Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hranická propast průvodce – Hloubka, otevírací doba, mapa

Hranickou propast najdete v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v okrese Přerov.

Hranická propast se představuje

Hranická propast je nejenom nejhlubší propastí na našem území, ale také nejhlubší zatopenou propastí na světě.

Změřit dno propasti se doposud nepodařilo!

Všechny pokusy byly neúspěšné. Poslední měření se zastavilo na cifře 404 metrů. Speleologové ale odhadují, že propast může být hluboká až 1000 metrů.

Hlavní vyhlídková plošina

Popis propasti

Hranická propast je situovaná na pravém břehu řeky Bečvy na katastru moravského města Hranice, které má něco málo přes 17 000 obyvatel. Propast se nachází blízko Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Procházka kolem propasti je velmi oblíbená

Dávná pověst o propasti

Podle jedné z mnoha pověstí vznikla Hranická propast tak, že se zde propadl do horoucích pekel svatební vyzdobený kočár rytíře Michala z hradu Svrčova a jeho mladé krásné ženy, vdovy po zemanovi z tvrze v nedalekém Ústí, kterého údajně rytíř Michal ze smyslné touhy zákeřně zabil.

Hranická propast je nejhlubší u nás!

Jak se k propasti dostat?

Nejkratší cesta vede od vlakové stanice Teplice nad Bečvou. Od železniční stanice vede červená značená cesta přes les. Pokud budete od propasti pokračovat dál po značené trase, dovede vás až k pozůstatkům zdí romantické zříceniny hradu Svrčov.

Turistická stezka pak končí u autokempingu v Hranicích. Cesta vede mírně do kopce a jedná se o lesní pěšinu, která není vhodná pro jízdu s kočárky.

Nejnáročnější je první úsek, který je dlouhý zhruba 500 metrů a vede serpentinami do kopce. Pak cesta mírně klesá a závěrečná část vede po rovince.

Větší část propasti je pod vodou

Parkoviště

Pokud k Hranické propasti pojedete autem, tak svůj vůz můžete zaparkovat u vlakového nádraží v Teplicích nad Bečvou.

Hloubka Hranické propasti

Lidé se již v minulosti pokoušeli změřit hloubku propasti. První pokusy se datují na začátek 20. století. Dno se při prvních pokusech měřilo pomocí olovnice, pak přišly na řadu potápěči a později i sondy.

První sonda byla do propasti spuštěna v roce 1974, výsledkem bylo číslo 175 metrů. Další významný pokus přišel v roce 1995, kdy byl do odborného měření zapojen dálkově ovládaný robot, který odhalil, že propast měří 205 metrů.

Další pokus byl proveden v roce 2012, kdy tým potápěčů v čele s Krzystofem Starnawským dosáhl úctyhodné hloubky 373 metrů pod hladinou.

Názorný obrázek profilu hranické propasti

Národní přírodní rezervace Hůrka

Hranická propast je součástí Národní přírodní rezervace Hůrka, která zde byla vyhlášena v roce 1952. U Hranické propasti je k dispozici odpočinková zóna včetně stojanů na kola. Kolem celé propasti je pak nainstalováno bezpečnostní zábradlí.

Na podzim vynikne velkolepost propasti

Hranická propast mapa

Zobrazte si mapu Hranické propasti a okolních turistických cest na portálu Mapy.cz.

Hranická propast závěr

Hranická propast je unikátní přírodní dílo. Zajímavé je i okolí, takže si užijete už procházku k ní. Samozřejmě dno propasti je zatopené, takže chce trochu fantazie, abyste si představili tu velkolepost. Propast Macecha nabízí přeci jenom lepší podívanou a fotky, ale Hranická propast má také své kouzlo a neopakovatelnou atmosféru.

Diskuze ke článku