
Hospitál Kuks byl sanatorium pro vysloužilé vojáky a naleznete ho ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. Dnes slouží mnoha kulturním účelům včetně známého vinobraní a vánočních trhů.
Historie hospitálu Kuks
Hospitál Kuks byl postaven na počátku 18. století. Mecenášem stavby byl František Antonín Špork, který zde nechal postavit i ostatní lázeňské budovy včetně zámku.
Areál Kuksu byl v nedávné době opraven a od roku 2015 je zcela v novém kabátě.
Lázeňské místo
Kuks je malý kus země, který hrabě Špork proměnil ve známé lázně. V minulosti zde bylo hodně živo, neboť sem jezdily bohaté šlechtické rodiny, takže se velmi často zde konaly velkolepé a bujaré oslavy.
To vše je však minulost. O zašlém lesku Kuksu dnes vypovídá největší galerie barokních soch pod širým nebem, která nekončí v místních krásných zahradách, ale pokračuje v lesích okolo Kuksu, kde jsou k vidění skály, které jsou proměněné ve velké sochy.
Vznik hospitálu
František Antonín Špork byl synem generála Johanna Šporka, který za své vojenské úspěchy obdržel šlechtický hraběcí titul a velké jmění.
Za života hraběte Šporka se Kuks stal prestižním místem, kam se sjížděla nejenom šlechta, ale i významní umělci z celé Evropy.
Také místní hospitál byl oblíbeným cílem mnoha návštěv, protože se mohl pyšnit nádhernou sochařskou výzdobou.
Hlavní prohlídkový okruh
Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do prostor kukského špitálu. Prohlédnout si zde můžete hlavní nemocniční sál nebo kostel nejsvětější Trojice s noblesní hraběcí hrobkou.
Dále pak sakristii a krásnou barokní lékárnu s poetickým názvem U granátového jablka. K vidění jsou zde i místnosti Českého farmaceutického muzea, ve kterém poznáte dynamický vývoj lékáren od baroka do 20. století. Zvláště za pozornost stojí Dittrichova lékárna, která v minulosti sídlila v Nerudově ulici v Praze.
Bylinková zahrada
Součásti hospitálu je také bylinková zahrada, která je veřejnosti přístupná zcela zdarma. Zahrada vznikla na počátku 18. století a vždy se zde pěstovaly léčivé rostliny.
V současné době je zde celkem 114 záhonů a skleník, ve kterém se zdárně daří citrusům i dalším exotickým stromům.
Parkování
Svůj automobil můžete zaparkovat na záchytném parkovišti, které je na louce hned vedle areálu hospitálu. K této louce se dostanete ze silnice I/37 přes obce Brod nad Labem a Slotov. Parkovné činí 60 korun na celý den.
Otevírací doba a vstupné
Hospitál Kuks je během hlavní turistické sezóny otevřen každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
Základní vstupné pro dospělého činí 190 korun, senioři zaplatí 150 korun, děti pak 80 korun. Délka prohlídky s průvodem je šedesát minut.
Hospitál Kuks závěr
Hospitál Kuks je jedinečný areál, svým vznikem i účelem. Podobných staveb u nás opravdu moc není. Je to jedinečné místo s vlastním duchem. Místo, které zažilo spoustu radosti i smutku. Místo do kterého se otiskla doba i unikátní genius loci. Je to velkolepý palác, který po velké rekonstrukci nemůžete při toulkách Českem minout.