Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Králův stolec – Vyhlídka u Znojma na krásy Podyjí

Na nepřehlédnutelném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady stojí krásný altán ze dřeva – Králův stolec. Z něj uvidíte nádherný pohled na řeku Dyji, která se přirozeně vine překrásnou přírodou zdejšího kraje.

Králův stolec se představuje

Dřevěný altán se zábradlím je příjemným místem k oddechu. Podle legendy odtud pozoroval polský panovník Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojáků přes Dyji, když spěchal zachránit obleženou Vídeň.

Vyhlídka na řeku Dyji

Roku 1892 byl na tomto krásném místě postaven dřevěný pavilon, který zde vydržel do roku 1918. Vyhlídkový pavilon byl postaven Znojemskou sekcí Rakouského turistického klubu.

Roku 1922 byl blízko místa původního dřevěného pavilonu postaven nový altán, který zde stojí až do dnešních dnů.

Turistické trasy

Okolo vyhlídky se nachází zelená turistická stezka, která začíná v Gránickém údolí a vede přes Hradiště až k Andělského mlýnu. Dřevěný altánek na Králově stolci byl roku 2013 opraven. K vyhlídce se můžete dostat pěšky i na kole.

Králův stolec má pohodovou atmosféru

Pěšky ze Znojma

Pěší túru můžete začít u zimního stadionu, kde na Gránické ulici začíná stezka Za poznáním dějin Hradiště v Gránickém údolí. Pak půjdete křížovou cestou a po zelené značce dojdete až k dětskému hřišti Hradiště.

Zde si můžete posedět na lavičkách. Dále půjdete Pivovarskou ulicí, která věrně kopíruje zelenou turistickou stezku, po které budete kráčet od Hradiště ještě 3 kilometry.

Po této značené cestě jsou 2 krásné vyhlídky, z kterých spatříte Znojmo i řeku Dyji. Cesta pěšky tam je přibližně dlouhá pět a půl kilometrů.

Informační cedule - Králův stolec

Na kole

K vyhlídce Králův Stolec se můžete dostat i na kole. Pojedete po zelené turistické stezce, která vás doveze až k altánu. Z Králova Stolce pak pojedete přes Andělský mlýn až k rozcestí Gránice. Dále se vydáte po modré značce, která vás dovede zpět do Znojma.

Parkování

Zaparkovat svůj vůz můžete ve Znojmě, kde však budete hledat volné parkoviště jen velmi obtížně. Větší parkoviště však můžete kupříkladu najít u zimního stadionu, který se nachází v blízkosti centra na ulici Dvořáková.

Výhled směr Znojmo

Občerstvení

Vydatnou svačinu a láhev s vodou si vezměte na cestu s sebou. Při pohybu krásnou přírodou na žádný kiosek s občerstvení nenarazíte.

Ve Znojmě však najdete hodně příležitostí, kde se napít a najíst. Na dobré jídlo a skvělé pivo si můžete například zajít do restaurace Hozpoda, která se nachází na Masarykově náměstí.

Vaří se zde klasická česká kuchyně. K české vydatné kuchyni si zde můžete objednat znojemskou jedenáctku, což je nepasterizovaný a nefiltrovaný světlý ležák.

Králův stolec závěr

Králův stolec je opravdu krásná vyhlídka. Pohodové posezení hluboko nad kaňonem Dyje. Právě tady poznáte srdce národního parku a celkově je to moc hezká procházka unikátní moravskou přírodou. Návštěvu Králova stolce si tedy nenechte ujít.

Diskuze ke článku