Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Helfštýn průvodce – Otevírací doba, akce, program

Nádherná zřícenina hradu Helfštýn ze 14. století se nachází u Týna nad Bečvou v okrese Přerov. Objevte hrad Helfštýn, rádi vás provedeme!

Poloha hradu

Zřícenina hradu je situovaná doprostřed zalesněných malebných kopců nad údolím s řekou Bečvou.

Okolí hradu uspokojí nejenom návštěvníky, kteří mají v lásce přírodu, ale také ty, kteří milují pohodlí a turistické zázemí. V areálu hradu totiž najdete chutnou restauraci, parkoviště, bohatý prodej suvenýrů i nedaleké ubytování.

Majestátný hrad Helfštýn

Historie a hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn spatřil světlo světa už na konci 13. století. Jeho zakladatelem a zároveň prvním majitelem byl bohatý a vlivný slezský šlechtic Friduš z Linavy.

Procházka po hradbách stojí za to

Friduš z Linavy vybudoval na svou dobu dobře opevněný hrad, který byl obehnán širokým parkánem, za nímž byl vykopán ochranný příkop. V průběhu dějin však hrad měnil svého majitele velmi často.

Už v 19. století byl hrad spíše zříceninou, která se začala opravovat až ve 20. století.

Pohled z hlavní vyhlídkové věže

Jak se k hradu dostat?

K hradu se můžete dostat vlakem, autobusem i autem. Nejbližší vlaková stanice je Lipník nad Bečvou, autobusová pak Týn nad Bečvou. Parkoviště aut je pak u lanového centra Helfštýn, které je situované kousíček od hradu.

Hefaiston

Od roku 1982 se zde na konci srpna pořádá již legendární akce, která má název Hefaiston. Jedná se o velké setkání uměleckých kovářů z celého světa, kteří zde předvádějí své povedené práce.

Akce Hefaiston je také vždy doprovázená pestrým programem. Jde například o akční ukázky historického šermu, divadlem i pestrou hudební a taneční produkcí.

Hrad se nachází blízko měst Týn nad Bečvou a Lipník nad Bečvou

Hrad s příkopem jako z pohádky

Expozice uměleckého kovářství

Helfštýn není jenom Hefaiston, ale také místem, kde se umělecké kovářství prezentuje po celý rok. Hlavním centrem pro stálou prezentaci uměleckého kovářství je permanentní expozice situovaná do podzemních prostor hradního paláce na čtvrtém nádvoří.

Expozice historické mincovny

Další expozicí na čtvrtém nádvoří je výstava historické mincovny, která prezentuje bohaté dějiny ražby mincí v Českém království. Většina mincí, která se na Helfštýně našla, tak pochází z období třicetileté války.

Detail vstupní stránky

Hrad Helfštýn vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do areálu zříceniny hradu stojí pro dospělého návštěvníka 50 Kč, pro děti a seniory 30 korun.

Rozšířené okruhy mají vstupné dražší. Prohlídka prvního až čtvrtého nádvoří, včetně galerie, H – studia, vyhlídkové věže, expozice uměleckého kovářství, historické mincovny, expozice archeologie a nově zpřístupněného palácového torza stojí 150, respektive 80 korun.

Hrad Helfštýn je pro veřejnost otevřen od března do konce listopadu. V létě je hrad otevřen mimo pondělí od 9 do 18 hodiny.

Hlavní nádvoří hradu

Mapa hradu Helfštýn

Plánek nebo také mapa hradu Helfštýn.

Mapa hradu Helfštýn

Hrad Helfštýn závěr

Jenom málokterý hrad se vyrovná Helfštýnu. Některé části jsou sice spíše zříceninou, ale celkově se jedná o velkolepou a nádhernou stavbu, která ukazuje um našich předků. Hrad je ukrytý v lesích, kde si můžete udělat krásnou procházku. Celkově se jedná o krásný cíl výletu, který můžeme jenom doporučit.

Základní vstupné do areálu zříceniny hradu stojí pro dospělého návštěvníka 50, pro děti a seniory 30 korun. Rozšířené okruhy mají vstupné dražší. Prohlídka prvního až čtvrtého nádvoří, včetně galerie, H – studia, vyhlídkové věže, expozice uměleckého kovářství, historické mincovny, expozice archeologie a nově zpřístupněného palácového torza stojí 150, respektive 80 korun. Hrad Helfštýn je pro veřejnost otevřen od března do konce listopadu. V létě je hrad otevřen mimo pondělí od 9 do 18 hodiny.

Diskuze ke článku