Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolní Rožínka – strašidelný zámek, lesopark, statek i důl Diamo

Dolní Rožínka je malá obec na Vysočině, ve které žije pouze pár stovek obyvatel. I když je obec malá, míří sem každoročně tisíce turistů.

Důvodem je zejména hrůzostrašný zámek Draxmoor a Fotopark Krokodýl, které patří mezi turistické atrakce blízkého Šiklova mlýna. Okolní lesy navíc lákají ke krásným procházkám. Byl zde také velmi známý a významný uranový důl.

Dolní Rožínka - Zřícenina Jivina

Dolní Rožínka se představuje

Hlavní památkou obce je zámek z 16. století. Zámek s bílou fasádou a cibulovou štíhlou věží je sídlem základní školy.

Mnohem víc pozornosti však v obci vábí bývalá zámecká sýpka, která byla přestavěná na hrůzostrašný zámek Draxmoor s magickou expozicí plnou kouzel a desítkami ozvučených a mobilních modelů ježibab, čarodějnic, draků a jiných příšer.

Fotopark Krokodýl

Kdo touží po skvělých a úžasných záběrech z výletu na Vysočině, ten by měl zavítat do Fotoparku Krokodýl. Jedná se o zajímavé místo, kde se můžete vyfotografovat ve 3D expozicích s úžasnými kulisami nejznámějších lokalit z celého světa.

Vyfotit se tak například můžete na pozadí známé Čínské zdi nebo Severního pólu či Grand Canyonu. Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny pohádkové postavičky, zvířátka, obr a úžasný kouzelný vláček.

Malebná Dolní Rožínka

Lesopark Templ

Koncem 18. století zřídil vlastník panství hrabě Jan Nepomuk Mitrovský vedle zámku rozhlehlý anglický park, který v té době patřil k nejpěknějším na Moravě.

Z něj se hvězdicovitě rozbíhaly pěšiny roubované stromořadími k jednotlivým objektům v okolí. V současné době už po něm nenaleznete žádnou památkou, ale můžete se projít do lesoparku Templ, který leží na severovýchodě Rožínky.

Lesopark Templ

Najdete tu noblesní klasicistní kapli s rodinnou hrobkou zakladatele nebo egyptský obelisk či neznatelné stopy připomínají rovněž potůček s umělými kaskádami a romantickou anglickou lázeň.

Zámecký statek

Další atrakcí Dolních Rožínek je Zámecký statek, kde si mimo jiné můžete zajezdit na koních. Zámecký statek pořádá týdenní soustředí pro základní školy nebo pracovní kolektivy.

Lesopark u Dolní Rožínky

Další výlety v okolí

V letních měsících si nedaleko Dolních Rožínek můžete zajet do zatopeného lomu, kde najdete křišťálově čistou vodu. Lom se nachází nedaleko u silnice směrem do Zvole. Jižně od obce v lese Jivina pak narazíte na umělou zříceninu.

Lom láká ke koupání

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba strašidelného zámku Draxmoor je od 30. dubna do 2. října. Během hlavní turistické sezóny je zde otevřeno od pondělí do neděle a to vždy od 10:00 do 17:00 hodiny.

Základní vstupné zde činí 235 korun, přičemž dětské vstupné stojí 160. Rodinná vstupenka vyjde vaší peněženku na 630 korun.

Draxmoor v Dolní Rožínce

Důl Dolní Rožínka Diamo

Jenom kousek od obce (cca 1 km na severovýchod) se nachází zbytky dolu Rožínka. Jednalo se o velmi významný uranový důl. Svého času to byl poslední funkční uranový důl v Evropě! Důl fungoval od roku 1957 do roku 2017.

Ložisko uranu bylo vytěženo a nyní probíhá postupná rekultivace = bezpečné zajištění podzemních prostor a zbourání nepotřebných nadzemních budov. O uzavřený důl se stará státní podnik Diamo. Nebojte se, je zde bezpečno.

Závěr Dolní Rožínka

Dolní Rožínka je malinká obec, ale tuze zajímavé. Tolik zajímavých míst v jedné vesnici jenom tak nenajdete. I já jsem obec znal, i když jsem z daleka. Je dobře, že dnes je to místo radosti a zábavy. Návštěvu této malebné obce na Vysočině vám rozhodně doporučujeme.

Diskuze ke článku