Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kunětická hora – Podrobný průvodce

Kunětická hora je nepřehlédnutelnou dominantou Pardubic a okolí. Osamocený vrch s výškou 307 m. n. m. výrazně ční nad krajinu. Je to oblíbené výletní místo, které může mnoho zábavných programů.

Kunětická hora se nachází asi 5 km vzdušnou čarou od centra Pardubic, konkrétně u obce Ráby. Hora je úplně osamocena, takže tvoří opravdu nepřehlédnutelnou dominantu.

Kunětická hora je oblíbeným cílem turistů. Na vrcholu se nachází krásný gotický Hrad Kunětická hora, na kterém se koná po většinu roku spousta akcí. Dole pod horou se nachází Muzeum perníku v Perníkové chaloupce. Oblíbená je také restaurace pod Kunětickou horou. Okolí pak vybízí k procházkám.

Kunětická hora charakteristika

Kunětická hora je osamělá zvonovitá hora vulkanického původu. Okolní úrodnou nížinu Polabí převyšuje o cca 80 metrů. Z vrcholku je krásný panoramatický výhled do okolí, a za příznivých podmínek je možné vidět i vrcholky Krkonoš. Zajímavostí je, že se zároveň jedná o nejvyšší bod Kunětické kotliny.

Těžba kamene

Kunětická hora sloužila po dlouhá staletí jako zdroj kvalitního kamene. Ten se zde těžil až do roku 1920. Pozůstatky těžby jsou dodnes velmi patrné z hlavního parkoviště, které se vlastně z části i nachází na území bývalého lomu. O to dramatičtěji pak působí panorama celé hory. Příkré skály a na nich mohutný středověký hrad navozují opravdu až pohádkový dojem.

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora

Na samém vrcholku se nachází mohutný hrad. Díky své strategické poloze zde vznikaly opevněné útočiště už v raném středověku. Velký kamený hrad, jak se nám dochoval až do dnešním dnů ale nechal založit roku 1421 Diviš Bořek z Miletínka. Hrad byl vypleněný během 30leté války a rychle chátral. Hodně ho poškodila i těžba kamene v přilehlém lomu.

Roku 1919 zakoupil hrad pardubický Muzejní spolek, který začal s renovací toho času už zřícenin. Dnes hrad opět vypadá k světu, ale mnoho jeho částí bylo nenávratně zničeno.

Hrad nabízí tři prohlídkové okruhy: 1. Hradní palác s věží (základní okruh), 2. kaple nebo 3. Napříč Kunětickou horou.

Okolí Kunětické hory

Hrad a vrchol je bez problému přístupný z placeného parkoviště. Cesta je dlouhá 700 metrů a vede do mírného kopce.

U hlavního parkoviště se sbíhají hned 3 turistické stezky: žlutá, zelená a červená. Po červené se dá z části vylézt k hradu i z druhé strany po nezpevněných cestách. Zelená vede z Pardubic přímo od zámku.

Nejhezčí je ale žlutá stezka. Vede z malé obce Hrobice přes krásné lesy a kolem rybníka Baroch. Pokud máte trochu času, tak vám tuto 5 km dlouhou stezku určitě můžeme jenom doporučit.

Závěr

Kunětická hora je skvělé místo k výletu. Doslova ideální turistický cíl, který zaujme všechny cestovatele. Ti pohodlnější si zaparkují přímo pod horou a půjdou na hrad. Opravdový turisté vyrazí z centra Pardubic nebo z obce Hrobice. Rodiny s dětmi rozhodně nesmí vynechat návštěvu Perníkové chaloupky.

Diskuze ke článku

0/100