Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hora Keprník – Turistické trasy, průvodce, zajímavosti

Hora Keprník se nachází v Hrubém Jeseníku, což je v pořadí druhé nejvyšší pohoří naší vlasti.

Hora Keprník se představuje

Hora Keprník je nejvyšší horou v Keprnické hornatině, která měří 1 423 metrů nad mořem. Současně je  čtvrtou nejvyšší horou Hrubého Jeseníku.

Přístup na vrchol hory je snadný. Samotný vrchol najdete v bezprostřední blízkosti červené hřebenovky, která je rovněž součástí dálkové mezinárodní trasy E3.

Pohled z hory Keprník

Jak se na horu Keprník dostanete?

Z jedné strany se na vrchol hory můžete dostat cestou od Šeráku, kam můžete bez problémů vyjít pěšky či nasednout na lanovku z Ramzové. Z druhé strany lze přijít od Červenohorského sedla.

Tím jsou možnosti výšlapů na horu vyčerpány, protože z důvodu ochrany přírody není možný přístup z jiné strany hory povolen.

Na hlavní trasu se sice postupně napojují v obou směrech 3 značené trasy, ale převážně se jedná o komplikovanější a delší chození po horách.

Keprník je nádherný za každého ročního období

Vrcholová červená trasa

Vrchol tvoří louka

Vrchol hory Keprník není zalesněn, takže zde najdete svorové skalky a horskou louku. Je zde rovněž postavené rozhledové místo, které naskýtá neobyčejně krásný rozhled do širokého okolí.

Za dobrého počasí můžete vidět obrysy Hrubého Jeseníku, Krkonoš nebo Moravskoslezských Beskyd. Dále zde uvidíte novodobý patník, který je však v zimních měsících velmi často ukryt pod návalem sněhové pokrývky.

Vršek tvoří chráněnou oblast

Vrchol Keprníku patří do chráněné krajinné oblasti Jeseníky a Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník. Jedná se o nejstarší přírodní rezervaci na území Moravy, která byla vyhlášena ještě za Rakouska-Uherska v roce 1903.

Další pozoruhodností je to, že vrchol Keprníku je součástí hlavního evropského rozvodí mezi Černým a Baltským mořem.

Hrubý Jeseník je druhé nejvyšší pohoří Česka

Několik vodopádů

Na svazích Keprníku najdete několik vodopádů. Na západním svahu jsou to Jelení vodopády a vodopád ve Stržích. Na východní straně pak vodopády Keprnického potoka a vodopády Rudohorského potoka.

Lanovka na Šerák

Zima na hřebenech

Fauna a flora

Pro milovníky zvířat a kytiček je okolí hory Keprník zemi zaslíbenou. Ze zvířat zde našel domov především tetřev hlušec, kamzík, jeřábek lesní a linduška horská.

Z malých zvířat je zde hojně zastoupena myšivka horská a rejsek horský, který má velmi dlouhý ocas a velké zadní tlapky.

Své si zde najdou i příznivci motýlů. Jsou zde zastoupeny zejména horské druhy motýlů.

Z nejvýznamnějších rostlinných druhů je zapotřebí zmínit vytrvalou kostřavu nízkou, pěkný zvonek okrouhlolistý sudetský, sítinu trojklannou a jestřábník alpský, který má žlutě zbarvené květy a dorůstá do výšky až dvaceti centimetrů.

Sníh na Keprníku vydrží klidně až do pozdního jara

Keprník závěrečné shrnutí

Hora Keprník je opravdu jedinečnou dominantou Jeseníků. Výstup na horu zvládne každý, protože je možné si cestu zkrátit lanovkou na Šerák. Jako odměna vás tady čeká opravdu nádherný výhled a krásná příroda. Výhledy z Keprníku opravdu dovedou pohladit na duši.

Diskuze ke článku