální změnu klimatu a rychlé oteplování. Což na druhou stranu může mít pro člověka i pozitivní stránky – například otevření nových námořních cest kolem Ruska.

Vymezení Arktidy

Hranice Arktidy je možné stanovit různým způsobem. Nejčastěji mluvíme o oblasti na sever od severního polárního kruhu, tj. 66°32′ severní šířky – tj. území o rozloze 21,18 mil. km².

Druhá oblíbená definice hovoří o Arktidě na severní polokouli, v níž průměrná teplota ani v létě nepřesahuje 10 stupňů Celsia. To je místo, kde z principu už nerostou žádné lesy. Tato širší definice zahrnuje oblast kolem 26 mil. km².

Antarktida mapy

Vybrali jsme pro vás 8 hezkých a velmi detailních map Arktidy. Všechny jsou ve výborné kvalitě a vy si je můžete stáhnout do vašeho mobilu, počítače nebo tabletu.

Základní mapa Arktidy

JPG, rozlišení 2.000 x 2.313, velikost 824 kB
Velmi pěkná mapa Arktidy, která ukazuje základní rozložení pevniny, moře a všechny důležité body včetně měst. I těch pár v Arktidě je.

Základní mapa Arktidy

 

Mapa Arktického ledu

JPG, rozlišení 2.000 x 2.429, velikost 813 kB
Velmi hezká barevná mapa Arktidy, která ukazuje zejména oblast, která je v Arktidě pokrytá ledem.

Mapa Arktického ledu

 

Historická mapa Arktidy

JPG, rozlišení 2.000 x 1.394, velikost 891 kB
Velmi hezká francouzská mapa Arktidy. Je to mapa, klasického stylu, celkem detailní.

Historická mapa Arktidy

 

Region Arktidy mapa

JPG, rozlišení 2.000 x 2.429, velikost 855 kB
Hezká mapa Arktidy, která používá ukazuje širší perspektivu Arktidy jako celého regionu.

Region Arktidy mapa

 

Starší mapa Arktidy

JPG, rozlišení 2.000 x 1.692, velikost 1.286 kB
Starší mapa Arktidy, která ale pořád může nabídnout mnoho užitečných informací.

Starší mapa Arktidy

 

Severní ledový oceán mapa

JPG, rozlišení 2.000 x 2.508, velikost 1.183 kB
Mapa Arktidy, která se zaměřuje spíše na severní ledový oceán. Krásně tady jsou vidět hloubky, moře, které jsou jednoduše řečeno obrovské.

Severní ledový oceán mapa

 

Ledová pokrývka Arktidy mapa

JPG, rozlišení 2.000 x 2.000, velikost 355 kB
Hezká zjednodušená mapa Arktidy, která se zaměřuje hlavně na oblast, která je nejčastěji pokrytá ledem. Samozřejmě to nelze úplně přesně určit, protože i tento údaj se často mění.

Ledová pokrývka Arktidy mapa

 

Stará mapa Arktidy

JPG, rozlišení 2.000 x 1.576, velikost 719 kB
Poslední mapa Arktidy je spíše pro efekt, protože se jedná o historickou mapu s velmi malými popisky. Nicméně i ta nabízí zajímavý pohled.

Stará mapa Arktidy

 

Mapy Arktidy online

Online mapové služby s mapami Arktidy. Kvůli způsobu zobrazení je procházení Arktidy trochu nepohodlné, ale přesto věříme, že vám tyto služby mohou dostatečně sloužit.

Arktida mapy online

Líbí se nám naše mapy Arktidy? Pochvalte nás v komentářích! Nelíbí se nám vaše mapy? I tak nám dejte vědět v komentářích. Napište co potřebujete nebo co byste si představovali.

My věříme, že našich 8 kvalitních map Arktidy vám přijde vhod a budou vám k užitku.

Diskuze ke článku