Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jezerní slať na Šumavě, Kvilda – Divoká příroda, extrémní teploty, průvodce

Jezerní slať je rašeliniště, které se nachází na Šumavských pláních v okrese Prachatice.

Jezerní slať se představuje

Jezerní slať je rašeliniště, které leží na Šumavských pláních na katastrálním území Kvildy mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou.

Jedná se o přírodní památku, která se nachází v první zóně Národního parku Šumava. Rozloha rašeliniště je 103,5 ha, přičemž průměrná hloubka se zde pohybuje okolo 2,5 metrů.

Cedulka Jezerní slať

Vstup k rašeliništi

Jezerní slať se nachází ve výšce 1.058 až 1.075 metrů nad mořem. Vstup k rašeliništi je možný přes krátkou naučnou stezku, která měří pouhých 350 metrů.

Stezka vede z malého parkoviště, které je situované vlevo od silnice Kvilda – Horská Kvilda a pokračuje po povalovém chodníku až k rašeliništi.

K vyhlídkové věži vede vysutá cestička

Vyhlídková věž

U vstupu do rezervace se nachází 7 metrů vysoká vyhlídková věž, z které jsou krásné výhledy na celé rašeliniště.

Z dřevěné rozhledny rovněž uvidíte protilehlé zalesněné pásmo, které se pyšní vrcholem Sokol, který měří 1.253 metrů.

Šumavská Jezerní slať jako na dlani

Na vyhlídkovou plošinu dřevěné věže, která je turistům volně přístupná, vede 21 schodů. Naučná stezka je vyhrazená pouze pro pěší turisty, cyklisté zde mají vjezd zakázán.

Pozorovací věž

Idylická chatička u Jezerní slati

Chladné klima

Rašeliniště mimo jiné vzniklo také zdejším chladným klimatem. Klima v okolí rašeliništi je charakteristické velkým úhrnem srážek a nízkými teplotami. Nízké teploty zde vládnou téměř po celý rok, takže je to jedno z nejchladnějších míst v České republice.

Cesta k rašeliništi

Flóra a fauna

V okolí rašeliniště roste především chladnomilné rostlinstvo a stromy. Za všechny jmenujme kleč horskou nebo vzácnou břízu zakrslou, která nedosahuje výšky větší než pouhých 50 centimetrů.

Ráj zde mají také zvířata, která mají v oblibě chladnější počasí. Domov zde mají kupříkladu ještěrka živorodá, zmije obecná a rejsek horský.

Z ptactva zde žije tetřívek obecný, což je hrabavý pták černého opeření.  V zimních měsících zde teplota klesá až pod mínus třicet stupňů Celsia.

Jsme téměř v 1.100 metrech nad mořem

Meteorická měření

Lokalita v okolí Jezerní slatě je známá svým pravidelným měřením denní teploty a srážkových úhrnů včetně měření sněhových pokrývek.

Co se týče absolutních rekordů, tak nejnižší teplota zde byla naměřena roku 1987 a činila mínus 41,6 stupňů Celsia. Naopak nejvyšší teplota byla zde naměřena v roce 2005 a činila pro změnu 31,3 stupňů Celsia.

Informační tabule o Jezerní slati

Otevírací doba

V zimních měsících je rašeliniště veřejnosti uzavřeno. Totéž platí i o dřevěné rozhledně. Tohle opatření je nutné kvůli klidu, aby zde nebylo nikterak narušeno zimoviště chráněných druhů živočichů.

Jezerní slať Kvilda závěr

Jezerní slať je magické místo. Nádherný kus přírody, jehož velkolepost se člověk musí naučit vidět. Přes malé zakrslé břízy jí mnohý přehlédne. Pravda ale je, že tady se ocitnete v srdci národního parku Šumava. Všude kolem nádherná a čistá příroda, která je našim velkým dědictvím.

Jezerní slať se pravidelně objevuje v televizi, protože právě tady jsou často nejnižší teploty v Česku. Pro každého, kdo jede na dovolenou na Šumavu je to tedy skoro povinná zastávka.

Diskuze ke článku